envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











13Wybór systemu

Należy zapoznać się z systemami dostępnymi na rynku i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Głównymi i podstawowymi czynnikami, które powinno się brać pod uwagę są integracja z bryłą budynku oraz higieniczność. Koszty zabudowy systemu płytą gipsowo-kartonową są duże, dlatego warto zainwestować na początku w odpowiedni system, który z łatwością można ukryć w warstwie izolacji lub betonu. Jeżeli budynek jest na etapie projektu można dobrać odpowiedni strop, który ułatwi późniejszy montaż oraz aranżację wnętrz pomieszczeń.

Kanały wentylacyjne wykonane z tworzywa sztucznego HDPE spełniają takie wymagania oraz zapewniają higieniczny system dystrybucji (mają Atest Higieniczny). Dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej i odpowiednim filtrom, zastosowanie tego typu systemu zmniejsza odkładanie się kurzu oraz gwarantuje łatwe i szybkie czyszczenie. Właśnie o czyszczeniu kanałów „zapomina się” podczas przygotowania oferty dla klienta, gdyż wiąże się to z większymi kosztami obsługi całego układu. Brak zbędnych kolan i różnego rodzaju redukcji powoduje, że system ten ma mniejsze opory i mniej hałasuje. Nie jest zalecane zastosowanie kanałów elastycznych izolowanych, gdy będą one zabudowane i nie będzie do nich dostępu. Trzeba zawsze brać pod uwagę to, że podczas czyszczenia należy je po prostu wymienić. Można montować tego typu kanały przy samej jednostce, np. do podłączenia skrzynki rozdzielczej.

Projekt instalacji wentylacyjnej

Po wstępnym doborze systemu – czyli otrzymaniu oferty na jednostkę oraz kanały wentylacyjne, warto skonsultować na budowie dobrane elementy tak, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla danego budynku. Końcowym etapem jest projekt wentylacji, który zawiera obliczenia odpowiedniej ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego, tzw. bilans, opis techniczny oraz rysunki z umiejscowieniem rekuperatora, rozprowadzeniem kanałów dystrybucji powietrza oraz pozostałymi elementami systemu. Miejsce, w którym będzie zamontowana jednostka powinno być na tyle duże, aby w przyszłości można było wykonać serwis urządzenia. Podczas doboru ilości powietrza należy posługiwać się wytycznymi, które powinny być znane każdemu inżynierowi, który zajmuje się wentylacją mechaniczną. Ważne jest zachowanie odpowiedniej krotności wymiany powietrza. Wymagana ilość powietrza oraz jego wymiana nie powinny być przewymiarowane – należy pamiętać o zapewnieniu komfortu.

W ostatnim czasie dość często pojawiają się oferty/projekty, w których zaniżane są podstawowe wartości doboru, aby zmniejszyć koszt całego systemu. Nie jest to właściwe.

Po prawidłowo dobranym zapotrzebowaniu na ilość powietrza, należy odpowiednio nanieść na projekt jednostkę wentylacyjną oraz rozprowadzić kanały, które tą ilość powietrza będą bez przeszkód wywiewały i nawiewały z/do pomieszczeń. Na etapie projektu warto wykonać to zgodnie ze sztuką, aby zmniejszyć koszt instalacji oraz zapewnić poprawne działanie systemu.

Rekuperator oraz kanały dystrybucji należy umieścić w pomieszczeniach o dodatniej temperaturze, czyli w ogrzewanych lub dobrze zaizolowanych. W przypadku gdy kanały montowane będą na strychu lub w garażu, należy pamiętać o dodatkowej izolacji. W projekcie należy odpowiednio zaznaczyć punkty nawiewne oraz wywiewne, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza w wentylowanych pomieszczeniach. Trzeba też zwrócić uwagę na szczelność drzwi pomiędzy pomieszczeniami. Mowa tutaj o szczelnych drzwiach do kotłowni oraz garażu oraz szczelinach np. pod drzwiami sypialni, aby zapewnić cyrkulację powietrza.

Kolejnym ważnym punktem jest umiejscowienie czerpni i wyrzutni, które należy wykonać zgodnie z przepisami. Czerpnia powinna być w miejscu zacienionym, odpowiednio zabezpieczonym przed wiatrem i opadami śniegu lub deszczu. Wyrzutnia natomiast w miejscu, w którym nie będzie zakłócała pracy czerpni, spokoju użytkownika oraz jego sąsiada – czyli w odpowiedniej odległości, zgodnej z przepisami.


Paweł Kozyra

Ciąg dalszy artykułu w PI 2/2013


 

pi