poniedziałek, czerwiec 17, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 05/2019

Okladka PI 05 2019 internet

Pompy obiegowe w instalacjach ogrzewczych

41

Podstawowym pytaniem, które warto sobie zadać przed zakupem i zainstalowaniem pompy obiegowej w instalacji jest to, czy jest ona konieczna? Dopiero po udzieleniu odpowiedzi twierdzącej powinniśmy przeanalizować kryteria doboru i sposobu eksploatacji urządzenia. Tym zagadnieniem powinien zająć się projektant instalacji ogrzewczej.

38Nie każda instalacja ogrzewcza starego typu wymaga zainstalowania pompy wodnej, w praktyce jednak niemal każda jest wyposażona w jedną lub więcej pomp. Jeszcze nie tak dawno technika grzewcza opierała się na tzw. systemach grawitacyjnych bazujących na wykorzystaniu naturalnego zjawiska samoczynnej cyrkulacji gorącej wody w instalacji. Jest to możliwe dzięki różnicy gęstości medium, zastosowaniu odpowiednich spadków oraz różnic w średnicach rurociągów. Takie instalacje nie potrzebowały i dalej nie potrzebują „wymuszaczy" obiegu wody. Wyposażone były w otwarte naczynia wzbiorcze, które miały bezpośredni kontakt z powietrzem atmosferycznym. Nie można było natomiast zastosować zaworów termostatycznych ze względu na duże opory przepływu, które charakteryzują te urządzenia. Bardzo często instalacje grawitacyjne nie posiadały żadnych zaworów regulacyjnych przy grzejnikach. W tych instalacjach montowano najczęściej grzejniki członowe żeliwne lub aluminiowe, ze względu na ich dużą odporność na korozję. Zainstalowanie w systemach grawitacyjnych grzejników stalowych płytowych przyczyniało się do ich przedwczesnej korozji, ze względu na bardzo dużą zawartość tlenu w instalacji, przedostającego się do jej wnętrza poprzez otwarte naczynie wzbiorcze. W chwili obecnej nie buduje się już instalacji grawitacyjnych, m.in. z tego powodu, że wyposażane były one najczęściej w kotły na paliwo stałe, od których się już odchodzi. W dobie ogrzewania niskoparametrowego, w którym stosuje się nowoczesne grzejniki płytowe, kotły gazowe lub kotły na pellet oraz coraz bogatszej i dostępnej oferty automatyki regulacyjnej, mającej za zadanie utrzymanie odpowiedniego komfortu cieplnego w pomieszczeniach, pompa obiegowa zyskała nie tylko na popularności, ale stała się koniecznością i zarazem sercem instalacji.

39Optymalny dobór pompy w instalacji
Prawidłowy dobór pomp obiegowych jest równie prosty jak i złożony. Prosty – ponieważ wystarczy posiadać projekt instalacji, w którym podane są wartości wymaganej wydajności oraz strat ciśnienia. Złożony – ponieważ nie we wszystkich nowych domach takie projekty powstają, natomiast szczególnie złożony – jeżeli weźmiemy pod uwagę, iż praca pompy obiegowej bezpośrednio wpływa na prawidłową pracę instalacji, ale również sposób pracy instalacji wpływa na to, jak zachowuje się pompa obiegowa. W instalacjach starszego typu, które były poddawane wyrywkowej modernizacji problem jest nieco większy i bardziej złożony, ponieważ otrzymujemy system z całym dobrodziejstwem inwentarza. W instalacji przeprowadza się często różnego rodzaju przeróbki, zmiany grzejników (na większe lub mniejsze) oraz przeprowadza się wiele procesów eksploatacyjnych wpływających na rozkalibrowanie kryz przepływowych lub zarośnięcie poszczególnych odcinków rurociągów lub grzejników.

Dobór optymalnej pompy obiegowej powinien stanowić równowagę między kosztami zakupu, parametrami wydajnościowymi oraz kosztami eksploatacyjnymi urządzenia. Dlatego przed zakupem pompy warto poradzić się specjalisty i wstępnie zwymiarować instalację, w której będzie pracowała. Następnie należy odpowiednio dobrać pompę i ustawić tak, aby jej wysokość podnoszenia wpływała optymalnie nie tylko na komfort cieplny, ale również na zużycie energii oraz hałas w całej instalacji.

Efektywne odpowietrzenie oraz odpowiednie stabilne ciśnienie w instalacji zabezpieczy ją nie tylko przed szumami, ale również korozją i efektem kawitacji

40Stare pompy w instalacji
Nie każdą pompę da się zregenerować, szczególnie po kilkunastu latach pracy w instalacji i przy braku odpowiedniej cyklicznej konserwacji. Wymiana starej, energochłonnej pompy obiegowej może przynieść wymierne korzyści, na które często nie zwracamy uwagi (aż do momentu pierwszej awarii). Zgodnie z przepisami prawa od 1-go stycznia 2013 roku w krajach Wspólnoty Europejskiej na mocy Dyrektywy ErP 2009/125/WE i Rozporządzenia 641/2009 w sprawie pomp obiegowych o konstrukcji bezdławniowej na rynki wprowadzane mogą być tylko i wyłącznie pompy energooszczędne – charakteryzujące się płynną prędkością obrotową oraz nowym współczynnikiemenergochłonności EEI. Co daje to użytkownikowi? Wymiana stało obrotowej pompy na elektroniczną pozwoli poczuć korzyści takie jak: bardziej cicha praca oraz niższe koszty eksploatacyjne. W standardowym domu jedno-/dwurodzinnym, w którym moc instalacji nie przekracza 30 kW zazwyczaj montowane były pompy o mocy 90÷120 W, o średnicy przyłącza 1" oraz wysokości podnoszenia do 6 m. Aktualny, zgodny z przepisami zamiennik dla takiej jednostki to pompa o mocy maksymalnie 40 W, a do tego charakteryzująca się redukcją mocy w zależności od zmiany zapotrzebowania na ciepło. Po pierwsze, możemy oszczędzać minimum 130 zł na każdym roku pracy pompy, a po drugie – zmniejszyć problemy związane z głośnością pracy pompy stało obrotowej, ponieważ dobrze dobrana i odpowiednio nastawiona nowa pompa nie wytworzy nadmiernej różnicy ciśnień przy częściowym obciążeniu cieplnym, czyli przy dławieniu instalacji w okresach wiosenno-jesiennych. Niestety samo zastosowanie pompy elektronicznej nie rozwiąże wszystkich problemów pojawiających się w instalacjach. Jednym z nich i chyba najbardziej dokuczliwym są szumy i hałas przepływającej wody.
(...)

Jak zapobiec kawitacji?
(...)

Gdzie należy zamontować pompę w instalacji?
(...)

Jaka jest zakładana fabrycznie żywotność pompy?
(...)

Jaką pompę wybrać?
(...)

Autor: Andrzej Świerszcz

Jeśli chcesz przeczytać pełną treść artykułu zamów prenumeratę lub e-wydanie.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem