środa, grudzień 12, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 5/2018

Okładka

 

Jak ograniczyć wydatki na ciepłą wodę czyli dodatkowe funkcje pomp ciepła

sofathWybierając rozwiązanie, które zagwarantuje ciepłą wodę, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z najważniejszych jest komfort c.w.u., jaki jest w stanie zapewnić urządzenie, w tym odpowiednia jej temperatura i ilość. Równie istotnym – koszt inwestycji.

Pompa ciepła to nowoczesny i ekonomiczny sposób nie tylko na ogrzewanie domu, ale też na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Koszt jej eksploatacji jest zdecydowanie konkurencyjny w odniesieniu do innych dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Sofath, ceniony producent pomp ciepła, proponuje swoim klientom szeroki wybór rozwiązań, które zapewniając c.w.u., nie nadwyrężą domowego budżetu oraz zagwarantują spokój i komfort użytkowników.

Niezależna pompa ciepła Bect

Systemem dedykowanym do przygotowania c.w.u. jest termodynamiczny podgrzewacz ciepłej wody Bect. Pracując zgodnie z zasadą powietrznej pompy ciepła wykorzystuje on darmową energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym lub wewnętrznym i odzyskuje ją by zapewnić najwyższy komfort ciepłej wody. Występuje w trzech wersjach: 200E, 300E oraz 300EH. Pompa ciepła o mocy 1,7 kW oraz zasobnik, wyposażony w elektryczną grzałkę wspierającą o mocy 2,4 kW, zapewnią szybkie podgrzewanie wody do 65°C. Duży zakres temperatury roboczej od -5 do 35°C pozwala na całoroczną pracę urządzenia. Maksymalna pojemność zasobnika, 270 l, zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet dla 6 osób, a dla uzyskania jeszcze wyższego komfortu podczas szczytowych poborów wersja 300EH wyposażona została w wężownicę do podłączenia kotła lub kolektorów solarnych. Bect charakteryzuje się współczynnikiem sprawności COP do 3,7 i klasą energetyczną A, więc zapewnia wysoką efektywność przez cały rok. Intuicyjny i nowoczesny sterownik na bieżąco informuje o ilości dostępnej wody, a niewielkie wymiary i cicha praca urządzenia pozwalają na jego umieszczenie w każdym pomieszczeniu w domu.

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła

Niezależne pompy to nie jedyne rozwiązania zapewniające oszczędności przy przygotowywaniu c.w.u. W oferowanych przez markę Sofath systemach rozdzielenie funkcji ciepłej wody oraz ogrzewania nie jest konieczne. Wszystkie z dostępnych modeli pomp ciepła do centralnego ogrzewania zostały też dostosowane do podgrzewania wody. W opcję tę wyposażono zarówno systemy gruntowych pomp ciepła – Natea, Caliane i Termeo, jak i powietrzną pompę – Lizea Iv/lv200. Zasobniki dostosowane do pracy w wymienionych instalacjach zapewniają dostępność ciepłej wody przez cały rok.
W momencie, kiedy pompa ciepła nie ogrzewa, ani nie chłodzi pomieszczeń, może przygotowywać ciepłą wodę, a jej wytwarzanie realizowane jest z tzw. priorytetem. Oznacza to, że gdy temperatura c.w.u. w zasobniku spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika wartości, pompa ciepła automatycznie przełączy się z trybu grzania budynku na tryb dogrzewania c.w.u. Takie rozwiązanie daje stały komfort, co ma szczególne znaczenie podczas zwiększonego poboru ciepłej wody rano i wieczorem.

Jaki system wybrać?

Przedstawiona gama ekonomicznych i ekologicznych urządzeń pozwala na precyzyjny dobór rozwiązań w zależności od zapotrzebowania na c.w.u. Przy standardowej wielkości zużycia bardziej korzystny jest wybór jednej jednostki, obsługującej zarówno c.o., jak i c.w.u. Natomiast, jeśli w domu występuje zużycie ponadnormatywne, np. z powodu liczby mieszkańców lub zastosowanych koncepcji (duża wanna z hydromasażem),można zainwestować:

  •  albo w jedną pompę o zwiększonej mocy, która w pełni pokryje potrzeby użytkowników zarówno na ogrzewanie, jak i ciepłą wodę;
  •  albo w dwie oddzielne jednostki, z których jedna będzie pracować tylko na ciepłą wodę.

Autorka: Natalia Sitkowska

reklama.sofath

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem