envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











W budynkach pasywnych (szczelnych z natury), które ostatnio ze względu na rosnące ceny energii zyskują na znaczeniu, wentylacja realizowana jest najczęściej jako mechaniczna. Szczególnie ważne jest, by była w tych budynkach właściwie zaprojektowana i wykonana.


Około 80% swojego życia człowiek spędza w zamkniętych pomieszczeniach. Niewłaściwa wentylacja, zła jakość powietrza, nadmiar wilgoci oraz grzyby pleśniowe na ścianach i suficie mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i poczucie komfortu.

Od dawna wiadomo, że człowiek nie jest jedynym źródłem zanieczyszczenia czy zapachu w pomieszczeniach, ale są nimi również elementy wyposażenia, takie jak: meble, materiały podłogowe, farby, kleje itp. Bardzo często zdarza się również, że sama instalacja wentylacyjna zalicza się do źródeł zanieczyszczenia, ewentualnie do pomieszczenia doprowadzane jest powietrze już zanieczyszczone.

Dom oszczędzający energię

Niezbędnym elementem każdego budynku pasywnego, pozwalającym na znaczne ograniczenie strat ciepła, jest mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna dostosowująca swoją wydajność do aktualnego zapotrzebowania na świeże powietrze.

Najważniejszym elementem instalacji wentylacyjnej jest wysoko sprawny wymiennik ciepła, w którym powietrzu nawiewanemu zostaje przekazana duża część ciepła odzyskana z powietrza wywiewanego. Wymiennik ten powinien charakteryzować się wysoką sprawnością – powyżej 80% i niskim zużyciem energii elektrycznej.

Budynki pasywne charakteryzuje bardzo niskie zapotrzebowanie na ciepło dlatego można je ogrzewać podgrzewanym powietrzem wentylacyjnym.

Schemat instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, rys. Kampmann

 

Autor: Maciej Danielak

O kosztach eksploatacyjnych w funkcji współczynnika zużycia energii oraz przyczynach rzadkiego stosowania rozwiązań energooszczędnych w instalacjach wentylacyjnych czytaj w PI 9/2013. Kup go.

 


 

pi