wtorek, marzec 19, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Kotłownie okiem eksperta. Systemy PiS - powietrza i spalin do kotłów

 

W artykule zebrałem swoje doświadczenia i informacje praktyczne, dylematy, problemy czy trudności, z jakimi można się spotkać na etapie koncepcji, projektu, dozoru, odbioru, eksploatacji i serwisu kotłowni. Większość spostrzeżeń dotyczy systemów powietrzno- spalinowych do kotłów z zamkniętą komorą spalania, kondensacyjnych i niekondensacyjnych.


Co wyczytamy w CE

2. Dokument CE kotła ze wskazaniem polecanych systemów dostarczania powietrza i odprowadzania spalin

Bardzo ważne jest, by już na etapie koncepcji kotłowni pamiętać o CE. CE i deklaracja zgodności to nie tylko dokumenty stwierdzające zgodność wyrobu z wymaganiami właściwych dyrektyw Unii Europejskiej, ale i ważne źródło informacji. W przypadku kotłów wodnych i urządzeń spalających paliwa gazowe są tam również informacje o przebadanych i dopuszczonych do stosowania z danym urządzeniem systemach dostarczania powietrza i odprowadzania spalin.

Przykładowo, w dokumencie CE kotła przedstawionym na rys. 2 na czerwono został podkreślony zalecany typ takich systemów. Co oznaczają poszczególne symbole?

Typ:

- A – nie deklaruje się systemu zasysania powietrza i odprowadzania spalin;

- Bxx – określa pobór powietrza z pomieszczenia i odprowadzenie spalin przez system kominowy (spalinowy). Jeżeli nie ma innych przeciwwskazań, nie zaleca się stosowania systemów B przy kotłach z zamkniętą komorą spalania. Systemy te, zgodnie z normami, wymagają tzw. Z-etki nawiewu powietrza z zewnątrz, czyli dziury w ścianie. Przypomnę, że aby zachodził prawidłowy proces spalania, na 1 m3 gazu niezbędne jest minimum 13 m3 powietrza, które musi wpłynąć do pomieszczenia i ponadto być ogrzane. To dodatkowo około 7% strat ciepła i o tyle więcej spalonego gazu;

- Cxx – oznacza zasysanie powietrza z zewnątrz i odprowadzenie spalin bez udziału powietrza z pomieszczenia. Ważna kwestia – oznaczenie C6X dopuszcza stosowanie innych systemów niż producenta kotła. Przed rozpoczęciem inwestycji należy więc upewnić się, czy producent urządzenia dopuszcza obcy, czy wyłącznie własny system powietrzno spalinowym (brak oznaczenia C6x). Błędna kompletacja może spowodować kłopoty zarówno przy odbiorze czy uruchomieniu, jak i przy późniejszym korzystaniu z gwarancji.

Niedopuszczalna zamiana – użycie zwykłych rur PVC do odprowadzania spalin

O czym warto wiedzieć i czego unikać

Niektóre kwestie dotyczące odprowadzania spalin z kotłów z zamkniętą komorą spalania oraz doprowadzania powietrza do spalania wciąż są przyczyną błędów wykonawczych i licznych wątpliwości. Słaba znajomość zagadnień, błędne decyzje czy pozorne oszczędzanie wielokrotnie przysporzyły trudności podczas uruchomienia urządzeń i odbioru kotłowni oraz późniejszej jej eksploatacji.

Marek Krupka

O problemach z zamarzaniem kotła, nieprawidłowym wyprowadzeniu przewodów i problemach z dopasowaniem i montażem kominów w PI 3/2014

 

 

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem