envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











2012 03 30

Kurtyny powietrze są zaliczane do urządzeń wentylacji miejscowej. Nawiewany przez kurtyny strumień powietrza oddziela dwa ośrodki o różnej temperaturze otoczenia i jest barierą ograniczającą przemieszczanie się mas powietrza, a jednocześnie nie jest przeszkodą dla ludzi i pojazdów, co stanowi istotną zaletę zarówno w obiektach komfortowych, jak i produkcyjnych.

Najbardziej znane są kurtyny zamontowane nad wejściem do budynku, działające w zimie, które za pomocą płaskiego strumienia powietrza oddzielają dwa obszary o różnej temperaturze powietrza, zapobiegając niekontrolowanemu wypływowi (ucieczce) ciepłego powietrza z ogrzanego obiektu.
Poza chłodnym i zimnych okresem w roku, kurtyny stosowane są także latem. Wówczas wytworzony przez nie strumień powietrza ma uniemożliwić ucieczkę powietrza, ochłodzonego w wyniku działania klimatyzacji, na zewnątrz budynku. A zatem niezależnie od pory roku kurtyny powietrzne służą do racjonalizacji zużycia energii w danym budynku. Równocześnie poprawiają komfort pracy i przebywania ludzi oraz warunki cieplne w obiekcie. Kurtyny stosowane są także do tworzenia wewnątrz pomieszczeń odrębnych stref, np. o różnych parametrach i wymaganiach środowiskowych.

Budowa i eksploatacja kurtyn
Typowa kurtyna powietrzna składa się ze stalowej obudowy, w której umieszczony jest wentylator z 1- lub 3-fazowym silnikiem elektrycznym. Często urządzenia te wyposażone są również w element grzewczy. Z tego względu rozróżnić można dwa podstawowe rodzaje kurtyn: zimne (bez elementu grzewczego) i ciepłe. Kurtyny ciepłe mogą pracować jako elektryczne (z grzałkami elektrycznymi) oraz wodne (z wymiennikiem wodnym).
Zasada działania kurtyny powietrznej jest bardzo prosta. Napędzany silnikiem elektrycznym wentylator zasysa powietrze obiegowe z pomieszczenia, które dopływa do wnętrza obudowy kurtyny przez znajdującą się w niej kratkę czerpną umieszczoną wzdłuż otworu drzwiowego. Z kurtyny pionowy lub poziomy (zależnie od miejsca zamontowania kurtyny) strumień powietrza wypływa przez kratkę nawiewną. Dzięki takiemu ruchowi powietrza (jego cyrkulacji) powietrze wewnętrzne zostaje zatrzymane w pomieszczeniu. W kurtynach ciepłych powietrze jest dodatkowo ogrzewane, aby zwiększyć odczucie komfortu u ludzi w momencie przechodzenia przez strumień nawiewanego powietrza. W trakcie eksploatacji obsługa kurtyn nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy. W praktyce zasadniczymi czynnościami eksploatacyjnym, jakim poddawane są kurtyny powietrzne jest okresowe czyszczenie tych urządzeń oraz czyszczenie lub wymiana (zależnie od zaleceń producenta) zanieczyszczonych filtrów powietrza.
W trakcie pracy, prawidłowo dobrane i pracujące kurtyny powietrzne wytwarzają stabilną i odporną na zakłócenia zasłonę powietrzną aż do poziomu podłogi, o prędkościach przepływu powietrza zapobiegających wypływowi powietrza z budynku oraz umożliwiających skuteczną ochronę środowiska wewnętrznego.

2012 03 31Podstawowe cechy prawidłowo działającej kurtyny
W przypadku braku kurtyny powietrznej, w wyniku otwarcia drzwi lub bramy różnica temperatury (a tym samym gęstości) pomiędzy powietrzem zewnętrznym i wewnętrznym wywoduje przepływ powietrza w otworze drzwiowym. W zimie ciepłe powietrze „ucieka” na zewnątrz przez przestrzeń w górnej części drzwi (co powoduje stratę energii), podczas gdy zimne powietrze kompensacyjne napływa poniżej – nad podłogą – do środka. W wielu przypadkach w budynkach występuje podciśnienie. Wystąpienie tego zjawiska dodatkowo zwiększa strumień napływającego powietrza i powoduje nieprzyjemne przeciągi.
Można zatem uznać, że kurtyny powietrzne są urządzeniami, które zmniejszają niepożądane efekty pojawiające się wraz z otwarciem drzwi. Nieodczuwalne są również przeciągi, gdyż powietrze, które przedostanie się do środka obiektu ogrzewane jest do temperatury komfortowej [4].
Prawidłowo działająca kurtyna powietrzna musi charakteryzować się podstawowymi cechami [10], takimi jak:
◗ wystarczająca siła nawiewu, będąca połączeniem wielkości i długości strumienia powietrza nawiewanego oraz jego prędkości nawiewu w celu skutecznego oddzielenia pomieszczenia i środowiska zewnętrznego tak, aby strumień powietrza zasłonił całą szerokość oraz wysokość drzwi lub bramy. Jednocześnie nawiewany strumień z odpowiednią prędkością i ciśnieniem dynamicznym powinien dopłynąć do podłogi, nie wywołując przy tym nieprzyjemnych odczuć u przechodzących pod kurtyną ludzi [7];
◗ wystarczająca moc grzewcza nagrzewnicy, by w okresie chłodnym i zimnym napływające powietrze zewnętrzne było podgrzewane do temperatury wymaganej przez uprzednio zdefiniowane warunki zapewniające komfort.

W przypadku niewłaściwie dobranej wielkości siły nawiewu kurtyny mogą pojawić się następujące problemy:
◗ jeżeli siła nawiewu jest zbyt mała – strumień nawiewanego przez kurtynę powietrza nie osiągnie poziomu podłogi. Ciepłe powietrze będzie wypływać na zewnątrz, a zimne zewnętrzne powietrze będzie bez przeszkód napływać do środka budynku;
◗ jeżeli siła nawiewu jest zbyt duża – powietrze będzie zderzało się z podłogą i część ciepłego powietrza dopływającego z kurtyny będzie tracona w wyniku „ucieczki” na zewnątrz (strata ciepła) [3].

2012 03 34Pracę kurtyny uważa się za optymalną, gdy spełnione są jednocześnie dwa warunki: siła nawiewu jest wystarczająca do tego, aby strumień powietrza osiągnął poziom podłogi (optymalne rozdzielenie przestrzeni o różnych warunkach klimatycznych), a moc grzewcza odpowiednia, aby podgrzać napływające zimne powietrze do wymaganej temperatury (zapewnienie komfortu cieplnego).

Nowe rozwiązania technologiczne
W celu zapewnienia coraz lepszej pracy kurtyn wprowadzane są nowe rozwiązania technologiczne, poprawiające efektywność ich pracy oraz komfort użytkowników pomieszczeń. Wśród tych rozwiązań wymienić można:
◗ nawiew quasi-laminarnego strumienia powietrza,
◗ technologię stałej prędkości wypływu powietrza,
◗ wielostrumieniowy nawiew powietrza,
◗ pełną automatyzację pracy kurtyny.

...pełna wersja artykułu w PI 3/12


 

pi