envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Systemy spłukiwania toalet - przeglądProblem wyboru właściwego systemu spłukiwania toalety jest zapewne tak stary, jak sama idea odprowadzania ścieków. Spróbujmy jednak zrobić mały przegląd systemów spłukiwania, które mamy do dyspozycji dzisiaj.


Najpopularniejszym w Polsce rozwiązaniem do spłukiwania toalet jest spłuczka zbiornikowa, czy to w wersji natynkowej, czy jako spłuczka ceramiczna zamontowana na misce ustępowej, czy wreszcie jako spłuczka podtynkowa. Popularne jeszcze całkiem niedawno spłuczki ciśnieniowe praktycznie zniknęły.

Coraz częściej stosuje się spłuczki podtynkowe. Szacuje się, że ich udział w liczbie spłuczek sprzedawanych w Polsce przekracza 40% i jest największy w całej gamie systemów spłukiwania toalet. Nic więc dziwnego, że na rynku dostępnych jest wiele modeli spłuczek pochodzących od wielu producentów. Dlatego też w dalszej części skoncentrujemy się na tym typie.

Rodzaje systemów spłukiwania

Większość spłuczek podtynkowych wyposażona jest w zawór spustowy, który po podniesieniu otwiera wlot wody do rury spustowej, a następnie w ściśle określonej sekwencji, po wypuszczeniu odpowiedniej ilości wody, zamyka przepływ. Konstrukcja prosta, znana i stosowana od lat, chociaż oczywiście konstrukcja współczesnych zaworów spustowych niewiele przypomina stare „dzwony”. Przy okazji mała dygresja: czy ktoś pamięta, dlaczego zawory spustowe do dziś nazywane są „dzwonami”? Dla tych, którzy nie pamiętają – zawory w dawnych spłuczkach (na ogół żeliwnych) faktycznie przypominały kształtem dzwon, który podnoszony otwierał wypływ wody ze spłuczki. Dziś pozostała tylko nazwa.

Dwudzielne spłukiwanie

Obecnie zawory spustowe mają na ogół funkcję dwudzielnego spłukiwania: dużą ilością wody lub małą – co pozwala na dość znaczną oszczędność wody. Ilość wody użytej do spłukiwania nie jest określona żadnymi przepisami, niemniej jako dominujący przyjął się na rynku standard 6/3 l. Występują również inne: 4,5/3 l lub nawet 4/2 l, ale trzeba pamiętać, że o ilości wody koniecznej do skutecznego spłukania decyduje konstrukcja samej miski ustępowej.

Współczesne zawory można łatwo ustawić na spłukiwanie mniejszą ilością wody, jednak ograniczenie ilości wody na zaworze przy jednoczesnym połączeniu spłuczki z miską, dla której konieczna jest większa ilość wody, nie spowoduje żadnej oszczędności, a wręcz przeciwnie. Jeżeli bowiem mamy miskę 6/3 l, a ograniczymy na zaworze ilość wody do 4,5/3 l, to przy spłukiwaniu większą ilością będziemy musieli spłukać kilkakrotnie. I zamiast zaoszczędzić, zużyjemy dużo więcej wody.

Układ mechaniczny. Nasada kozłowa po naciśnięciu przycisku podnosi zawór spustowy. Układ mechaniczny. Nasada kozłowa po naciśnięciu przycisku podnosi zawór spustowy.

Układ mechaniczny. Nasada kozłowa po naciśnięciu przycisku podnosi zawór spustowy. Może być łatwo wyjęta i ponownie zamontowana, np. podczas podłączania spłuczki. Prosta konstrukcja zawiera szereg przemyślanych i sprawdzonych w wieloletniej praktyce rozwiązań, które powodują, że popychacze montowane są nie tylko szybko, jednym ruchem, ale również od razu we właściwym położeniu, a ponadto są zabezpieczone przed samoistną zmianą położenia podczas wielu lat użytkowania. Tu nie ma co się popsuć! Popychacze wyposażone są w specjalne nakładki akustyczne ograniczające możliwość powstawania hałasu przy uderzeniu przycisku o popychacz.


Pętla syfonująca

Są producenci, którzy oferują inny system – tzw. pętli syfonującej. Reklamowany jako „nowość” szybko okazał się być reanimacją starego patentu sprzed ponad 100 lat. Wady tego systemu: wrażliwość na zanieczyszczenia, zwiększony poziom hałasu i nieprzyjemne odgłosy podczas napełniania („bąbelkowanie”) oraz brak możliwości ponownego spłukania przed zakończeniem napełniania spłuczki (następuje wówczas długi, niekontrolowany wypływ ze spłuczki) powodują, że nie spotkał się z większym zainteresowaniem klientów.

Systemy uruchamiania spłukiwania

O ile systemy spłukiwania stosowane w spłuczkach podtynkowych są w zasadzie podobne, a różnią się jedynie szczegółami rozwiązań i jakością zaworów spustowych, to systemy uruchamiania spłukiwania są bardziej zróżnicowane.

 

Adam Pillich

O przyciskach w układzie mechanicznym, zdalnym spłukiwaniu lub z podnośnikiem, elektronicznym uruchamianiu bezdotykowym, spłukiwani w toaletach dla niepełnosprawnych oraz udogodnieniach i świeżych zapachach można przeczytać w PI 6/2014

 


 

pi