envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











24Każdy system, niezależnie od przeznaczenia, składa się z mniejszej lub większej liczby elementów, bez których nie będzie stanowił jedności i nie będzie pracował prawidłowo, jeśli będą źle dobrane, a może sprawiać problemy pociągające za sobą dodatkowe nakłady inwestycyjne. Dobór poszczególnych składowych całego układu powinien być oparty na szerokiej wiedzy.
Każdy z klientów indywidualnych ma różne potrzeby, upodobania czy wymagania co do komfortu cieplnego i różną zasobność portfela, dlatego przed każdym wykonawcą stoi przede wszystkich dopasowanie się do tych wymagań i zaproponowanie optymalnych systemów, z których użytkownik będzie w pełni zadowolony.



Jednym z takich systemów, składających się z wielu elementów, jest system centralnego ogrzewania. Do niego można przypisać następujące rzeczy:

  • urządzenia grzewcze (np. grzejniki lub przewody tworzywowe, jako ogrzewanie płaszczyznowe),
  • rury grzejne – wykonane z różnego rodzaju materiału,
  • złączki – umożliwiające połączenie urządzeń grzewczych z rurami, połączenia pomiędzy przewodami o różnej średnicy lub wykonania odgałęzień,
  • elementy sterujące przepływem czynnika grzejnego w urządzeniach grzewczych – np. głowice termostatyczne,
  • elementy regulujące przepływ wody w pionach – tzw. automatyka podpionowa,
  • elementy rozdzielające strumień wody na poszczególne pomieszczenia – np. rozdzielacze,
  • źródło ciepła – piece, kotły, pompy ciepła itp.

Coraz częściej w budownictwie jednorodzinnym i wielorodzinnym jest stosowany system centralnego ogrzewania oparty o element zwany rozdzielaczem, którego podstawowym zadaniem jest rozdział strumienia czynnika grzejnego na poszczególne sekcje (rys. 1). Poprzez przewody c.o. umieszczone w warstwie wylewki lub w warstwie izolacji dostarczana jest np. woda przenosząca ciepło w odpowiedniej ilości do urządzeń grzewczych, jakimi są np. grzejniki płytowe (rys. 2). Przewagą takiego systemu rozdzielaczowego nad rozwiązaniem trójnikowym (rozdział strumienia odbywa się za pomocą trójnika i przy zmianie średnic rury grzejnej, gdzie trójnik jest zalany w warstwie posadzki lub izolacji – przyp. autor) jest brak miejsca ewentualnego przecieku, który nie jest łatwy do zlokalizowania. Dlatego też prawidłowy dobór rozdzielacza uwarunkowany jest przede wszystkim urządzeniami grzewczymi, jakie będą znajdo-wały się w tym systemie.


25a

Grzejnik stalowy płytowy

25bRozdzielacz uzbrojony



Tomasz Podleś

Ciąg dalszy artykułu w PI 2/2013


 

pi