envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Paweł Wocal

 

Stalowe systemy kominowe zyskują w Polsce coraz więcej zwolenników. Stosowane są zarówno w domach starszej generacji, jak i w nowym budownictwie. Popularności przysporzyła im bezawaryjność i długowieczność.

 

Pojawienie się nowoczesnych źródeł ogrzewania sprawiło, że tradycyjne i popularne przez lata kominy ceglane przestały spełniać swoją rolę. Cegły w zetknięciu z kwaśnym kondensatem oraz obniżoną temperaturą spalin (pożądaną z punktu widzenia oszczędności) ulegały szybkiemu zniszczeniu. Rozwiązaniem tego problemu okazały się kominy wykonywane ze stali.

2013-07-22-1Są odporne na wilgoć, a co więcej – produkowane przemysłowo są łatwiejsze w montażu i tańsze od swoich tradycyjnych poprzedników. Inwestorzy, zdając sobie sprawę, że niesprawny, uszkodzony czy nieprawidłowo eksploatowany komin może przyczynić się do wielu nieszczęść, zaczęli wybierać rozwiązania bezpieczniejsze – bezawaryjne i trwalsze, jakimi z pewnością są stalowe systemy kominowe.

 

Na zaufanie trzeba zapracować

Systemy kominowe to prefabrykowane elementy i kształtki, z których buduje się komin. Dzięki temu rozwiązaniu można indywidualnie dostosowywać konstrukcję komina do konkretnych potrzeb. Projektant i inwestor ma możliwość wyboru zarówno najlepszego dla domu przekroju komina, jak i jego wysokości oraz punktu podłączenia paleniska. Zdecydować może także o sposobie odprowadzania skroplin.

Warto wiedzieć, że do produkcji stalowych systemów kominowych używa się stali szlachetnych (austenitycznych i ferrytycznych). Jest to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np. czynników atmosferycznych oraz rozcieńczonych kwasów czy roztworów alkalicznych. Ogromną zaletą takich systemów jest też to, że można je wyposażyć w warstwę otuliny, co eliminuje konieczność dodatkowej izolacji. Zaopatrując się w wyroby renomowanego producenta, można także liczyć na właściwy dobór komina do kotła bądź pieca. Ważna jest w tym przypadku jego odpowiednia średnica i wysokość.

Decydując się na komin prefabrykowany znanej firmy, zyskuje się gwarancję nawet na dwadzieścia lat oraz pewność wysokiej jakości produktu popartą licznymi certyfikatami. Założyć również można, że wybrane urządzenie było konstruowane pod reżimem norm budowlanych oraz europejskich regulacji. Mimo wszystko przed kupnem komina koniecznie należy sprawdzić certyfikaty jakości i deklaracje zgodności z normami unijnym, którymi chwali się producent. Często, niestety, nawet renomowani producenci kominów nie certyfikują swoich wyrobów według istotnych dla bezpieczeństwa norm. Komin ma służyć przez dziesiątki lat, dlatego producenci debiutujący w tej branży muszą sobie na zaufanie zapracować.

 

(...)

 

O systemach kominowych dwuściennych i systemach do kotłów z zamkniętą komorą spalania można przeczytać w Polskim Instalatorze nr 07-08/2013.

Kup go

 

pi