piątek, kwiecień 26, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Odwodnienia liniowe w łazienkach

41

Decydując się na zamontowanie odwodnienia liniowego, powinniśmy już na etapie budowy instalacji przewidzieć wyprowadzenie podejścia do pionu kanalizacyjnego na odpowiedniej wysokości nad stropem. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnej ingerencji w pion kanalizacyjny i posadzkę oraz zapewni odpowiedni spadek przewodów.

73W nowobudowanych hotelach oraz w budownictwie mieszkaniowym powoli odchodzi się od instalowania ciężkich, zajmujących dużo przestrzeni kabin natryskowych. Utrzymanie prysznica w nienagannej czystości, przy dużej rotacji osób korzystających z natrysku jest wręcz niemożliwe.
Sam proces mycia i dezynfekcji kabiny oraz czyszczenia syfonu brodzikowego zajmuje dużo czasu i wymaga stosowania wielu środków czyszczących, których zbyt częste używanie powoduje uszkodzenie powłok lakierniczych oraz chromoniklowych. W zakamarkach kabin, na profilach, w miejscach połączeń ze ścianą, na uszczelkach, a przede wszystkim na powierzchni silikonu uszczelniającego gromadzą się bakterie, grzyby i trudne do usunięcia pleśnie. Kabina natryskowajest również doskonałym rezerwuarem wilgoci w łazience. Lepszym i bardziej higienicznym rozwiązaniem jest zastosowanie ściennego zestawu odpływowego lub odwodnienia liniowego zainstalowanego w powierzchni podłogi. Jako zabezpieczenie przed ochlapaniem powierzchni łazienki można zastosować jednorazową zasłonę prysznicową z miękkiego PVC lub ścianki działowe ze szkła bezpiecznego lub z innych materiałów (np. z luksferów). Tanie jednorazowe zasłony z miękkiego tworzywa nie wymagają czyszczenia i mycia. Po kilkukrotnym użyciu są zdejmowane i utylizowane.

74Zastosowanie odwodnienia w ścianie lub podłodze jest doskonałym rozwiązaniem w szczególności dla osób starszych i niepełnosprawnych. Zainstalowanie tego typu odprowadzenia zużytej wody z natrysku eliminuje wszelkie bariery wysokościowe. Osoba niepełnosprawna może swobodnie wjechać wózkiem pod natrysk, a następnie przesiąść się na specjalne wodoodporne krzesełko zamocowane na ścianie. Przy takim rozwiązaniu umycie się nie będzie stanowiło problemu dla osoby korzystającej z natrysku. Utrzymanie w czystości ściany i podłogi wyłożonej glazurą jest bardzo proste. Budując lub modernizując łazienkę, dążymy do osiągnięcia maksymalnej przestrzeni bez zbędnego wyposażenia. W celu zwiększenia przestrzeni wewnątrz natrysku wskazane jest zainstalowanie baterii podtynkowej. Pozwala to osobie kąpiącej się na swobodne ruchy. Podczas mycia nóg i stóp w pozycji stojącej nie uderzamy ciałem o boki kabiny. Wpust ścienny punktowy lub odwodnienia liniowe są elementami armatury odpływowej, która umożliwia swobodne korzystanie z przestrzeni pod natryskiem. Dzięki zainstalowaniu takich rozwiązań mamy możliwość swobodnego przejścia (bez barier wysokościowych) z obszaru podłogi mokrej na suchą.

75Zanim zainstalujesz musisz przewidzieć podejście do pionu
Mieszkanie zakupione od dewelopera w standardzie wyposażone jest w podejście do wanny. Już podczas zakupu mieszkania należy jak najszybciej uzgodnić z działem technicznym zmiany aranżacyjne w wyposażeniu mieszkania, w tym wykonanie na pionie podejścia do odwodnienia liniowego. Ze względu na specyfikę tego typu odpływu, podejście do pionu powinno być wykonane jak najniżej poziomu posadzki i wykonane na pionie jeszcze przed wykonaniem izolacji termicznej ze styropianu i wylaniem wylewki. Niestety mało kto o tym pamięta i powstaje problem z odprowadzeniem wody.

Co zrobić, jeśli w łazience chcemy zainstalować odwodnienie liniowe zamiast brodzika? W takiej sytuacji instalator musi bardzo często dostać się do pionu w stropie lub nawet w sytuacji ekstremalnej u sąsiada poniżej stropu i wykonać,,wcinkę", aby zainstalować dodatkowy trójnik do podłączenia odpływu liniowego w posadzce. Podłączenie odpływu liniowego ściennego jest nieco łatwiejsze ze względu na wyższe względem poziomu podłogi usytuowanie króćca odpływowego z urządzenia. Wyłączenie z eksploatacji pionu kanalizacyjnego w budynku wielorodzinnym jest bardzo uciążliwe dla jego mieszkańców. Sam montaż dodatkowego trójnika w stropie jest bardzo trudny dla instalatora. Można go zainstalować na pionie za pomocą mufy przesuwnej 110 mm (bez progu oporowego wewnątrz mufy), odcinając kawałek przewodu na pionie.
Cięcie pionu, fazowanie rur, demontaż zabudowy przewodów jest w tym miejscu bardzo skomplikowane. Samo nasunięcie mufy i jej przesunięcie na rurze wymaga sporo wysiłku. Zawsze nieodzowny będzie tu smar poślizgowy do uszczelek (np. Skidol) oraz klucz łańcuchowy lub skórzany. Bez posmarowania tym preparatem uszczelek wargowych nasunięcie mufy na króciec trójnika 110 mm i bosy koniec przewodu kanalizacyjnego będzie bardzo trudne.

Jak sobie poradzić?
(...)

Wpięcie trójnika siodłowego do rur PCV i z PP do pionu kanalizacyjnego – zasada montażu
(...)

Autor: Andrzej Świerszcz

Jeśli chcesz przeczytać pełną treść artykułu zamów prenumeratę lub e-wydanie.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem