czwartek, czerwiec 27, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Wodny Park Tychy zasilany biogazem

Wodny Park TychyW Tychach trwa budowa nowoczesnego parku wodnego, który ma być jednym z najbardziej ekologicznych obiektów tego typu w Europie, niemal samowystarczalnym pod względem energetycznym. Przy wykorzystaniu biogazu z tyskiej oczyszczalni ścieków, na miejscu, w procesie kogeneracji, będzie wytwarzana energia cieplna i elektryczna. Dzięki temu koszty funkcjonowania obiektu, w porównaniu do typowego parku wodnego, mają być niższe o kilkadziesiąt procent.

Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikatowe w skali kraju – podkreśla Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno- Ściekowej S.A. (RCGW) w Tychach, inwestora budowanego Wodnego Parku Tychy – Dzięki zasilaniu obiektu uszlachetnionym biogazem, konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z miejskiej sieci ciepłowniczej oraz sieci energetycznej zostanie ograniczona do minimum. Pozwoli to nam znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez obiekty tego typu w Polsce. Warto wiedzieć, że tyska oczyszczalnia ścieków, z której ma być dostarczany biogaz do Wodnego Parku Tychy, jest jedyną oczyszczalnią samowystarczalną energetycznie w Polsce. Ilość powstającej tam energii elektrycznej byłaby w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 16-tysięcznego miasta. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą więc teraz odpowiednio zagospodarowywane.
– Planując nasz park wodny chcieliśmy dać mieszkańcom możliwość skorzystania z szeregu atrakcji, dostępnych tylko u nas, m.in. symulatora surfingu czy też wyjątkowych zjeżdżalni, jak aqualoop. Na ich zasilenie i ogrzanie potrzebujemy sporych zasobów energii elektrycznej oraz ciepła – dodaje Zbigniew Gieleciak – Dlatego też zdecydowaliśmy się na wykorzystanie w tym procesie energii odnawialnej uzyskiwanej z biogazu, w której produkcji jesteśmy liderem nie tylko w Polsce.
Szereg planowanych rozwiązań sprawi, że powstający w Tychach park wodny będzie jednym z najbardziej ekologicznych i ekonomicznych obiektów tego typu w Polsce.

Etapy budowy

Wodny Park Tychy
1. Wizualizacja Wodnego Parku Tychy
 
PWT
2. Budowę wodnego parku w Tychach rozpoczęto w 2015 r. Ciepło i energia elektryczna na potrzeby tego obiektu będzie wytwarzana z biogazu za pomocą dwóch agregatów kogeneracyjnych o mocy około 400 kW każdy

Plac budowy pod park wodny został przekazany firmie Mostostal S.A. w styczniu 2015 r. Od tego momentu zrealizowano większość prac budowlanych w głównym obiekcie, rozpoczęto budowę parkingu dwupoziomowego oraz ustawiono ściany i zadaszono budynek, w którym biogaz będzie zamieniamy w energię cieplną i elektryczną. Na ukończeniu jest największa niecka basenowa strefy rekreacyjnej. W tym roku planowane jest osiągnięcie stanu surowego zamkniętego głównego obiektu, w tym montaż innowacyjnej folii dachowej ETFE, oraz wykonanie konstrukcji żelbetowej dwupoziomowego parkingu i dalsze prace przy budynku kogeneracji. Rusza też budowa ponad sześciokilometrowego gazociągu do transportu biogazu, który połączy park wodny z tyską oczyszczalnią ścieków Tychy-Urbanowice. Inwestor, RCGW, zatwierdził już projekt budowlany gazociągu. Tym samym zrealizowano kolejny etap w kompletowaniu dokumentacji technicznej systemu zasilania parku w energię elektryczną i cieplną.
– Jeszcze w tym roku chcemy zakończyć wszystkie sprawy formalno-prawne oraz techniczne by ruszyć z budową gazociągu, którym będziemy dostarczali do parku wodnego paliwo wyprodukowane na terenie oczyszczalni. Następnie za pomocądwóch agregatów kogeneracyjnych o mocy około 400 kW każdy, przetworzymy je w energię elektryczną i ciepło – mówi Zbigniew Gieleciak. – Efektywność wykorzystania tego paliwa będzie trzy razy większa niż ta osiągana przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod. Dodatkowo, istniejący system płynnego sterowania zapotrzebowaniem obiektu zapewni ciągłość dostaw w przypadku zwiększonych potrzeb w zakresie ciepła czy też prądu.

Nie tylko biogaz

Jednak biogaz to nie jedyne ekologiczne rozwiązanie na terenie parku wodnego. Znajdą tutaj zastosowanie również antybakteryjne lampy UV – w procesie dezynfekcji wód basenowych, zamiast niebezpiecznych związków chemicznych. Do oczyszczania wody wykorzystany zostanie produkowany bezpośrednio w parku podchloryn sodu, który od zwykłego chloru odróżnia przede wszystkim brak intensywnego zapachu oraz efektu podrażniania oczu u osób korzystających z kąpieli. Dodatkowo, do filtrowania wody basenowej planuje się wykorzystanie aktywowanego złoża filtracyjnego z tzw. zielonego szkła, które jest o wiele bardziej wydajne i efektywne od złoża piasku, a brak toksycznych substancji nad taflą wody oznaczał będzie przede wszystkim komfort kąpieli i zdrowszy układ oddechowy.
Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie odzysku ciepła z szarych ścieków w celu ogrzania wód zasilających niecki basenowe oraz wykorzystanie niskotemperaturowego ciepła odpadowego z agregatów kogeneracyjnych na cele ogrzewania podłogowego szatni.
– Można powiedzieć, że będziemy za darmo ogrzewać wodę w basenie i podłogi w szatniach. Łatwo zauważyć, iż będzie to miało bezpośrednie przełożenie na obniżenie kosztów eksploatacji obiektu – podkreśla Zbigniew Gieleciak.
Racjonalna gospodarka będzie dotyczyła również budowanego gazociągu. Dzięki zastosowaniu specjalnej warstwy aluminium, zminimalizowana zostanie konieczność przeprowadzania dodatkowych robót budowlanych w razie awarii czy też rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi monitoring przesyłu biogazu oraz w praktyce uniemożliwi jakikolwiek wyciek.
Biogaz, który popłynie rurociągiem, zostanie wcześniej poddany obróbce w specjalnej stacji uszlachetniania.

Konstrukcja pod folię ETFE na dachu Wodnego Parku Tychy 2   Strefa rekreacyjna Wodnego Parku
3. Na dachu strefy rekreacyjnej zostanie zastosowana innowacyjna folia ETFE, która jest znaczniej lżejsza od szkła i przepuszcza więcej światła   4. Dzięki zastosowaniu folii ETFE odwiedzający park będą mogli korzystać z kąpieli słonecznych podczas przebywania w basenach rekreacyjnych

Zamiast szkła

Wyjątkowym rozwiązaniem jest także zastosowanie innowacyjnej folii ETFE na dachu obiektu, dzięki której odwiedzający park wodny klienci będą mogli korzystać z kąpieli słonecznych podczas kąpieli w basenach rekreacyjnych. Folia ETFE jest przezroczysta i przepuszcza więcej światła niż szkło (przy czym nie przepuszcza szkodliwego promieniowania). Ma również cenne właściwości, dzięki którym można z niej projektować wymyślne kształty. Jej zaletą jest też waga, znacznie niższa niż szkła oraz większa odpornośćna uszkodzenia. Ponadto parametry tego materiału pozwalają znacząco ograniczyć wydatki na ogrzewanie, ponieważ folia jest doskonałym izolatorem. Dzięki swoim szczególnym właściwościom nie wymaga także czyszczenia – opady atmosferyczne same usuwają z niej kurz.
Warto wiedzieć, że ETFE została m.in. zastosowana jako pokrycie słynnego basenu olimpijskiego o wyglądzie kostki wody w Pekinie oraz przy budowie największego namiotu na świecie w Astanie (Kazachstan). W Tychach folia zostanie użyta na części dachu strefy rekreacyjnej, w której będzie znajdował się m.in. basen ze sztuczną falą i rwąca rzeka. Będzie się tu także mieścił „Amfiteatr Słońca”. Pomieszczenie o powierzchni około 52 m2 ze specjalnymi leżankami zapewni przyjemne ogrzanie ciała oraz jego regenerację, dzięki emisji promieni ze specjalnych lamp na podczerwień.
– Poprzez wszystkie te rozwiązania chcemy pokazać, że określenie „ekologiczny”, które bardzo często pojawia się w opisie naszego parku wodnego, nie jest przypadkowe. To przemyślana koncepcja, dzięki której chcemy dać tyszanom i mieszkańcom miast ościennych jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie tak ekologiczny park wodny – mówi Marcin Wysocki, rzecznik prasowy inwestycji parku wodnego. – Korzyść dla środowiska naturalnego to zerowa emisja groźnych substancji i likwidacja szkodliwych odpadów, a dla użytkowników – brak drażniącego zapachu chloru i możliwość zdobycia naturalnej opalenizny.
Otwarcie Wodnego Parku Tychy jest planowane na II kwartał 2017 roku. Z pewnością warto bardziej szczegółowo przyjrzeć się rozwiązaniom wykorzystanym podczas tej inwestycji. Spółka RCGW, czyli pomysłodawca i inwestor, pod koniec zeszłego roku otrzymała wyróżnienie EkoKarlika od katowickiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przyznane za innowacyjne aktywności w gospodarce wodno-ściekowej.

Opracowanie: redakcja PI
na podstawie materiałów prasowych

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem