sobota, styczeń 19, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 7/2018
Okładka PI07

 

Potrzebujemy magazynów energii

5Obecnie mamy do dyspozycji coraz więcej instalacji produkujących prąd na niewielką skalę przy wykorzystaniu energii słonecznej czy wiatrowej. Służą one nie tylko zaspokojeniu potrzeb firm i samorządów, ale również gospodarstw domowych. Wytwarzana energia często jednak przekracza aktualne zapotrzebowanie, dlatego jej nadwyżki powinny być składowane w przeznaczonych do tego magazynach energii.

O wyzwaniach i perspektywach stojących przed rynkiem magazynowania energii, a także o rozwoju i wykorzystaniu akumulatorów litowo-jonowych, m.in. do magazynowania energii, rozmawiano podczas tegorocznej edycji Battery Experts Forum, które odbyło się w dniach 19-21 września w Gliwicach.

Akumulatory litowo-jonowe
Jak wiadomo, kolejne modele smartfonów czy laptopów oferują coraz więcej możliwości, jednak każda kolejna ich funkcja jeszcze bardziej drenuje baterię. Stosowane do niedawna akumulatory niklowo-kadmowe nie były w stanie spełnić wymagań stale udoskonalanej elektroniki. Dlatego zaczęto sięgać po inne technologie przy konstrukcji akumulatorów. – Wprowadzone stosunkowo niedawno baterie litowo-jonowe pozwalają skumulować dwa razy więcej energii niż starsze technologie. Co ważne, w ich przypadku nie występuje efekt pamięci, który powoduje utratę rzeczywistej pojemności akumulatora. Obecnie tego typu rozwiązania wykorzystywane są już w większości sprzętu elektrycznego – wyjaśnia Maciej Gajda, kierownik produktu w firmie BMZ Poland, która zajmuje się produkcją akumulatorów litowo-jonowych. Podczas Battery Experts Forum wielokrotnie podkreślano ich przewagi nad starszymi technologiamii mówiono o możliwościach ich zastawania w dużych magazynach energii.

6Baterie litowe są o 70% lżejsze od kwasowo-ołowiowych, a także są od nich znacznie wydajniejsze – sprawność konwersji prądu stałego na zmienny dochodzi aż do 98%. Mogą one pomieścić znacznie więcej energii, a w dodatku można je wyładować niemalże do zera. Nieładowane rozładowują się mniej niż 0,5% rocznie.

Trwałość baterii z kwasem ołowiowym zależy od cykli ładowania (zwykle do 500). Baterie jonowe – zależnie od ich typu – mogą pracować przez 10-krotnie większą liczbę serii niż ich starsze odpowiedniki – ilość cykli często przewyższa nawet 5000, co daje możliwość eksploatacji przez 10 lat i więcej. Dużą zaletą jest też utrzymywanie stałego napięcia bez względu na stopień rozładowania. Magazyny energii bazujące na bateriach litowo-jonowych są lepiej dostosowane do współczesnych potrzeb rynku i stają się coraz powszechniejsze, pomimo wyższej ceny, ponieważ w perspektywie długofalowej mogą przynieść oszczędności.

Klastry energii
Jednym z zagadnień poruszanych podczas konferencji były klastry energii zajmujące się pozyskiwaniem i dystrybucją energii pochodzącej z OZE. W Polsce powstaje coraz więcej farm wiatrowych i słonecznych, które nie stanowią scentralizowanego systemu energetycznego oraz są pogodowo zależne. Uczestnicy forum dostrzegali jednak potencjał rynku, który wymaga koordynacji i współpracy z państwowymi zakładami. – Krajowe sieci w pewnych sytuacjach stają się nieefektywne. Mogliśmy się o tym przekonać podczas długotrwałych, wakacyjnych upałów, które poważnie zagrażały funkcjonowaniu elektrowni w Warszawie ze względu na brak wody niezbędnej do chłodzenia bloków energetycznych – tłumaczył Maciej Gajda. Prelegenci zwracali także uwagę na rolę lokalnych elektrowni wyposażonych w magazyny, które mogłyby wspomagać polskie sieci elektroenergetyczne.
Najwięcej klastrów jest w województwie małopolskim: 12 z 55 tego typu inicjatyw w całym kraju. Najczęściej powstają one w regionach o dużym zaludnieniu oraz silnie rozwiniętym przemyśle i gęstej sieci instalacji OZE. Przy tego typu inwestycjach budowane są magazyny energii, które z reguły są już wyposażone w akumulatory litowo-jonowe.

6System przesyłu energii elektrycznej ulega zmianie. Poszczególne gospodarstwa i regiony stają się niezależne energetycznie. Coraz większa różnorodność dostawców sprawia, że trzeba myśleć nie tylko o samym magazynowaniu energii, ale też o efektywności tego procesu.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem