Drukuj
Nadrzędna kategoria: Artykuły tematyczne

36bW tej części artykułu przedstawiona zostanie analiza ekonomiczna opłacalności stosowania GPWC w oparciu o dane z istniejących instalacji obsługujących budynki na terenie Polski. W pierwszej części artykułu (Polski Instalator, grudzień 2012) przedstawiono podstawowe rodzaje tego typu instalacji, zasady ich funkcjonowania oraz problemy wykonawczo eksploatacyjne.

Wraz z rozwojem społeczno-gospodarczym kraju rośnie świadomość inwestorów w zakresie racjonalizacji wykorzystywania zasobów energii. Coraz częściej przy wznoszeniu budynków rozważa się koszty w ujęciu długoterminowym, obejmujące zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne projektowanego obiektu, w których istotnym składnikiem są koszty zużycia energii. Patrząc na problem z szerszej perspektywy często może okazać się, że rozwiązania drogie na etapie inwestycji, szybko się zwracają, dzięki oszczędnościom eksploatacyjnym. Może to być spowodowane m.in. poprzez: ograniczenie zużycia energii na etapie użytkowania obiektu (niższe opłaty za energię pobieraną z sieci, niższe opłaty przyłączeniowe), mniejszą awaryjność urządzeń (ograniczenie opłat związanych z ich serwisowaniem).Biorąc pod uwagę system energetyczny w Polsce i stan jego infrastruktury technicznej, rosnące opłaty za energię uważa się w dłuższym okresie czasu za nieuniknione. Dlatego też decyzja o budowie i wyposażeniu budynku w urządzenia techniczne powinna być poprzedzona indywidualną, pełną analizą kosztów uwzględniających zarówno koszty inwestycyjne, jak i eksploatacyjne w dłuższym okresie czasu.

33

Zdjęcia z montażu wymiennika gruntowego



Ocena opłacalności stosowania gruntowych wymienników

Założenia wejściowe

Analiza opłacalności stosowania wymienników gruntowych została przeprowadzona przy następujących założeniach i danych wejściowych:

gdzie:

i – numer kroku czasowego, i = 1, 2, 3,…, 8760 h;

8760 – liczba godzin w ciągu roku;

V – strumień objętości powietrza wentylacyjnego przetłaczanego przez wymiennik, [m3/s];

ρ – gęstość powietrza przetłaczanego przez wymiennik, ρ = 1,2 kg/m3;

Cp – ciepło właściwe powietrza przetłaczanego przez wymiennik, cp = 1,005 kJ/kg: ;

T GWC – temperatura powietrza za gruntowym wymiennikiem ciepła, [°C];

Tzew – temperatura powietrza zewnętrznego na wejściu do gruntowego wymiennika, [°C].

34a 34b
Zdjęcia z montażu wymiennika gruntowego, [4]

 

– czas zwrotu instalacji określono na podstawie prostego okresu zwrotu (czas potrzebny do odzyskania nakładów inwestycyjnych poniesionych na realizację danego przedsięwzięcia). Został on obliczony zgodnie z równaniem:

SPBP = K / WRK

gdzie:

K – koszty inwestycyjne, [zł];

WRK – wartość rocznych korzyści finansowych, wynikających z wartości zaoszczędzonej energii, [zł/rok].Czas zwrotu instalacji gruntowego wymiennika ciepła został obliczony indywidualnie dla każdej z przedstawionych instalacji, w oparciu o uzyskane dane dotyczące istniejących instalacji wymienników gruntowych.


36

Sposób wykonania wymiennika żwirowego


Arleta Bogusławska
Ciąg dalszy artykułu w PI 2/2013