envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











 

Zdaniem organizacji skupionych w POBE - Porozumieniu Branżowym na Rzecz Efektywności Energetycznej (GSCOiIA PZITS, SGGiK, SEDG, SBF, SPW, PORTPC, SPIUG) zaproponowany przez Ministerstwo Energii projekt Krajowego Planu na rzecz energii i klimatu 2030 nie spełnia podstawowych wymogów w zakresie przejścia do gospodarki niskoemisyjnej i nie pozwoli spełnić celów wspólnej polityki klimatycznej w 2030 i 2050 r.
Zdaniem organizacji występuje pilna i silna potrzeba stworzenia nowego planu oraz oparcia się w nim na założeniach zawartych w opracowaniu REMAP 2030 przygotowanym dla Komisji Europejskiej i organizacji IRENA.
Zdaniem niżej podpisanych organizacji celem gospodarki niskoemisyjnej oraz polityki energetycznej państwa powinny być bezpieczeństwo i niezależność energetyczna, przy zapewnieniu jak najszybszej poprawy jakości życia i poziomu zdrowia społeczeństwa, zmniejszeniu oddziaływania sektora energii na środowisko oraz znacznym zwiększeniu udziału OZE i poprawie efektywności energetycznej w we wszystkich pozostałych sektorach.

Pozostałe uwagi POBE do projektu ZKPEiK 2030:

  • W przedstawionym projekcie planu pominięto rolę energetyki prosumenckiej, jako jednego z kluczowych elementów przyszłego rozwoju zaopatrzenia w energię elektryczną i ciepło w Polsce. Zdaniem organizacji branżowych należy wprowadzać programy wspierające rozwój obywatelskiej energetyki rozproszonej oraz uzyskiwaniu OZE w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym
  • Nie uwzględniona jest również ścieżka całkowitego odejścia od stosowania paliw kopalnych w budynkach do roku 2050, założona w znowelizowanej dyrektywie efektywności energetycznej budynków (EPBD) oraz z uwagi na coraz trudniejszą dostępność węgla w Polsce.
  • W projekcie jest niedostatecznie uwzględniona, a wielu obszarach wręcz pominięta, kwestia efektywności energetycznej i udziału energii odnawialnej zużywanej w budynkach. Aspekt ten jest kluczowym zagadnieniem w planowaniu przyszłej polityki energetycznej Polski, jak również w kontekście walki z niską emisją i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na poziomie lokalnym
  • W projekcie brakuje uwzględnienia wsparcia budownictwa w zakresie wdrażania realizacji budynków blisko zero i plus energetycznych.
  • Praktycznie pominięta jest kwestia wymogu udziału OZE w bilansie energetycznym w nowych i istniejących budynkach jednorodzinnych oraz wielorodzinnych.
  • Należy większą wagę położyć na wsparcie polskich ośrodków badawczych i poszukiwaniu nowych, innowacyjnych technologii na rzecz magazynowania lub przetwarzania energii uzyskiwanej z OZE.

Zdaniem niżej podpisanych organizacji branżowych istnieje potrzeba uwzględnienia propozycji zawartych w opracowaniu światowej organizacji IRENA i Komisji Europejskiej REMap 2030 oraz znacznego zwiększenia udziału energii odnawialnej we wszystkich sektorach produkcji i zużycia energii (28% całej zużywanej energii), zarówno w produkcji energii elektrycznej (38%), zużywanej energii w budynkach (37%), jak i w przemyśle (28%) oraz transporcie (13%). Kwestie te są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego obywateli oraz rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, a także ze względu na poprawę jakości powietrza, będącego celem programu „Czyste Powietrze”.

Zwracamy szczególną uwagę na konieczność spełnienia wymogów nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej, która zobowiązuje Polskę do stworzenia efektywnego krajowego modelu działania odpowiadającego w efektywny sposób na wyzwania środowiskowe i klimatyczne, a także pozytywnie stymulującego rozwój gospodarczy Polski.

Jednocześnie organizacje skupione w porozumieniu wyrażają gotowość do współpracy w dalszych konsultacjach krajowego planu na rzecz energii i klimatu do 2030.

Przedstawiciele czołowych stowarzyszeń branżowych, związanych z techniką stosowaną w budynkach podpisali w 2018 porozumienie na rzecz współpracy w zakresie efektywności energetycznej.

Na początku lutego 2019 porozumienie przyjęło nazwę Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE.

W POBE działają takie organizacje jak:


 

 

Główna Sekcja Ciepłownictwa Ogrzewnictwa i inżynierii Atmosfery Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych

20190220 pzits

 

 

 


Polska Korporacja Techniki Sanitarnej Grzewczej Gazowej i Klimatyzacji

 

20190220 sggik

 

 


 

Stowarzyszenie Polska Wentylacja 


 

20190220 spw

 

 

 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej
Polska PV                                  

20190220 sbf

 

 

 

 

 

 

 


Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe    

20190220 edg

 

 


 

 

 Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła


20190220 portpc

 

 

 

 

 Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych

 

20190220 spiug


 

pi