envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











cerArtykuł przedstawia autorską ideę certyfikatów PreQurs, potwierdzających klasę i krotność redukcji niskiej i ogólnej emisji zanieczyszczeń do powietrza przez dany budynek. Jest to nowatorskie narzędzie, które może być pomocne w wyborze technologii grzewczych do istniejących budynków.

Według raportów WHO z 2015 r. i OECD z 2014 r., z powodu niskiej jakości powietrza na świecie co roku umiera około 7 000 000 osób. Te dramatyczne dane wymuszają rozwój i promocję wszelkiego rodzaju działań oraz rozwiązań technicznych zmierzających do poprawy jakości powietrza. Nowatorskim pomysłem w tym zakresie, pomocnym w ocenie technologii źródeł ciepła, jest autorska propozycja certyfikatów PreQurs, potwierdzających stopień i krotność redukcji emisji zanieczyszczeń do powietrza, odniesionych do obiektów reprezentatywnych, np. kotłowni węglowych w Polsce.

Zarówno idea klasyfikacji budynków, jak i proponowane certyfikaty są pierwszym na świecie tego typu podejściem nie tylko do oceny zagrożenia, ale także do weryfikacji zastosowanych rozwiązań instalacji grzewczych w budynku.

Wprowadzenie certyfikacji pozwala na jednoznaczną i prostą ich ocenę oraz ułatwia podejmowanie decyzji o wyborze i wspieraniu odpowiednich technologii grzewczych i chłodzących czy też rozwiązań przemysłowych. W dłuższej perspektywie czasu certyfikaty PreQurs spowodują wzrost świadomości społecznej i wrażliwości na zagadnienia związane z niską i ogólną emisją zanieczyszczeń do powietrza. Podstawy opracowania certyfikatów podano w literaturze.

Różne obiekty, zasięg i odniesienie

Certyfikaty PreQurs umożliwiają jednoznaczną ocenę urządzeń w zakresie obciążenia środowiska, wskazując poziom emisji zanieczyszczeń do powietrza zarówno w skali lokalnej (niska emisja), jak i globalnej (ogólna emisja). Mogą być nimi objęte różne obiekty budowlane:

  • budynki jedno- i wielorodzinne,
  • budynki użyteczności publicznej,
  • zakłady przemysłowe,
  • inne obiekty.

Certyfikaty potwierdzają obniżenie lub wzrost emisji zanieczyszczeń przez ten sam budynek w porównaniu do wybranego rozwiązania referencyjnego. W czytelny sposób uwidocznione są w nich klasy redukcji emisji. Podane są też liczbowe wartości krotności redukcji lub wzrostu emisji. W przypadku budynków w Polsce klasy i krotności obniżenia lub wzrostu emisji odnoszone są do referencyjnej kotłowni węglowej, a w Europie – do referencyjnej kotłowni olejowej. Zależnie od potrzeby w innych regionach można określić odmienny (dowolny) poziom odniesienia.
Zasięg certyfikatów także może być dowolny i obejmować:

  • dany region, czyli gminę, powiat lub województwo;
  • cały kraj;
  • związek państw, np. Unię Europejską.

Autor: Adolf Mirowski

O wzorach krajowych i regionalnych certyfikatów PreQurs, wskazaniach certyfikatów, przykaładach ze Szwajcarii oraz instytucjach uprawnionych do certyfikacji można przeczytać w daleszej części artykułu w ósmym numerze Polskiego Instalatora PI 8/2015.

Zamów
wersję
drukowaną
PI 8/2015

 

Zamów
e-wydanie
PI 8/2015


 

pi