niedziela, czerwiec 16, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Z wizytą w fabryce Caleffi

87Zwykle instalatorzy mają do czynienia z gotowymi elementami systemu instalacyjnego i opinię o nich wydają na podstawie tego, jak się sprawują podczas montażu i podczas pracy. Równie ciekawy jednak, co efekt końcowy, jest proces powstawania tych urządzeń. Dlatego z dużym zainteresowaniem przyjęliśmy zaproszenie włoskiej firmy Caleffi do odwiedzenia ich zakładów.

Choć firma Caleffi jest europejskim liderem w zakresie produkcji najwyższej jakości armatury regulującej i pomiarowej HVAC – w Polsce nie jest tak powszechnie rozpoznawalna, jakby tego chcieli jej właściciele. W rzeczywistości jej produkty, są na polskim rynku dłużej niż się wydaje, a to za sprawą takich firm jak Vaillant, Bosch, Saunier Duval i Viessmann, które od lat wykorzystują komponenty włoskiego producenta w swoich urządzeniach.
Przedstawiciele Caleffi podkreślają, że firma obecna w dziewięćdziesięciu krajach pragnie być popularna również w Polsce. Właśnie z intencją przybliżenia firmy klientom, zaprasza do swoich siedzib dystrybutorów, instalatorów oraz dziennikarzy i z dumą prezentuje gościom swoje zakłady. Właścicielom zależy na tym, by nowi odbiorcy mieli świadomość jakości produktów Caleffi. W przekonaniu, że najlepszym sposobem pochwalenia się tą jakością jest między innymi zaprezentowanie nowoczesnych zakładów produkcyjnych, chętnie otwierają swoje drzwi przed wszystkimi zainteresowanymi.

88Z szacunkiem dla środowiska naturalnego
Trzy odwiedzone przez nas zakłady firmy, usytuowane są w malowniczych zakątkach północnych Włoch (produkcja odbywa się tylko we Włoszech), mniej więcej godzinę drogi od Mediolanu, w atrakcyjnej okolicy w pobliżu położonego w Alpach Zachodnich, u podnóża Alp Lombardzkich jeziora Lago Maggiore. Podobno widoki są piękne. Niestety nie mieliśmy szczęścia i podczas naszego pobytu wszystko było zasnute deszczowymi chmurami. Musieliśmy więc na słowo uwierzyć prowadzającemu nas po fabryce prezesowi Caleffi Poland – Tomaszowi Kukułce, że panorama gór otwierająca się przez wielkie przeszklenia biurowej części zakładów dodaje splendoru wielu biznesowym i szkoleniowym spotkaniom, odbywającym się w siedzibie firmy.
Poszanowanie dla otoczenia, przyrody i ludzi odzwierciedla się zresztą nie tylko w architekturze najnowszej siedziby, ale również w podejściu do kwestii ochrony środowiska. Jednym z pierwszych urządzeń zaprezentowanych gościom w zakładzie przetwarzania mosiądzu była był układ oczyszczania i podnoszenia jakości powietrza. System został zastosowany ze względu na wymagania współczesnych przepisów, dotyczących ochrony środowiska, ale także dlatego, by zapewnić dogodne warunki pracy zatrudnionym w fabryce. Rzeczywiście – we wszystkich odwiedzonych przez nas fabrycznych halach, w których mosiężne pręty i polipropylenowy granulat przerabia się na nowoczesne komponenty instalacyjne, panuje miła atmosfera: nie czuć żadnych nieprzyjemnych zapachów, w powietrzu nie ma pyłu czy innych zanieczyszczeń utrudniających oddychanie, a temperatura jest bardzo komfortowa, choć przecież odwiedzamy między innymi wielkie kuźnie, w których mosiężne pręty formowane są przy pomocy odkuwania na gorąco w elementy do dalszej obróbki mechanicznej – z których na dalszych etapach produkcji powstaną specjalistyczne zawory, separatory i inne akcesoria do grzejników – łatwo zapomnieć, że znajdujemy się w pracującym pełną parą zakładzie produkcyjnym.
Firma, chcąc uzyskać oraz utrzymywać certyfikaty potwierdzające spełnianie standardów jakościowych w odniesieniu do norm środowiskowych, formalnie zobowiązała się do ograniczania negatywnego wpływu na środowisko naturalne, poprzez redukcję emisji, wspieranie recyklingu, wydajniejsze wykorzystywanie zasobów materiałowych i energetycznych, a także zarządzanie odpadami.

89W trosce o innowacyjność i wysoką jakość wyrobów
Zakłady są przedsięwzięciem rodzinnym od powstania i pozostają w rękach założycieli. Właściciel powstałej w 1961 roku firmy Caleffi – czyli potomek niedawno zmarłego Francesco Caleffi, czyli Marco Caleffi podobnie jak ich założyciel, stawiają na bardzo wysoką jakość i stałą dostępność wyrobów firmy. Dlatego fabryki wyposażono w wiele najnowocześniejszych urządzeń zarówno do produkcji, jak też do magazynowania towarów.
Niemal całkowicie zautomatyzowana produkcja jest wspierana i dozorowana przez kontrolerów jakości. Na każdym etapie produkcji zatrudnieni w firmie inżynierowie-praktycy oraz naukowcy pilnują reżimu technologicznego. Mierzą, porównują, analizują ewentualne błędy – wszystko po to, by opuszczające halę fabryczną produkty były jak najlepszej jakości i superprecyzyjne – bo tylko to gwarantuje ich bezawaryjne i wieloletnie funkcjonowanie. – Tu nie może się zdarzać żaden wyciek, czy nieszczelność. A przecież wszyscy wiemy, jak bardzo trudnym do opanowania i utrzymania w ryzach żywiołem jest woda – podkreśla oprowadzający nas po fabrycznych halach Prezes Caleffi Poland Tomasz Kukułka.

90Szkolenia zawodowe
Dobrym symbolem staranności jest wzniesienie w roku 2008 ośrodka badawczo-rozwojowego CUBOROSSO (REDCUBE), gdzie znalazły się wszystkie oddziały zajmujące się opracowaniem nowych wdrożeń oraz praktyczne i teoretyczne sale szkoleniowe z panelami obrazującymi sposób działania instalacji, oraz ich przekroje.
Szkolenia dla pracowników, dystrybutorów, a przede wszystkim projektantów i instalatorów są ważną częścią działalności firmy – bo to przecież od ich decyzji oraz jakości pracy w największym stopniu zależy jakość całej instalacji. – Nieustający rozwój technologiczny w branży stanowi wyzwanie dla nas wszystkich. My wiemy, jak ważny jest zawodowy rozwój i stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych – podkreśla Tomasz Kukułka.
W ramach szkoleń dla instalatorów pokazywane są filmy przedstawiające zasadę działania elementów sanitarnych. Ale najważniejszym elementem szkoleń jest praktyka. W Cuborosso mieści się tak zwane Caleffi Experience – sala z działającymi instalacjami, na których prowadzi się szkolenia.
To taki wielki, bezpieczny „plac zabaw" dla instalatorów. Tutaj każdy zainteresowany może „pobawić się" w montaż instalacji czy wykrywanie i naprawianie „błędów". Wspaniała okazja do doskonalenia zawodowego!
Pracownicy laboratorium sprawdzają urządzenia pod każdym, możliwym kątem, można tu nawet odwiedzić pomieszczenie, w którym odtworzono tradycyjną kotłownię domu jednorodzinnego na paliwa stałe – testuje się tu działanie produktów w typowych warunkach. Warta uwagi jest też tak zwana „machina przenosząca w czasie" – niestety czas można w niej jedynie przyśpieszyć: wystarczy włożyć produkt, a mieszanina chemicznych substancji przy odpowiedniej temperaturze i ciśnieniu sprawi, że po kilku godzinach badany element jest w takim stanie, jak po wielu latach użytkowania.

107

Od surowca do produktu
Zwiedzanie rozpoczyna się od odwiedzin w zakładzie obróbki mosiądzu. To tutaj pręty mosiądzu wysokiej jakości, w zakładzie przebadane przed zakupem w laboratoriach firmy tnie się, poddaje grafitowaniu, a następnie pod wpływem wysokiej temperatury kształtuje z nich poszczególne elementy.
Mogliśmy cały proces oglądać etap po etapie, podziwiając między innymi wielkie, całkowicie zautomatyzowane prasy hydrauliczne, z których największa ma 800 ton nacisku. Wykute elementy są w kolejnym etapie oczyszczane z niepotrzebnych resztek materiału i następnie śrutowane i piaskowane, dzięki czemu „odzyskują" piękny kolor i gładkość. Dalsza część obróbki ma miejsce w kolejnej fabryce, gdzie następuje m.in. gwintowanie oraz łączenie wszystkich wyprodukowanych części w docelowy produkt. Każdy produkt przed zapakowaniem w kartonowe zielone pudełko Caleffi przechodzi dwustopniową kontrolę szczelności pod ciśnieniem. Brak kompromisów przy kontroli jakości skutkuje brakiem problemów z produktami Caleffi w eksploatacji w instalacjach lub urządzeniach, w których zostaną później zastosowane.

Warto dodać, że w fabrykach Caleffi powstają również komponenty polimerowe. Mieliśmy okazję prześledzić ich powstawanie: od pojemników z różnokolorowymi granulatami, poprzez etap topienia, podczas którego bardzo starannie pilnuje się wilgotności i temperatury (mających wielki wpływ na późniejszą jakość i trwałość wyrobu), przez hale magazynowe, w których przechowuje się matryce, hale z pracującymi wtryskarkami aż do etapu pakowanie gotowych elementów.
91Staranność procesu technologicznego wspomaga w wielkim stopniu nowoczesna organizacja hal fabrycznych, po których jeżdżą automatyczne wózki widłowe, dostarczające elementy z jednego etapu produkcji na kolejny. Oczywiście, mimo tak zaawansowanej automatyzacji, w firmie pracują ludzie! Nawet jeśli nie widać ich pośród pras, wtryskarek i automatów montujących, to ich obecność można dostrzec dzięki porozstawianym tu i ówdzie rowerom firmowym, ułatwiającym przemieszczenie się po halach i po obszarze całych zakładów. Nietypowe zestawienie wózków bez kierowców i malowniczych rowerków z koszykami niczym z ulic Amsterdamu, dodaje kolorytu fabrycznym halom. Jak twierdzą przedstawiciele dyrekcji, mimo wielkiego reżimu, którego wymaga proces technologiczny, bardzo cenią sobie socjalne warunki pracy. Firma po raz kolejny jest laureatem konkursu na najlepszego pracodawcę w regionie. – Nasze wewnętrzne relacje opierają się na zasadzie wzajemnej lojalności, transparentności oraz szerokorozumianej współpracy, wiemy, że poszanowanie tych zasad we wzajemnych relacjach służy budowaniu dobrej atmosfery pracy i zapewnia rozwój osobisty oraz rozwój naszej firmy – podkreśla prezes Caleffi Polska.

93Przechowywanie i logistyka
Na wszystkich zwiedzających fabrykę wielkie wrażenie wywiera automatyczny magazyn wysokiego składowania – tak zwany MAV, który gwarantuje najwyższej jakości obsługę logistyczną i najlepszą terminowość dostaw produktów do klientów. Zbudowano go 2008 roku, ma ponad 30 metrów wysokości i jest zdolny do pomieszczenia 14 000 palet i 51 000 skrzynek z produktami.
To imponująca, a przy tym malownicza konstrukcja wielkich, wznoszących się wysoko platform do przechowywania palet i skrzynek z wyprodukowanymi w fabrykach Caleffi towarami. Pracuje on non stop, a procesy zarządzania sekwencjami logistycznymi, miejscem składowania, procesami przyjęcia i wydawania towaru są całkowicie zautomatyzowane, co pozwala oszczędzać czas i energię, oraz w praktyce wyeliminować możliwość powstania pomyłki w wydawaniu i wysyłce towarów.

 

Autor: Agnieszka Cal-Hubska

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem