środa, grudzień 12, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 5/2018

Okładka

 

De Dietrich: ciepła woda z odnawialnych źródeł energii

deDetrichSystem grzewczy często odpowiada nie tylko za temperaturę w domu, ale także za przygotowanie c.w.u. Na wybór konkretnego rozwiązania będzie więc wpływać nie tylko kubatura domu, komfort cieplny i możliwości finansowe, ale także warunki i oczekiwania dotyczące ciepłej wody.

Inwestorzy, wybierając system grzewczy, coraz częściej zwracają uwagę na rozwiązania ekologiczne i oszczędne, stąd rosnącą popularnością cieszą się pompy ciepła i systemy solarne. Firma De Dietrich oferuje szeroki wybór tego typu urządzeń.

Pompy ciepła do c.w.u.

Jak wiadomo, pompy ciepła wykorzystują energię odnawialną z powietrza lub gruntu, zapewniając tanie i ekologiczne ogrzewanie. Najczęściej są one wyposażone w zasobnik o pojemności 200-300 l, co pozwala na zgromadzenie dużej ilości wody o stałej temperaturze. Jednym z proponowanych przez De Dietrich rozwiązań jest Alezio evolution – pompa ciepła typu powietrze-woda. Urządzenie, dzięki funkcji chłodzenia, modulowanej sprężarce i bardzo prostej w obsłudze regulacji, zapewnia komfort przez cały rok. Zimą efektywnie wytwarza ciepło na cele c.o. i c.w.u. przy temperaturze do -20°C, a latem chłodzi. Pompa Alezio jest dostępna ze zintegrowanym pod wspólną obudową zasobnikiem o pojemności 180 l. Oprócz przygotowania c.wu. z funkcją ochrony przed bakteriami Legionella, ma możliwość podgrzewania wody w basenie. Inna możliwość przygotowania c.w.u. to termodynamiczny podgrzewacz wody Kaliko występujący w trzech wersjach: essentiel, SPLIT i TWH. Pobiera on energię z powietrza zewnętrznego, wewnętrznego lub z wentylacji mechanicznej. Pozwala na szybkie  podgrzanie wody w czasie krótszym niż 8 godzin, zależnie od temperatury zasysanego powietrza i modelu. Urządzenie pracuje w temperaturze od -15 do 42°C. Przy pojemności do 270 l podgrzewacz pokrywa zapotrzebowanie na ciepłą wodę 6-osobowej rodziny, a przy wykorzystaniu rekuperacji ciepła woda jest podgrzewana do 65°C. De Dietrich oferuje również gruntową pompę ciepła GSHP ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. lub z podgrzewaczem solarnym o pojemności nawet 200 l. Wybierając podgrzewacz solarny w pakiecie z pompą ciepła, można połączyć wykorzystanie darmowej energii ziemi z darmową energią słoneczną. Wszystkie podgrzewacze dostępne z pompami GSHP są powleczone emalią o dużej zawartości kwarcu i chronione przez anodę tytanową.

deDetrich2
Kolektory Inisol Slim
Ciepła woda dzięki kolektorom słonecznym

Kluczowy parametr, decydujący o wydajności kolektora, to apertura, czyli powierzchnia czynna. Kolektory o łącznej aperturze 4-4,5 m2 pozwolą na ekonomiczne podgrzanie wody w zasobniku o pojemności 300 l. Przy założeniu, że roczne zapotrzebowanie na energię do podgrzania wody dla 4-5-osobowej rodziny to około 3000 kWh, takie rozwiązanie w 50-60% zaspokoi zapotrzebowanie na c.w.u., z uwzględnieniem okresu zimy, późnej jesieni i wczesnej wiosny, gdy z powodu mniejszego nasłonecznienia wydajność kolektorów jest niższa, a produkcja c.w.u. może być wspierana np. kotłem kondensacyjnym. Inisol Slim to nowa linia kolektorów słonecznych De Dietrich, składająca się z dwóch kolektorów o różnych wymiarach – DH200 SL o powierzchni czynnej 1,92 m2 oraz CH250 SL o powierzchni czynnej 2,4 m2. Oba są bardzo cienkie, mają tylko 46 mm grubości, co gwarantuje ich lekkość (27 lub 31 kg bez czynnika roboczego) i łatwość montażu. Zespół dwóch kolektorów w pełni zaspokoi zapotrzebowanie przeciętnej rodziny na ciepłą wodę.

Inisol Slim to obecnie jedna z ciekawszych propozycji rynkowych z uwagi na zminimalizowaną grubość i ciężar. Sprawność kolektora Slim Line wynosząca nieco poniżej 80% jest zupełnie wystarczająca, biorąc pod uwagę przeznaczenie, jakim jest produkcja c.w.u.

Kolektory są dostępne w sprzedaży w pakietach solarnych z podgrzewaczami lub bez nich, a także z regulatorami komunikującymi się z automatyką kotłową Diematic, dzięki czemu można zoptymalizować proces wytwarzania c.w.u. przez ograniczenie wsparcia wytwarzania ciepłej wody przez kocioł.

Autor: Rafał Magiera

reklama.dietrich

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem