czwartek, luty 22, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 8/2017

001 Okładka PI08

001 Okladka IM02 2017

Zmiana wydawcy banner

Jak ograniczyć wydatki na ciepłą wodę czyli dodatkowe funkcje pomp ciepła

sofathWybierając rozwiązanie, które zagwarantuje ciepłą wodę, warto wziąć pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z najważniejszych jest komfort c.w.u., jaki jest w stanie zapewnić urządzenie, w tym odpowiednia jej temperatura i ilość. Równie istotnym – koszt inwestycji.

Pompa ciepła to nowoczesny i ekonomiczny sposób nie tylko na ogrzewanie domu, ale też na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Koszt jej eksploatacji jest zdecydowanie konkurencyjny w odniesieniu do innych dostępnych na rynku urządzeń grzewczych. Sofath, ceniony producent pomp ciepła, proponuje swoim klientom szeroki wybór rozwiązań, które zapewniając c.w.u., nie nadwyrężą domowego budżetu oraz zagwarantują spokój i komfort użytkowników.

Niezależna pompa ciepła Bect

Systemem dedykowanym do przygotowania c.w.u. jest termodynamiczny podgrzewacz ciepłej wody Bect. Pracując zgodnie z zasadą powietrznej pompy ciepła wykorzystuje on darmową energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym lub wewnętrznym i odzyskuje ją by zapewnić najwyższy komfort ciepłej wody. Występuje w trzech wersjach: 200E, 300E oraz 300EH. Pompa ciepła o mocy 1,7 kW oraz zasobnik, wyposażony w elektryczną grzałkę wspierającą o mocy 2,4 kW, zapewnią szybkie podgrzewanie wody do 65°C. Duży zakres temperatury roboczej od -5 do 35°C pozwala na całoroczną pracę urządzenia. Maksymalna pojemność zasobnika, 270 l, zapewni odpowiednią ilość ciepłej wody nawet dla 6 osób, a dla uzyskania jeszcze wyższego komfortu podczas szczytowych poborów wersja 300EH wyposażona została w wężownicę do podłączenia kotła lub kolektorów solarnych. Bect charakteryzuje się współczynnikiem sprawności COP do 3,7 i klasą energetyczną A, więc zapewnia wysoką efektywność przez cały rok. Intuicyjny i nowoczesny sterownik na bieżąco informuje o ilości dostępnej wody, a niewielkie wymiary i cicha praca urządzenia pozwalają na jego umieszczenie w każdym pomieszczeniu w domu.

Gruntowe i powietrzne pompy ciepła

Niezależne pompy to nie jedyne rozwiązania zapewniające oszczędności przy przygotowywaniu c.w.u. W oferowanych przez markę Sofath systemach rozdzielenie funkcji ciepłej wody oraz ogrzewania nie jest konieczne. Wszystkie z dostępnych modeli pomp ciepła do centralnego ogrzewania zostały też dostosowane do podgrzewania wody. W opcję tę wyposażono zarówno systemy gruntowych pomp ciepła – Natea, Caliane i Termeo, jak i powietrzną pompę – Lizea Iv/lv200. Zasobniki dostosowane do pracy w wymienionych instalacjach zapewniają dostępność ciepłej wody przez cały rok.
W momencie, kiedy pompa ciepła nie ogrzewa, ani nie chłodzi pomieszczeń, może przygotowywać ciepłą wodę, a jej wytwarzanie realizowane jest z tzw. priorytetem. Oznacza to, że gdy temperatura c.w.u. w zasobniku spadnie poniżej ustalonej przez użytkownika wartości, pompa ciepła automatycznie przełączy się z trybu grzania budynku na tryb dogrzewania c.w.u. Takie rozwiązanie daje stały komfort, co ma szczególne znaczenie podczas zwiększonego poboru ciepłej wody rano i wieczorem.

Jaki system wybrać?

Przedstawiona gama ekonomicznych i ekologicznych urządzeń pozwala na precyzyjny dobór rozwiązań w zależności od zapotrzebowania na c.w.u. Przy standardowej wielkości zużycia bardziej korzystny jest wybór jednej jednostki, obsługującej zarówno c.o., jak i c.w.u. Natomiast, jeśli w domu występuje zużycie ponadnormatywne, np. z powodu liczby mieszkańców lub zastosowanych koncepcji (duża wanna z hydromasażem),można zainwestować:

  •  albo w jedną pompę o zwiększonej mocy, która w pełni pokryje potrzeby użytkowników zarówno na ogrzewanie, jak i ciepłą wodę;
  •  albo w dwie oddzielne jednostki, z których jedna będzie pracować tylko na ciepłą wodę.

Autorka: Natalia Sitkowska

reklama.sofath

homeWyszukiwarka

homeNewsletter

Repowermap

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem