poniedziałek, luty 18, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Modernizacja instalacji grzewczej z kotłami kondensacyjnymi De Dietrich

1Zastąpienie starego gazowego kotła kondensacyjnym, choć na początku wymaga poniesienia pewnych kosztów, finalnie wiąże się z oszczędnościami. Za zmianą przemawia także większa efektywność energetyczna oraz wygoda i łatwość użytkowania.

Kotły kondensacyjne wraz z wejściem w życie dyrektywy ErP, względu na czynniki ekonomiczne oraz mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne od swoich poprzedników, stały się najbardziej optymalnym wyborem. Istotne jest również to, że mimo niewielkich rozmiarów, urządzenia te mogą mieć duże możliwości. Jest to szczególnie ważne w przypadku pomieszczeń o ograniczonej ilości miejsca. Mała waga oraz dobrze dobrane wymiary to także duża zaleta dla instalatorów. Cechy te sprawiają, że kocioł kondensacyjny jest bardziej poręczny, a sama instalacja urządzenia łatwiejsza i niewymagająca użycia dużej siły.

2Opisane udogodnienia i korzyści odnoszą się również do kotłów marki De Dietrich: MCR Home i Lumea MPX. Wybierając konkretny model, oprócz zwrócenia uwagi na klasę energetyczną i sprawność, należy zastanowić się nad oczekiwanym komfortem cieplnym, a także nad potrzebowaniem na ciepłą wodę użytkową. Przy wyborze urządzenia warto posiłkować się też opinią o producencie i jego doświadczeniem w produkcji kotłów kondensacyjnych.

Korzyści płynące z wymiany
Użytkownicy na zmianę kotłów gazowych decydują się najczęściej w momencie, kiedy posiadany przez nich sprzęt przestaje działać, mają większe oczekiwania względem jego obsługi albo chcą zainwestować we współczesne technologie, które mają się przyczynić do zmniejszenia kosztów ponoszonych za centralne ogrzewanie i podgrzanie wody. Wymieniając stary kocioł na kondensacyjny, można spodziewać się znacznych oszczędności. W przypadku mieszkania o wielkości 100m2 oznacza to kwoty od kilku set złotych w górę.
Oczywiście poziom oszczędności będzie zależał od stanu technicznego starego kotła i od rozwiązań znajdujących się w nowym kotle kondensacyjnym. Najczęściej stosowane w mieszkaniach lub niewielkich domach kotły dwufunkcyjne mają wbudowany wymiennik płytowy, dzięki czemu woda jest podgrzewana na bieżąco. Nie potrzeba więc też dodatkowego miejsca na zasobnik.

Zalety nowoczesnych rozwiązań
Główną zaletą kotłów kondensacyjnych jest mniejsze zużycie gazu. W praktyce oznacza to, że urządzenia te są bardziej ekonomiczne niż inne kotły. Co ważne, dzięki zastosowanej w nich technologii nie potrzebują specjalnego pomieszczenia. Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu użytkowym – łazience, kuchni czy nawet w przedpokoju. Warto też wspomnieć, że kotły kondensacyjne im są mniej obciążone, tym większą mają sprawność.

Z drugiej strony sprawność urządzeń kondensacyjnych i tak jest zwykle o kilkanaście procent wyższa niż w innych rozwiązaniach grzewczych, dzięki zamontowanemu wewnątrz wymiennikowi ciepła o specjalnej konstrukcji. Latem kotły kondensacyjne także pracują bardziej efektywnie niż pozostałe typy urządzeń grzewczych, przez co ogrzewanie wody jest bardziej ekonomiczne. Podczas swojej pracy kotły kondensacyjne wykorzystują nie tylko energię chemiczną zawartą w gazie, ale także używają dodatkowego ciepła, które znajduje się w spalinach, a dokładniej w parze wodnej, będącej wynikiem spalania gazu. Dla przykładu: w wyniku spalania 1 m3 gazu ziemnego powstają 2 m3 pary wodnej. W efekcie jej skondensowania uzyskuje się 1,6 litra wody, czyli kondensatu. W kotłach tradycyjnych nie zachodzi ten proces.

4Kocioł MCR Home
Dwufunkcyjny naścienny gazowy kocioł kondensacyjny MCR Home charakteryzuje się bardzo zwartą konstrukcją i nie wielkimi wymiarami: 395 x 700 x 297 mm. Jest też bardzo lekki – waży zaledwie 26 kg, co sprawia, że bardzo dobrze sprawdza się podczas modernizacji. Kocioł z powodzeniem może zastąpić wcześniejszą jednostkę, zajmując nie tylko mniej miejsca na ścianie, ale również oferując wysoką wydajność, jedną z wyższych w tej klasie produktów. Sprawność modelu MCR Home przy obciążeniu 30% wynosi do 108,6%. Urządzenie wyposażono w czytelny wyświetlacz LED zapewniający łatwą i wygodną obsługę. Pracę z kotłem ułatwiają też znajdujące się na przednim panelu pokrętła regulacji temperatury dla ogrzewania i ciepłej wody, przycisk serwisowy oraz przycisk reset. Koncepcja tzw. „zimnych drzwi" pozwoliła zmniejszyć straty promieniowania aż o 75%. Maksymalna temperatura pokrywy palnika w MCR Home nie przekracza 30°C. Przekłada się to na mniejsze straty, zarówno w trybie czuwania, jak i podczas pracy pod pełnym obciążeniem. Kocioł posiada klasę energetyczną A zarówno dla c.o. jak i c.w.u. oraz 5-letnią gwarancję na wymiennik główny.

3Kocioł Lumea MPX
Gazowy kocioł kondensacyjny Lumea MPX dostępny jest w wersji jedno- i dwufunkcyjnej. Urządzenie dedykowane jest zarówno dla instalacji nowych, jak i modernizowanych. Estetyczna i zwarta konstrukcja umożliwia łatwy montaż kotła nawet w małych pomieszczeniach i na ścianach, gdzie istotne jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Średnioroczna efektywność energetyczna kotła to aż 93%, co przekłada się na wysoką sprawność sięgającą 109%. Model jest dostępny także w wersji „BIC", czyli ze zintegrowanym podgrzewaczem c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 40 litrów. Urządzenie w tej specyfikacji dobrze sprawdzi się w mieszkaniach lub domach, w których brakuje miejsca na standardowy podgrzewacz stojący pod kotłem, a występuje zwiększone zapotrzebowanie na c.w.u. Kocioł wyposażono w nowatorski system Gas Adaptive Control (GAC), który optymalizuje spalanie dzięki elektronicznej kontroli i zaworowi elektronicznemu gazu. Lumea MPX charakteryzujesię także dużymi możliwościami modulacji mocy: od 14 do 100%. Dla łatwiejszej obsługi urządzenie wyposażono w konsolę z cyfrowym, podświetlanym wyświetlaczem ciekłokrystalicznym. Producent dostarcza kotły Lumea wraz z hydraulicznym zestawem podłączeniowym i kompletem zaworów oraz czujnikiem zewnętrznym.

5


6

 

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem