envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











O ile w przypadku regulacji hydraulicznej pierwszej i drugiej generacji mieliśmy do czynienia z regulacją hydrauliczną w czystej formie, to regulacja trzeciej generacji stanowi połączenie regulacji hydraulicznej oraz regulacji komfortu. Jako regulację komfortu należy przy tym rozumieć regulację termostatyczną, która występuje np. w pomieszczeniach ogrzewanych przez grzejniki wyposażone we wkładki termostatyczne, na których zabudowano głowice termostatyczne.

Namiastka regulacji komfortu

W obiektach z tradycyjną instalacją stałoprzepływową i z regulacją hydrauliczną statyczną praktycznie nie występuje indywidualna regulacja komfortu w ogrzewanych pomieszczeniach. W przypadku tych instalacji możemy mówić, co najwyżej, o namiastce regulacji komfortu polegającej na centralnej regulacji temperatury czynnika grzewczego (regulacja jakościowa) w zależności od warunków zewnętrznych. Regulacja ta nazywana jest regulacją pogodową temperatury czynnika grzewczego.

Odmianą instalacji z regulacją hydrauliczną statyczną jest instalacja centralnego ogrzewania z pasywnymi elementami regulacyjnymi w postaci zaworów regulacyjnych ręcznych, w których zastosowano zawory termostatyczne lub wkładki termostatyczne z głowicami termostatycznymi. Takie instalacje nie są już jednak stałoprzepływowe.

Nowoczesna armatura do nowoczesnych wnętrz - przy grzejniku termostat Oventrop Pinox wspomagający oszczędzanie energii. Zaprojektowany zgodnie z ideą "Form follows function". Charakteryzuje się dekoracyjną formą (nagroda ISH - Design Plus 2013) i rozszerzoną funkcjonalnością (fot. Oventrop)


Regulacja ilościowa burzy równowagę

Instalacje z regulacją hydrauliczną dynamiczną mają zazwyczaj indywidualną regulację komfortu. Najczęściej jest to regulacja ilościowa, która z definicji burzy równowagę hydrauliczną instalacji. Aby zredukować jej negatywne skutki, stosuje się aktywne elementy regulujące w postaci regulatorów przepływu lub regulatorów różnicy ciśnienia.

III generacja – najnowsze rozwiązania

Różni producenci armatury oferują rozmaite rozwiązania w zakresie armatury do regulacji hydraulicznej tzw. trzeciej generacji, jednak efekt ich działania jest zbliżony. Po zastosowaniu tych elementów uzyskuje się możliwość regulacji przepływu czynnika grzewczego lub chłodzącego w zależności od zadanego sygnału wejściowego bez względu na wahania ciśnienia w instalacji.

Aby można było mówić wyłącznie o regulacji dynamicznej w instalacji z grzejnikami, należałoby zrezygnować z nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych, powrotnych i wkładkach termostatycznych. Należałoby również zastosować...

 

Grzegorz Ojczyk

Pełny artykuł do przeczytania w PI 6/2014

 

 


 

pi