envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Instalacja wodociągowa -  Jak wykonać instalację?Jakie powinny być wartości parametrów jakościowych i biologicznych dla wód opadowych i ścieków szarych w celu ich dalszego wykorzystania? Jak projektować takie instalacje? – Tego polskie przepisy nie regulują. Tymczasem widoczny jest wzrost zapotrzebowania na systemy do odzysku wody, a branża się rozwija.


Wraz z obserwowaną zmianą klimatu w Polsce występują często intensywne deszcze powodujące problemy z odbiorem i zagospodarowaniem w krótkim czasie dużej ilości wód opadowych. Szczególnie dotyczy to większych miast o gęstej zabudowie, w których stosunek powierzchni terenów zielonych do zabudowanych jest niewielki. Dlatego zrównoważone wykorzystanie wody opadowej w budynkach po pierwsze może być alternatywą dla publicznej sieci wodociągowej i przynieść oszczędności w opłatach za korzystanie z wody pitnej, a po drugie – może pozwolić na odciążenie kanalizacji deszczowej i w wielu przypadkach zabezpieczyć osiedla mieszkaniowe przed podtapianiem podczas opadów nawalnych.

Gdzie szukać wiedzy

 

W Polsce w szczególności brakuje normy, która połączyłaby w całość wszystkie wymagania do projektowania, wykonawstwa i późniejszej eksploatacji elementów systemu do odzysku i wykorzystania wody opadowej i roztopowej wewnątrz budynku., tak jak to zostało opracowane w normie brytyjskiej BSI 8515:2009 Rainwater harvesting systems – code of practice [6].

   

W ostatnich latach pojawiły się opracowania związane z rozsączaniem i retencjonowaniem wód opadowych poza budynkiem np. „Wody opadowe”, autorstwa J. Królikowskiej i A. Królikowskiego; „Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów”, autorstwa A. Kotowskiego i „Zasady projektowania instalacji grawitacyjnych kanalizacji deszczowej w świetle norm europejskich”, autorstwa J. Zimmer. Publikacje te zawierają informacje dotyczące zagospodarowania wód opadowych poza budynkiem, natomiast w odniesieniu do wykorzystania tych wód wewnątrz budynku nie wyczerpują wszystkich zagadnień.

W Polsce w szczególności brakuje normy, która połączyłaby w całość wszystkie wymagania do projektowania, wykonawstwa i późniejszej eksploatacji elementów systemu do odzysku i wykorzystania wody opadowej i roztopowej wewnątrz budynku, tak jak to zostało opracowane w normie brytyjskiej BSI 8515:2009 Rainwater harvesting systems – code of practice [6]. Pomimo że polskie przepisy dopuszczają wykorzystanie wód opadowych i roztopowych wewnątrz budynków mieszkalnych i w obiektach budownictwa ogólnego*, to nie odnoszą się przy tym do wymagań jakościowych i bakteriologicznych dla tych wód, w sytuacji, gdy chcemy je wykorzystać i poprawnie eksploatować bez zagrożenia dla zdrowia użytkowników.

Istniejąca luka w przepisach normatywnych nie ogranicza jednak rozwoju branży związanej z tymi technologiami. Przeciwnie – w ostatnim czasie obserwujemy duży wzrost zapotrzebowania na systemy, które umożliwiają odzysk wód opadowych oraz ścieków szarych, co potwierdza znaczący przyrost liczby wydawanych dla nich aprobat i rekomendacji technicznych.

 

Monika Lipska
Fot. otwierająca: Watersystem

O jakości wody odzyskanej, projektowaniu instalacji do odzysku wód i przepisach można przeczytać w artykule z PI 7-8/2014

 


 

pi