envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Po przeprowadzeniu konsultacji środowiskowych wśród członków Korporacji, a także konsultując się z innymi podmiotami funkcjonującymi w naszej branży, przedstawiamy pewne propozycje do projektu Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.

Zgodnie z definicjami z Dyrektywy nr 2009/28/WE proponujemy pozostanie przy określeniu „małe instalacje” zamiast „mikroinstalacje”, które kojarzyć się mogą niektórym inwestorom bardziej z laboratorium niż z nowoczesnymi instalacjami z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii. Sugerujemy, aby wzorem istniejących już rozwiązań (świadectwa kwalifikacyjne energetyczne) przyjąć możliwość powoływania komisji egzaminacyjnej nie przez UDT, ale przy UDT, jeżeli zostaną przez te komisje spełnione wymagania określone w rozporządzeniu MG do ustawy. Dlatego proponujemy


◗ zmianę w art. 63 ust. 2 pkt 6
„...złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin na instalatora małych instalacji OZE zwany dalej „egzaminem” przed komisją egzaminacyjną powoływaną przez Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej „Prezesem UDT”, nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia ukończenia szkolenia...”. Konsekwencją takiej zmiany będą w dalszej części projektu poprawki, i tak postulujemy:
◗ zmianę w art. 65 ust. 3
„Komisję, o której mowa w art. 63 ust. 2 pkt 6 powołuje Prezes Urzędu Dozoru Technicznego...
◗ zmianę w art. 65 ust. 5
„Osoba, która przystąpiła do egzaminu może zgłaszać za pośrednictwem przewodniczącego komisji egzaminacyjnej do Prezesa UDT w terminie 3 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu lub ogłoszenia jego wyniku, w formie pisemnej skargi, co do jego przebiegu lub wyniku.” Proponujemy takie zmiany, aby obniżyć rangę takich odwołań o jeden szczebel, by Ministerstwo Gospodarki nie zajmowało się skargami na przeprowadzenie egzaminu.
◗ zmianę w art. 65 ust. 6
„W przypadku uznania skargi za uzasadnioną Prezes UDT...
◗ zmianę w art. 66 ust. 1
„Certyfikat jest wydawany przez komisję egzaminacyjną na okres 5 lat...”
Wydawanie certyfikatów w drodze decyzji administracyjnej, spowoduje przerost administracyjnej biurokracji dla tego skąd inąd dobrego przedsięwzięcia, jaką jest certyfikacja instalatorów OZE.
◗ zmianę w art. 66 ust. 2
„Komisja egzaminacyjna przedłuża ważność certyfikatu na okres kolejnych 5 lat...”
◗ zmianę w art. 66 ust. 4
„W przypadku utraty certyfikatu, na wniosek osoby zainteresowanej komisja egzaminacyjna wydaje wtórnik certyfikatu. Za wydanie...”
◗ przenieść treści artykułu 68 do Rozporządzenia
◗ zmianę w art. 69
„Dokumentacja dotycząca przebiegu egzaminu i wydanych certyfikatów, ich przedłużania oraz wydawania ich wtórników jest przechowywana przez komisje egzaminacyjną przez okres 5 lat.”
◗ zmianę w art. 70 ust. 1
„Prezes UDT prowadzi w systemie teleinformatycznym ewidencję certyfikowanych instalatorów OZE, zawierającą następujące dane:...”
◗ zmianę w art. 70 ust. 1 pkt 3
„numer PESEL...” – pozostałą część punktu 3 wykreślić
◗ zmiany w art. 71 (delegacja do Rozporządzenia MG).
Proponujemy dopisać ust. 8 i 9 w następującej treści:
ust. 8 – wysokość i sposób naliczania opłaty przekazywanej przez komisję egzaminacyjną do UDT z tytułu administrowania systemem teleinformatycznym certyfikacji.
ust. 9 – sposób prowadzenia, zakres programowy oraz warunki i odpłatność za szkolenia instalatorów OZE.
Jednocześnie proponujemy wykreślić zdanie kończące art. 71 lub rozpoczynające art. 72.
◗ zmianę treści art. 72 ust. 4 na następujący:
Do 31 grudnia 2015 roku za dokument równoważny z certyfikatem instalatora OZE uznaje się świadectwo ukończenia szkolenia, przeprowadzonego zgodnie z wymaganiami zawartymi w załączniku IV Dyrektywy nr 2009/28/WE, wydane przez producentów OZE oraz inne organizacje.

Tego typu uznanie świadectw z dotychczas odbytych szkoleń u producentów, a także innych kursów, przeprowadzanych zgodnie ze szczegółowymi wymaganiami Załącznika nr IV Dyrektywy, pozwoli w okresie przejściowym na kontynuację potrzeb rynku i ciągłość rozwoju instalacji z zastosowaniem OZE.

Polska Korporacja Techniki Sanitarnej,
Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji


 

pi