envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











33Autor: Grzegorz Kubicki

Obecnie zasady projektowania i wykonania systemów wentylacji pożarowej budynków wysokich koncentrują się na zabezpieczeniu pionowych dróg ewakuacji (klatek schodowych) przed zadymieniem. Badania naukowe i doświadczenia prowadzone w obiektach rzeczywistych pozwoliły na wypracowanie w tym zakresie skutecznych metod napowietrzania pożarowego.

Na drugim planie pozostają natomiast zagadnienia rozpływu powietrza i dymu na kondygnacji objętej pożarem. Problem ten jest szczególnie istotny, gdy projekt wykonany został w oparciu o PN-EN 12101-6.

 

Wymieniona norma wymaga dla systemów różnicowania ciśnienia wykonania instalacji napowietrzania pożarowego klatek schodowych (już niekoniecznie przedsionków pożarowych i szybów dźwigowych) oraz zabezpieczenia wypływu powietrza (nie należy mylić z oddymianiem) przez bliżej niesprecyzowaną instalację w postaci np. uchylnych okien, kanałów grawitacyjnych lub systemu wyciągu mechanicznego. Prezentowane podejście nie rozwiązuje niestety wielu problemów bezpiecznej ewakuacji na piętrach budynków o różnej organizacji architektonicznej kondygnacji.

 
Jedną z bardzo popularnych form zagospodarowania pięter użytkowych w budynkach biurowych są otwarte przestrzenie typu open-space podzielone na boksy pracownicze. Przestrzenie tego typu połączone są z klatką schodową i przedsionkami bezpośrednio lub krótkim odcinkiem korytarza. Taki układ architektoniczny stanowi wyzwanie dla projektantów systemów zabezpieczenia dróg ewakuacji, a w szczególności układów wentylacji pożarowej zważywszy, że brak jest w tym zakresie krajowych standardów projektowania.

 
Pojawia się pytanie czy przestrzeń ta powinna być oddymiana czy też nie? Krajowe przepisy nie zakładają takiej konieczności, co w praktyce oznacza, że żaden inwestor nie jest zainteresowany wykonaniem instalacji oddymiającej. Sprawa jest o tyle ciekawa, że warunki techniczno-budowlane nakładają obowiązek oddymiania przestrzeni zamkniętych kategorii ZL przeznaczonych dla ponad 100 osób w podziemnej kondygnacji budynku (§247.3). Czym natomiast ewakuacja z tej przestrzeni różni się od bezpiecznego opuszczenia biura typu otwartego o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych (gdzie może przebywać podobna liczba pracowników), ale znajdującego się na, przykładowo, 30. kondygnacji budynku?

 

Czytaj więcej w PI 3/2013. Kup go


 

pi