envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Rozwój techniki grzewczej i oferty w zakresie wykorzystania OZE nie ograniczył zainteresowania kotłami na paliwa stałe. Nowoczesne urządzenia tego typu znacznie różnią się jednak od tych, które produkowane były kilkanaście lat temu. Istotnym warunkiem ich bezawaryjnej pracy jest stosowanie paliw odpowiedniej jakości.


Tradycyjny węgiel

Jakość tradycyjnego węgla zasilającego kotły z załadunkiem ręcznym także ma istotny wpływ na komfort, sprawność i bezpieczeństwo pracy tych urządzeń. Ważnym czynnikiem jest zwłaszcza kaloryczność węgla, czyli ilość ciepła, jaka może być uzyskana z 1 kg opału. Parametr ten określa wartość opałową danego paliwa i w dużej mierze decyduje o jego cenie. W przypadku węgla z polskich kopalni mieści się ona pomiędzy 26 a 30 MJ/kg. Kaloryczność węgla odpowiada za uzyskanie właściwej mocy kotła oraz czas spalania. Pamiętać należy, aby parametru tego nie mylić z ciepłem spalania, bowiem jest nim całkowita energia uwolniona ze spalenia węgla.

O jakości węgla decyduje także sortyment, czyli wielkość ziarna. Zwraca się uwagę, że im frakcja jest większa, tym paliwo jest lepsze. Węgiel o frakcji kostka osiąga rozmiary pomiędzy 6 a 20 cm, orzech od 2,5 do 8,5 cm, a groszek – od 0,8 do 3 cm. Niejednokrotnie jako paliwo zastosowanie znajduje miał o wymiarach do 0,6 cm, a nawet muł o wymiarach nie przekraczających 1 mm.

Wstępne właściwości węgla można ocenić już na podstawie jego wyglądu. Czarny i błyszczący zazwyczaj ma wysoki poziom kaloryczności. Z kolei białe paski, czyli przerosty kamienia na bryłach, mogą oznaczać dużą zawartość popiołu. Ważne jest, aby przy wyborze nie kierować się wyłącznie ceną węgla. Trzeba też zwrócić uwagę na jego pochodzenie – węgiel powinien pochodzić ze sprawdzonego źródła.

 

Damian Żabicki, konsultacja: Robert Cichewicz
Fot. Cichewicz Kotły c.o.

O jakości paliw stałych, czy ekogroszek jest zawsze eko, brykietach i pelerach można przeczytać w PI 1/2014.

 


 

pi