envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Marek MiaraWywiad z dr inż. Markiem Miarą, szefem zespołu „Pompy ciepła” w Instytucie Fraunhofera ISE Solar Energy Systems w Niemczech.

 – Tematyka odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej jest w ostatnich latach niezwykle popularna, a związane z nią technologie intensywnie się rozwijają, oferując coraz większy wachlarz możliwości rynkowych i badawczych. Dlaczego zaangażował się Pan szczególnie w zakres pomp ciepła, a nie np. kolektorów słonecznych, paneli PV czy budynków pasywnych?

– Nadrzędnymi tematami mojego zainteresowania są odnawialne źródła energii, budownictwo energooszczędne oraz racjonalne wykorzystanie energii. Pompy ciepła łączą wszystkie te tematy. Niewątpliwie korzystają z odnawialnych źródeł energii, są technologią grzewczą doskonale pasującą do wielu typów budynków, w tym do grupy tzw. budynków energooszczędnych, oraz pozwalają na zużycie energii pierwotnej w bardzo efektywny, a więc i racjonalny sposób. Ponadto technologia pomp ciepła jest bardzo ważna dla spełnienia celów klimatycznych powziętych na szczeblu międzynarodowym. Ich osiągnięcie będzie jednak możliwe tylko w przypadku szerokiego zastosowania wszystkich dostępnych technologii w sposób obiecujący największą efektywność energetyczną.

– Jest Pan obecny prawie na każdej ważnej międzynarodowej konferencji poświęconej pompom ciepła. Jak z zewnątrz jest postrzegany rynek pomp ciepła w Polsce?

– Nie jest może jeszcze tak imponujący, aby być tematem na większości konferencji międzynarodowych, ale z całą pewnością jego dynamiczny i od pięciu lat stały wzrost został odnotowany i oceniony bardzo pozytywnie. Dla porównania: w 2013 roku sprzedano w Polsce podobną liczbę pomp ciepła jak w Belgii i Holandii razem wziętych i tylko niewiele mniej niż w Wielkiej Brytanii. Na rynku europejskim Polska jest w absolutnej czołówce jeśli chodzi o przyrost sprzedaży pomp ciepła i moim zdaniem trend ten powinien się utrzymać.

– Nasz rynek pomp ciepła jest niewątpliwie w pewnym stopniu uwarunkowany także rynkiem globalnym. Jaka jest w Pana ocenie perspektywa rozwoju technologii pomp ciepła na świecie w najbliższych latach oraz w Polsce na tym tle? Czy można wskazać dominujące trendy?

– Rynki pomp ciepła w Europie, a tym bardziej na świecie, są bardzo zróżnicowane. Ma to uzasadnienie historyczne, ekonomiczne, energetyczne, a nawet kulturowe. W jednych krajach, jak Szwecja, Szwajcaria czy Austria, pompy ciepła są rozwiązaniem standardowym i dominującym. W Niemczech od kilku lat obserwowana jest stabilizacja rynku na poziomie około 70 000 sztuk rocznie, bez większych wahań. Rynek francuski najpierw przeżył prężny rozwój, następnie spektakularny spadek, a od około dwóch lat znowu szybko rośnie i jest obecnie na pierwszym miejscu w Europie. Naturalnie, da się rozpoznać pewne globalne trendy, które widoczne są również w Polsce. Przykładem może być wzrost udziału pomp ciepła typu powietrze-woda czy coraz większa popularność pomp stosowanych wyłącznie do przygotowania ciepłej wody użytkowej. W przyszłości, jak sądzę dość bliskiej, pompy ciepła będą odgrywały coraz większą rolę w tzw. smart homes, a więc domach inteligentnych. Trend ten widoczny był wyraźnie na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie. Polska z pewnością skorzysta z dalszego rozwoju technologicznego pomp ciepła – produkty dostępne w innych krajach Europy, podlegające stałej optymalizacji, są w większości obecne także na rynku polskim. Wymusza to na producentach lokalnych rozwój w tym samym kierunku, a więc stałą poprawę jakości produktów oferowanych na rynku.

– Jakie jest znaczenie organizacji branżowych dla rozwoju technologii pomp ciepła?

– Prężnie działające organizacje branżowe, dbające nie tylko o zwiększenie sprzedaży pewnej grupy produktów, ale również o zapewnienie optymalnych warunków do rozwoju danej technologii, a taką organizacją jest PORT PC, mają oczywiście bardzo duże znaczenie. Potwierdzają to efekty ich działań. Weźmy za przykład wprowadzanie przez PORT PC na rynek polski wytycznych branżowych. Ta inicjatywa „porządkuje” rynek instalacji oraz zapewnia utrzymanie odpowiednich standardów niezbędnych do osiągnięcia wysokiej jakości produktów i usług. Jest to z kolei podstawą do zadowolenia odbiorców końcowych, a co za tym idzie – dalszego rozwoju technologii pomp ciepła.

– W styczniu został pan członkiem Zarządu PORT PC, ale już znacznie wcześniej włączył się Pan intensywnie w działania tej organizacji, występując w roli eksperta na jej kongresach. Sądzę, że to jak najlepiej wróży PORT PC, proszę jednak powiedzieć, jakie ma Pan pomysły dotyczące kolejnych działań PORT PC i jakie będzie to mieć przełożenie praktyczne?

– Sądząc po przebiegu spotkań Zarządu, organizacji raczej nie brakuje dobrych pomysłów, będę więc w pierwszej kolejności starał się pomagać w ich realizacji. Ze względu na miejsce i charakter mojej pracy, nadal będę wspierał wzmocnienie kontaktów międzynarodowych, co w praktyce będzie się przekładać na przykład na możliwość wykorzystywania gotowych materiałów informacyjnych lub szkoleniowych na temat pomp ciepła, stworzonych przez organizacje branżowe producentów tych urządzeń w krajach o bardziej rozwiniętych rynkach w tym zakresie. Umożliwi to szybsze wprowadzenie pewnych standardów w Polsce przy jednoczesnym niewielkim nakładzie finansowym i czasowym. Natomiast moim pomysłem na najbliższą przyszłość jest stworzenie bazy danych polskich instytucji naukowych zajmujących się tematyką pomp ciepła, zawierającej m.in. informacje o przeszłych oraz bieżących projektach czy pracach badawczych realizowanych w tej dziedzinie. Praktycznym przełożeniem byłaby możliwość konsolidacji wysiłków, usprawnienie współpracy oraz zwiększenie efektywności takich prac.

Niemiecki Instytut Fraunhofera ISE Solar Energy Systems

ISE-2311 Haupteingang Fraunhofer ISETo największa placówka badawcza systemów energii słonecznej w Europie. Działa niezwykle prężnie, skutecznie łącząc najnowsze osiągnięcia naukowe z praktycznym ich przełożeniem. Angażuje się nie tylko w podstawowe badania naukowe oraz promocję wiedzy, ale też – we współpracy z przedsiębiorcami – w rozwój technologii produkcji oraz tworzenie prototypów urządzeń i układów solarnych. W ubiegłym roku instytut uruchomił nowy portal, który pozwala m.in. śledzić bieżące i historyczne dane na temat produkcji i cen energii w Niemczech i Europie, z wyszczególnieniem dni i miesięcy, a także z podziałem na poszczególne technologie wytwórcze. Dostępne na nim wykresy pokazują np., jak na wytwarzanie energii za naszą zachodnią granicą wpływają warunki pogodowe (wietrzność czy nasłonecznienie), które dla niemieckiego systemu energetycznego mają coraz większe znaczenie.


Rozmawiali: Paweł Lachman, Joanna Jankowska

Odpowiedzi na pyatnia o wnioski z opracowania na temat pomp ciepła autorstwa prof. Hansa-Martina Henninga z ISE Fraunhofer, o kierunkach rozwoju hybrydowych urządzeń z pompą ciepła, o domach pasywnych oraz konkretnych kierunkach w zakresie techniki grzewczej czy klimatyzacyjnej w jakich warto obecnie się rozwijać w Polsce można przeczytać w daleszej części artykułu w Numerze Specjalnym Polskiego Instalatora OZE 01/2015

 

Zamów
wersję drukowaną
NS 01/2015

 

Zamów
e-wydanie
NS 01/2015


 

pi