niedziela, wrzesień 23, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 3/2018

okładka PI3

 

Pompa ciepła Sofath Lizea do modernizacji systemu grzewczego

poczatek 11111Za stosowaniem pomp ciepła typu powietrze-woda przemawia wiele argumentów. W porównaniu do pomp gruntowych przede wszystkim: brak odwiertów lub wykopu, szybkość montażu, niższe koszty inwestycyjne i coraz częściej zbliżona efektywność pracy. Dzięki modułowej budowie i niewielkim wymiarom urządzenia te świetnie sprawdzają się przy modernizacjach instalacji grzewczych – tak jak powietrzne pompy ciepła Lizea marki Sofath.

Jeśli podczas modernizacji budynku, planuje się zwiększenie izolacyjności przegród zewnętrznych, to warto jednocześnie uwzględnić zmiany w sposobie zaopatrzenia budynku w ciepło – na skutek docieplenia przegród zmniejsza się bowiem zapotrzebowanie na ciepło budynku, a więc zmiany w systemie grzewczym i tak będą konieczne.

Pompy ciepła typoszeregu Lizea bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Wersja Lizea lv 200 jest szczególnie polecana do domów niskoenergetycznych i pasywnych. Natomiast Lizea lv+, dzięki możliwości łączenia w układy kaskadowe, z powodzeniem może być stosowana np. w istniejących kamienicach i budynkach wielorodzinnych.

Istniejący kocioł i nowa pompa ciepła

Korzystnym i już sprawdzonym na wielu inwestycjach rozwiązaniem jest zastosowanie w modernizowanych  budynkach powietrznej pompy ciepła – do współpracy z istniejącymi źródłami ciepła, np. kotłem gazowym. Gwarantowane są wówczas istotne oszczędności kosztów eksploatacji systemu grzewczego oraz wysoki komfort użytkowy. Dodatkowo, wykorzystanie powietrznej pompy ciepła to z reguły niższe koszty inwestycyjne niż przy pompach gruntowych, mniej formalności, a ich montaż nie wymaga ingerencji w zagospodarowany teren wokół budynku. Powietrzna pompa ciepła znacząco podwyższy efektywność systemu grzewczego, przejmując większość zadań, które dotychczas realizował kocioł, przy zapewnieniu wymaganego komfortu cieplnego. Dzięki temu koszy związane z zakupem pompy ciepła i modernizacją systemu grzewczego zwrócą się w okresie kilku lat.

pompy ciepla lizPompy ciepła Lizea

Istotną zaletą powietrznych pomp ciepła Lizea marki Sofath jest ich prosty montaż, przy czym miejsce potrzebne do ich zainstalowania ograniczono do minimum. Atutem tej grupy urządzeń jest również bogata oferta typoszeregu, umożliwiająca precyzyjny dobór rozwiązania do konkretnych warunków inwestycji, co pozwala ograniczyć nie tylko koszty modernizacji (np. dobierając moc urządzenia ściśle do potrzeb, bez jej zawyżania), ale i eksploatacyjne (optymalne wykorzystanie konfiguracji i mocy urządzeń). Moduł wewnętrzny pompy ciepła typoszeregu Lizea oferowany jest w trzech konfiguracjach i w różnych mocach:

  • Lizea lv – inwerterowa jednostka dostępna w siedmiu wariantach o mocy grzewczej od 3,94 do 14,65 kW (dla A7/W35) i o współczynniku COP od 4,02 do 4,65;
  • Lizea lv 200 – jednostka ze zintegrowanym zasobnikiem c.w.u. o pojemności 200 l; dostępna w siedmiu wariantach o mocy grzewczej od 3,94 do 14,65 kW (dla A7/W35) i o współczynniku COP od 4,02 do 4,65;
  • Lizea lv+ – jednostka z zaawansowaną automatyką i konsolą sterowniczą iSystem, dostępna w siedmiu wariantach o mocy grzewczej od 3,7 do 24,4 kW (dla A7/W35) i o współczynniku COP od 3,9 do 4,27.

Wszystkie pompy ciepła Lizea charakteryzują się klasą efektywności energetycznej A++ w trybie ogrzewania. Rozwiązania Lizea lv i Lizea lv+ bez problemu można dodatkowo wyposażyć w zasobnik c.w.u., zapewniając stały dostęp do ciepłej wody. Dodatkową zaletą systemu Lizea jest to, że w okresie letnim opiera on swoją pracę na chłodzeniu aktywnym, zapewniając użytkownikom pełen komfort wewnątrz budynku z wykorzystaniem klimakonwektorów bądź instalacji ogrzewania podłogowego.

Źródło: De Dietrich

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180803 kongres-Falicity managment PFSZN

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem