niedziela, czerwiec 16, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Łazienka dla seniora. Rozwiązania sanitarne Viega przystosowane do wieku użytkowników

92Spędzenie jesieni życia we własnym domu i w znanym otoczeniu to dość powszechne i całkowicie zrozumiałe życzenie wielu seniorów. Można je spełnić przystosowując mieszkanie, a zwłaszcza łazienkę i jej wyposażenie do potrzeb osób w zaawansowanym wieku. Ułatwiają one codzienne życie i zapewniają wysoki komfort wszystkim domownikom.

Łazienka powinna pełnić nie tylko funkcje higieniczne, ale stanowić również oazę relaksu. Dlatego dobre rozplanowanie jej przestrzeni jest szczególnie ważne.

93Jak podzielić pomieszczenie, aby zapewnić użytkownikom jak największą swobodę ruchu? Jak zaprojektować strefę umywalki i WC? Czy lepiej zdecydować się na wannę czy wybrać funkcjonalny i estetyczny prysznic bez brodzika? – to pytania, które warto sobie postawić, zanim przystąpimy do zakupów i prac instalacyjnych.
Podstawowe elementy, o których trzeba koniecznie pomyśleć to: umywalka i miska ustępowa z regulacją wysokości za pomocą przycisku, składane poręcze ułatwiające korzystanie z urządzeń oraz nowoczesny prysznic z odpływem na poziomie posadzki. Wszystko to otwiera optycznie pomieszczenie i zapewnia wystarczającą ilość miejsca do poruszania się – nawet, jeśli któryś ze starszych użytkowników będzie wymagał asekuracji drugiej osoby.

Prysznic bez brodzika:
estetyka i funkcjonalność
94Prysznice z odpływem na poziomie posadzki cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko seniorzy, lecz także pozostali domownicy doceniają komfort wynikający z braku progu na wejściu, możliwości łatwego montażu krzesełka oraz estetykę takiego rozwiązania. Należy jednak zwrócić uwagę również na kwestie bezpieczeństwa. Powinniśmy tutaj pamiętać zarówno o antypoślizgowych płytkach lub innej powierzchni, jak i o wydajnym odpływie, który może odprowadzić duże ilości wody. Doskonałym rozwiązaniem będzie odpływ ścienny Advantix Vario (rys. 2.). Dzięki wyjątkowo wąskiej szczelinie dyskretnie wtapia się on w przestrzeń łazienki.

Umywalka z regulacją wysokości
Rozwiązania, które od dawna znamy z biura, teraz wkraczają również do świata łazienek. Innowacyjny stelaż do umywalki firmy Viega, pozwala na płynną regulację wysokości bez najmniejszego wysiłku. Wystarczy nacisnąć przycisk, a umywalka podniesie się samoczynnie w zakresie od 70 do 90 cm. Lekkie oparcie dłoni powoduje jej opuszczenie, umożliwiając na przykład wygodne mycie rąk w pozycji siedzącej. Nowy stelaż Viega Eco Plus można łączyć z wieloma modelami umywalek dostępnych powszechnie na rynku. Nie zawiera on żadnych elementów elektronicznych.

95Regulacja wysokości miski ustępowej
Dorosłym, a zwłaszcza osobom starszym, łatwiej jest wstawać z WC, jeśli miska jest zawieszona wyżej. Dzieci natomiast lepiej radzą sobie na niższych toaletach. Dzięki stelażowi Viega Eco Plus z płynną regulacją wysokości, położenie miski można w dowolnym momencie dostosować do indywidualnych preferencji. Również tutaj wystarczy nacisnąć przycisk, a miska podniesie się lub opuści w zakresie do 8 cm. Zasada działania oparta jest na mechanizmie sprężyny gazowej. Stelaż można łączyć z większością popularnych na rynku misek WC oraz ze wszystkimi płytkami uruchamiającymi z serii Visign firmy Viega.

96Maksimum komfortu dla wszystkich
Żeby seniorzy mogli jak najdłużej pozostać we własnych czterech ścianach, często konieczna jest odpowiednia adaptacja mieszkania, najlepiej zaplanowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Produkty przystosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika są już dostępne w ofercie producentów rozwiązań sanitarnych. Ze względu na dużą elastyczność oraz wysoki poziom estetyki, można je zamontować w dowolnym momencie, nawet kiedy naszym domownikom daleko jeszcze do wieku seniorskiego. Poprawią one komfort nie tylko osobom starszym, czy z niepełnosprawnością, ale również dzieciom, a także – idealnie się sprawdzą chociażby w przypadku kontuzji lub choroby ograniczającej mobilność.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem