środa, grudzień 12, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 5/2018

Okładka

 

TESSe2b szansą na długookresowe magazynowanie ciepła i chłodu

Tesseb.jpgTESSe2b to skrót angielskiej nazwy projektu „Thermal Energy Storage System for Energy Efficient Buildings. Application in domestic solar thermal systems and heat pumps”, finansowanego przez Unię Europejską w ramach programu Horyzont 2020 i realizowanego przez międzynarodowe konsorcjum. Jednostką naukową z Polski wchodzącą w skład tego konsorcjum jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Wielu naukowców prognozuje, że możliwe do pozyskania zasoby konwencjonalnych nośników energii wystarczą tylko na następne kilkadziesiąt lat. W celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie, należy rozwijać technologie umożliwiające długookresową akumulację zarówno energii elektrycznej, jak i ciepła oraz chłodu, które mogłyby zostać wdrożone w budynkach użyteczności publicznej i u odbiorców indywidualnych. Taka idea przyświecała pomysłodawcom projektu TESSe2b, finansowanego przez UE w ramach programu Horyzont 2020 (temat: EeB-06-2015 Integrated solutions of thermal energy storage for building applications; umowa nr 680555).

Partnerzy projektu

Czteroletni projekt, o budżecie 4.311.700 €, realizowany jest od października 2015 r. przez międzynarodowe konsorcjum, w skład którego wchodzą jednostki naukowe z:

  •  Portugalii – Instituto Politécnico de Setúbal (IPS), koordynator projektu;
  •  Grecji – Centre for Renewable Energy Sources and Saving (CRES), Technologiko Ekpedeftiko Idrima  Stereas Elladas (TEISTE), University of Ioannina (UOI);
  •  Niemiec – Ruhr-Universität Bochum (RUB);
  •  Polski – Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW); oraz partnerzy przemysłowi,  mający wspierać swoją wiedzą praktyczną i doświadczeniem jednostki naukowe, a pochodzący z:
  •  Wielkiej Brytanii – Phase Change Material Products Ltd (PCM);
  •  Austrii – Geoteam Technisches Büro für Hydrogeologie, Geothermie und Umwelt (GEOTEAM);
  •  Hiszpanii – Associació Ecoserveis;
  •  Cypru – Z&X Mechanical Installations Ltd (Z&X).

Cel projektu

Celem projektu jest opracowanie hybrydowego systemu bazującego na współpracy sprężarkowej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym, słonecznej instalacji grzewczej oraz magazynów ciepła i chłodu w postaci zbiorników z materiałem zmiennofazowym PCM (Phase Change Materials), umożliwiającego pokrycie zapotrzebowanie na ciepło i chłód budynku. Idea działania systemu TESSe2b przedstawiona została na rys. 1. W ramach projektu będzie rozwijana technologia mająca na celu poprawę właściwości fizykochemicznych materiałów zmiennofazowych oraz zaawansowany system inteligentnego zarządzania energią. Opracowany system zostanie wdrożony w trzech instalacjach pilotażowych w Austrii, Hiszpanii i na Cyprze. Wybór lokalizacji miał na celu ocenę możliwości implementacji rozwiązania TESSe2b w różnych warunkach klimatycznych oraz analizę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Jeżeli przeprowadzone testy eksploatacyjne w instalacjach pilotażowych okażą się pozytywne, opracowana technologia zostanie wprowadzona do sprzedaży w krajach członkowskich UE. Więcej szczegółowych informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.tesse2b.eu

TESSe2b

1.Idea działania systemu TESSe2b

Autorzy: dr inż. Tomasz Bakoń, dr hab. inż. Paweł Obstawski

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem