niedziela, czerwiec 17, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 1/2018

okładkaPI01

001 Okladka IM02 2017

GROHE Rapido SmartBox – obsługa trzech niezależnych wyjść wody z jednej rozety

Schowek01Podczas remontu bądź budowy łazienki często pojawia się dylemat dotyczący wyboru wyposażenia, designu i rozwiązań technicznych. Mnogość urządzeń jest inspirująca, ale i wprowadza zamieszanie, utrudniając wybór. Zasada ta odnosi się zwłaszcza do doboru armatury, z których każda ma swoją specyfikę i ograniczenia. Przedstawienie klientowi tych ograniczeń uświadomi mu, czy w łazience uda się stworzyć wymarzoną przestrzeń relaksu.


Schowek02Punktem wyjścia przy planowaniu przestrzeni prysznicowej jest określenie, jakiego rodzaju urządzenia mają się w niej znaleźć. Sprawa jest dość prosta w przypadku klasycznego połączenia, np. prysznica ręcznego z wylewką wannową lub deszczownicą – tutaj rynek oferuje pełną gamę urządzeń, zarówno w natynkowej, jak i podtynkowej wersji. Jednak przy rozwiązaniach bardziej zaawansowanych, np. prysznic wielostrumieniowy lub dysze boczne, sytuacja się komplikuje. Tego typu konfiguracja najczęściej opiera się na instalacji podtynkowej, która może stanowić nie lada wyzwanie. Które urządzenie podłączyć do którego wyjścia wody? Czy całość będzie prawidłowo funkcjonować? To jedne z najczęściej stawianych pytań. Prawidłowe funkcjonowanie armatury i instalacji to przecież kwestie podstawowe. Aby nie narażać klientów na rozczarowanie i ewentualne kucie świeżo położonych płytek, warto zatem wybrać rozwiązanie podtynkowe sprawdzonego producenta, mające przy tym największą elastyczność podłączeń i odpowiednią wydajność. Dobrym wyborem będzie niewątpliwie nowość na rynku elementów podtynkowych – GROHE Rapido SmartBox.

Czym jest GROHE SmartControl?

SmartControl to rozwiązanie wprowadzone w 2015 r., będące efektem mariażu firmy GROHE z japońskim koncernem Lixil. Pierwotnie było stosowane w natynkowym systemie prysznicowym serii Rainshower Smartcontrol. Unikatowość tego rozwiązania opiera się w dużej mierze na sposobie sterowania strumieniem wody. W dotychczas istniejących rozwiązaniach możliwe było uruchomienie przepływu wody za pomocą standardowej głowicy, co powodowało konieczność każdorazowego ustawienia wielkości przepływu, bądź uruchomienie przyciskiem od razu pełnej wartości przepływu, bez możliwości jego wyregulowania. Głowica Smartcontrol łączy w sobie te funkcje: przycisk umożliwia uruchomienie przepływu, a znajdujący się dookoła pierścień ustawienie wstępnie preferowanej wielkości przepływu, i to niezależnie dla każdego z odbiorników.

GROHE Rapido SmartBox – wersja podtynkowa

Sukces pierwszej, natynkowej wersji rozwiązania Smartcontrol spowodował naturalną konsekwencję, czyli opracowanie kompletnie nowego elementu podtynkowego. Jego premiera miała miejsce na tegorocznych targach ISH we Frankfurcie. Zaprezentowane rozwiązanie jest efektem wielomiesięcznych konsultacji działu badań i rozwoju firmy GROHE z projektantami i instalatorami. Finalnie powstał element podtynkowy łączący wieloletnie doświadczenia firm GROHE i Lixil z oczekiwaniami rynku pod kątem projektowym i instalacyjnym.

Schowek04

Coś dla instalatorów

Schowek03Zastosowane w GROHE Rapido SmartBox rozwiązani ułatwiają instalację, minimalizując ryzyko pomyłek, np. przy rozprowadzaniu rur do odbiorników. Minimalna głębokość zabudowy wynosi zaledwie 75 mm, co daje wiele możliwości zabudowy, zarówno w ścianach z materiału litego, jak i szkieletowych. Podłączenie wody ciepłej i zimnej znajduje się na dole, dzięki czemu nie trzeba stosować dodatkowych kolanek, jak ma to miejsce przy podłączeniu ze strony lewej/prawej. Wyjścia wody z elementu podtynkowego pasują do standardowego klucza, co sprawia, że możliwe jest przygotowanie tego elementu pod montaż już na miejscu instalacji. Kolejnym udogodnieniem ułatwiającym instalację jest zewnętrzna osłona. Są na niej nadrukowane schematy instalacyjne, które pozwalają na prawidłowe wykonanie rozprowadzenia rur bez konieczności sięgania do instrukcji montażu i obsługi. Ponadto osłona jest wyposażona w podcięcie na umieszczenie poziomnicy, co ułatwia właściwe ustawienie elementu podtynkowego. Gdyby jednak zdarzyła się jakaś niedokładność poziomowania, sam element daje możliwość skorygowania ustawienia w zakresie 6°. Na obudowie została precyzyjnie oznaczona głębokość zabudowy (75-105 mm), a ścianka w tym miejscu jest cieńsza, dzięki czemu jej docięcie do ściany jest znacznie łatwiejsze.

Coś dla projektanta

Nowy GROHE Rapido SmartBox daje niemal nieograniczone możliwości w kreowaniu rozwiązań prysznicowych. Obsługa trzech niezależnych wyjść wody z jednej rozety to ewenement. Poza tym umożliwia skonfigurowanie prywatnej przestrzeni SPA, np. z deszczownicą, prysznicem ręcznym oraz dyszami bocznymi. Element Smartcontrol Box jest też świetnym źródłem zasilania
Schowek05
w wodę prysznicy wielostrumieniowych. Możliwe jest także łączenie ze sobą dwóch elementów w konfiguracji mieszacz/przełącznik. Takie połączenie pozwala na zasilenie jeszcze większej liczby odbiorników wody, np. wylewki wannowej bądź kaskady. Uzupełnieniem elementu podtynkowego są rozety zewnętrzne w całym spektrum wykonań. Są one wyposażone w jeden, dwa lub trzy sterowniki wody, mają kształt kwadratowy lub okrągły i wykończenie w wersji chrom lub mleczne szkło akrylowe. Wysięg pokrętła wynosi zaledwie 43 mm, a grubość rozety 10 mm. To sprawia, że możliwe jest dobranie odpowiedniego elementu do planowanego designu i zastosowania. Ciekawą opcją jest również rozeta wyposażona w zintegrowane przyłącze i uchwyt prysznica, dzięki czemu nie ma potrzeby wykonywania dodatkowej instalacji dla tego rozwiązania. Kolejnym atutem systemu jest to, że o rodzaju urządzenia mieszającego (termostat lub zwykły mieszacz) można zdecydować już po zamontowaniu elementu podtynkowego. Ma to niebanalne znaczenie, gdy źródło zasilania w wodę ciepłą nie nadaje się do współpracy z głowicą termostatyczną (np. podgrzewacz przepływowy małej mocy).

Opcje dodatkowe

System uwzględnia szereg opcji dodatkowych bądź – jak kto woli – ratunkowych, mogących wspomóc funkcjonowanie armatury lub zapobiec powstawaniu problemów. Jedną z nich jest głowica termostatyczna do odwróconych przyłączy – opcja ratunkowa w razie źle wykonanej instalacji, eliminująca konieczność kucia ściany. Ciekawą opcją jest też możliwość zamontowania indywidualnych zaworów serwisowych na poziomie baterii. Pozwala to na wykonywanie napraw serwisowych bez konieczności wyłączania całego piętra/pionu. To bardzo ważna funkcja w obiektach użyteczności publicznej. Opcjonalnie jest również możliwe zamontowanie urządzenia zapobiegającego cofnięciu się wody zanieczyszczonej do instalacji (wymagania normy PN-EN1717), najczęściej występującemu przy zasilaniu wanny przez przelew. W tym roku firma GROHE planuje wprowadzić do sprzedaży jako uzupełnienie systemu deszczownice dwustrumieniowe, pasujące do rozet, zarówno pod kątem kształtu, jak i kolorystyki.

Schowek06

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180321banner hvac200x400

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem