niedziela, czerwiec 16, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Odwodnienia liniowe w łazienkach Cz. 3. Odwodnienia pionowe i podsumowanie

88Decydując się na zamontowanie odwodnienia liniowego, powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia do pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów. Kontynuujemy tematykę rozpoczętą w numerze 3/2018.

Odpływy liniowe pionowe (ścienne)
Alternatywą dla odpływów liniowych podłogowych są odpływy ścienne tj. montowane w ścianie natrysku. Tego typu rozwiązania zaleca się stosować w łazienkach, w których zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe. Zainstalowanie takiego rozwiązania nie wymaga ingerencji w warstwę posadzki, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia rur.

87Ścienny zestaw odpływowy firmy Geberit
Budując lub modernizując łazienkę, dążymy do osiągnięcia maksymalnej przestrzeni bez zbędnego wyposażenia. Pozwala to osobie kąpiącej się na swobodne ruchy podczas brania prysznicu. Wpust ścienny jest elementem armatury odpływowej, który umożliwia swobodne korzystanie z przestrzeni pod natryskiem. Od dawna systemy Geberit Duofix oraz GIS bardzo dobrze sprawdzają się w instalacjach łazienkowych. Teraz ta technologia może być zastosowana również do odpływów natryskowych. Element do natrysków bezbrodzikowych z odpływem w ścianie to nic innego, jak ukryty w ściance syfon natryskowy odprowadzający wodę. Jest to bardzo prosty sposób na przełamanie konwencji. Upraszcza on montaż systemu, przyspiesza instalację i ułatwia zaprojektowanie całej łazienki. Teraz podłoga w natrysku może być jednolita, pozbawiona wszelkich barier, a wygląd takiego pokoju kąpielowego może być bardziej atrakcyjny i nowoczesny. Odpływ natrysku całkowicie schowano w ściance instalacyjnej, a dzięki zintegrowanej macie izolacyjnej nie ma żadnych problemów z uzyskaniem szczelnej izolacji przeciwwodnej ściany i podłogi. Żadna część odpływu nie znajduje się w podłodze. Na zewnątrz widoczny jest tylko mały otwór lub szczelina w ścianie, przy którym użytkownik sam dobiera wykończenie. Montaż tego odpływu jest bardzo prosty i szybki. Zintegrowany z zestawem materiał uszczelniający ułatwia nałożenie na ściany i podłogę warstwy izolacji przeciwwodnej. Powstaje wówczas elastyczne połączenie, które eliminuje ewentualne naprężenia i gwarantuje absolutną szczelność. Również konstrukcja podłogi natrysku jest znacznie prostsza, kiedy nie trzeba w jej obrębie prowadzić odpływu kanalizacyjnego. Istnieje również możliwość wklejenia materiału, którym wyłożone są ściany. Projekt tego innowacyjnego produktu wykonał międzynarodowy team designerów Tibecraft AG. Produkt ten został nagrodzony przez jurorów konkursu „If product design award 2010". Wyrób spełnia wymagania normy PN–EN 1253.

89Propozycje ściennych zestawów odpływowych 
Geberit

Ścienny zestaw odpływowy oferowany przez firmę Geberit posiada trzy wersje: element Gebert Duofix, Geberit Uniflex lub Geberit GIS. Już na etapie projektowania wzięto pod uwagę kolejne kroki niezbędne do kompletnej instalacji tego produktu. Uniwersalne połączenia z systemami izolacji zespolonej są również integralną częścią odpływu i zapewniają prawidłową szczelność. Zapobiega to powstawaniu rozszczelnień pomiędzy ścianą a podłogą. Do tej pory odpływy podłogowe stanowiły przeszkodę dla instalacji ogrzewania podłogowego oraz ingerowały w izolację termiczną i akustyczną pomieszczenia. Dzięki instalacji wpustu odpływowego w ścianie unikniemy wszystkich tych problemów.

90Kessel
Bardzo podobne rozwiązanie konstrukcyjne odpływu ściennego posiada w swojej ofercie firma Kessel. Jest to odpływ ścienny o nazwie Scada. Dzięki niewielkiej wysokości zabudowy (tylko 80 mm do górnej krawędzi płytek) nadaje się on także do renowacji istniejących instalacji. Płynnie regulowane nóżki montażowe zapewniają komfortową zabudowę w każdych warunkach. Odpływ ścienny Scada dostępny jest z czterema różnymi pokrywami ze stali nierdzewnej. Dodatkowo istnieje możliwość podłączenia do wpustu oświetlenia LED (również z automatyczną zmianą kolorów) oraz fabrycznego zaprogramowania określonego koloru światła na indywidualne zamówienie. Zasilacz 12 V (110-240 V na 12V) oraz przewód na kable wchodzi w skład kompletu.
Kolejnym ciekawym produktem od firmy Kessel jest odpływ liniowy Linearis Compact. Jego korpus jest wykonany z ABS-u. Konstrukcja z odpływem bocznym wyposażona jest w zamkniecie wodne o minimalnej wysokości 22 mm. Korpus zakryty jest pokrywą ze stali nierdzewnej (po odwróceniu pokrywy mogą zostać zabudowane płytki okładzinowe klasy K3). Odpływ wyposażony jest w specjalne sitko na zanieczyszczenia. Wewnątrz znajduje się tak zwany suchy syfon Multistop, zabezpieczający przed pianą, robactwem i nieprzyjemnymi zapachami.

Odwodnienie produkowane jest w dziewięciu długościach od 300 do 1150 mm. Całkowita wysokość zabudowy to tylko 80 mm. Przepustowość z przeciwspadkiem to 36 l/min z napiętrzeniem 10 mm. Syfon Multistop pozwala zwiększyć przepustowość do 54 l/min.

Viega
Nowy odpływ liniowy AdvantixVario firmy viega w wersji ściennej przenosi sprawdzoną elastyczność montażu i ponadczasowy design z wersji podłogowej w ścianę. Dodatkowe zalety: głębokość montażu w ścianie wynosi zaledwie 25 mm. Minimalistyczny odpływ w wersji ściennej został już kilkakrotnie doceniony, zdobywając nagrody i wyróżnienia w tym „Design Plus powered by ISH" oraz „Red DotAwards 2015" czy „German Design Award 2016 Winner". Korpus odpływu ściennego AdvantixVario wykonany jest z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego i montuje się go na głębokość 25 mm. Odwodnienie można więc zainstalować zarówno w ściance na stelażu, jak i zwyczajnej ścianie murowanej. Często wystarcza nawet warstwa tynku o odpowiedniej grubości lub płyta XPS. Dzięki temu nie musimy kuć ścian i naruszać ich konstrukcji. Innowacyjny sposób mocowania w ścianie umożliwia łatwy montaż metodą zatrzaskową, spełniając zarazem wymagania normy DIN 4109 i VDI 4100 dotyczące hałasu. Wydajność odpływu wynosi od 0,6 do 0,75 l/s, zgodnie z normą PN-EN 1253. Króciec przyłączeniowy DN40 lub DN50 można obrócić o 360º. Standardowa długość odpływu ściennego AdvantixVario wynosi 1200 mm. Tak jak w przypadku tradycyjnej wersji podłogowej, w razie potrzeby można go dowolnie skrócić z dokładnością co do milimetra, nawet do wymiaru 300 mm.


Zintegrowany z zestawem materiał uszczelniający ułatwia nałożenie na ściany i podłogę warstwy izolacji przeciwwodnej

91TECE
Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu rynku na odpływy o bardzo zróżnicowanej wydajności odpływu, firma TECE wprowadziła do produkcji kilka rodzajów konstrukcji o różnej minimalnej wysokości montażowej (67 mm, 95 mm, 120 mm, 148 mm oraz 65 mm – z króćcem wylotowym przez strop). Każda z tych konstrukcji wyposażona jest w króciec odpływowy o zróżnicowanej średnicy odpowiednio do zaprojektowanej wydajności odpływu.

Do systemu TECEdrainline należy 5 kolan odpływowych dostosowanych do różnych wymogów i warunków budowlanych. Modele te doskonale pasują do wszystkich rynien prysznicowych z oferty TECEdrainline.

 • kolano odpływowe o szczególnie niskiej wysokości zabudowy 67 mm przy wydajności odpływu 0,48 l/s;
 • kolano odpływowe o szczególnie wysokiej wydajności odpływu 1,2 l/s przy zgodnej z normą wysokości wody zamykającej zgodnie z PN EN 1253;
 • pionowe kolano odpływowe do przepustów stropowych.

Zalety odpływów ściennych

 • oszczędność: instalacja odpływu w zintegrowanym systemie oszczędza czas i wysiłek;
 • szczelność: ścienny element odpływowy jest wyposażony w zintegrowany system izolacji zespolonej. Połączenia są zaprojektowane tak, aby zapewnić szczelność na wiele lat pracy;
 • elastyczność: pewność montażu bez względu na warunki panujące na budowie;
 • łatwość czyszczenia konstrukcji: pod pokrywą znajduje się łatwe do wyjęcia i oczyszczenia specjalne sitko;
 • doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo;
 • odwodnienie liniowe nie zakłóca kolorystyki łazienki;
 • ciekawy i stylowy wygląd.

Wydajność odwodnień liniowych
Bardzo często zdarza się, że wybierany jest odpływ ze względu na cenę lub wygląd, bez zastanowienia się, jaką ilość wody będzie on musiał odprowadzić. Po zmontowaniu w miejscu natrysku super wydajnej deszczownicy lub dużego panelu natryskowego okazuje się, że odpływ liniowy nie nadąża z odprowadzeniem wody. Dokładne dane odnośnie wydajności poszczególnych odwodnień podają w swoich materiałach informacyjnych producenci tych wyrobów. Wydajność odwodnień zależy od wielu czynników, takich jak:budowa zamknięcia wodnego;

 • ilość otworów w pokrywie rusztu lub wielkości szczeliny na obwodzie;
 • średnica wylotowa króćca z zamknięcia wodnego (syfonu);
 • prawidłowy spadek podejścia kanalizacyjnego w kierunku pionu (min 1÷2%);
 • zdolność samooczyszczania się zamknięcia wodnego;
 • długość korytek odprowadzających.

Prawidłowo wykonana izolacja poniżej poziomu płytek powinna zapewnić odprowadzenie całej przesiąkającej wody do podejścia kanalizacyjnego

Wady odwodnień liniowych
Niestety odwodnienia liniowego nie można zainstalować w każdej łazience. Barierą jest to, że nie zawsze istnieje możliwość wkucia się na odpowiednią głębokość w podłogę oraz brak możliwości włączenia przewodu odpływowego do pionu kanalizacyjnego. Kolejną barierą są przewody wodociągowe i kanalizacyjne z innych przyborów usytuowane w posadzce oraz przewody z ogrzewania podłogowego, które mogłyby krzyżować się z podejściem kanalizacyjnym z odwodnienia liniowego. Najniższą wysokość zabudowy (67 mm) oferują min. Viega oraz TECE. Jest to bardzo istotna informacja dla przyszłego użytkownika. Odwodnienia, których należy unikać podczas zakupu nie posiadają kołnierzy do izolacji płynnych, cienkowarstwowych. Dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę czy konstrukcja całego odwodnienia umożliwia odprowadzenie całej wody do wnętrza konstrukcji z powierzchni izolacji. W przypadku pęknięcia fugi lub jej braku przedostająca się woda na powierzchnię izolacji powinna odpłynąć w kierunku odpływu. Prawidłowo wykonana izolacja poniżej poziomu płytek powinna zapewnić odprowadzenie całej przesiąkającej wody do podejścia kanalizacyjnego. Częstym błędem montażowym jest brak spadków przewodów odpływowych w kierunku pionu. Jeszcze innym jest niestaranne ułożenie płytek ceramicznych wokół rusztu, co może spowodować nieprzyjemny efekt wizualny. Podczas wykańczania posadzki glazurą należy bezwzględne zachować odpowiednie spadki podłogi w kierunku rusztu odwodnienia. Podejmując decyzję o zainstalowaniu w nowo budowanym mieszkaniu odwodnienia liniowego powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia od pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów. Niestety należy również wiedzieć, że część deweloperów nie pozwala na montaż odwodnień liniowych w budynkach wielorodzinnych, w szczególności jeśli łazienka usytuowana jest nad pokojem (sypialnią) lub salonem znajdującym się na kondygnacji niższej.

Wybierając gres czy płytki na podłogę w kabinie odwodnienia liniowego, należy pamiętać o bezpieczeństwie osób pod natryskiem. Na płaszczyznach poddanych działaniu wody i wilgoci, jak w łazience, istnieje ryzyko upadku na mokrej posadzce  Ze względów bezpieczeństwa, należy wybierać płytki antypoślizgowe. Antypoślizgowość gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania płytek. Producenci oznaczają tę właściwość następującymi symbolami R9-R13 - płytki antypoślizgowe, natomiast płytki poniżej R9 nie są płytkami antypoślizgowymi, czyli inaczej są to płytki śliskie.

Autor: Andrzej Świerszcz

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem