czwartek, październik 18, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 3/2018

okładka PI3

 

Wymiana grzejnika łazienkowego w budynku wielorodzinnym

24W starszych budynkach wielorodzinnych, wykonywanych głównie z wielkich płyt, w pomieszczeniach mieszkalnych montowane były przede wszystkim grzejniki żeliwne. Podobnie w łazienkach, ale tam wykorzystywane były również tzw. świece. W artykule przedstawię kilka praktycznych uwag na temat wymiany tych ostatnich, czyli starych grzejników w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Jedną z największych wad starych instalacji, która skłania wielu użytkowników do podjęcia decyzji o wymianie grzejników, jest ich niska estetyka. W starych instalacjach przewody prowadzone są po wierzchu ścian, a i same grzejniki nie prezentują się zbyt efektownie. Wygląd pomieszczenia z takimi „ozdobami" znacznie odbiega od obecnych standardów.

Działania związane z wymianą mogą być prowadzone w różnych zakresach:

  • wymieniony zostanie tylko sam grzejnik żeliwny na nowe urządzenie grzewcze, nie będą wymieniane przewody dochodzące do grzejnika;
  • wymiana obejmie zarówno grzejnik żeliwny, jak i instalację doprowadzającą wodę grzewczą;
  • nowy grzejnik będzie montowany w budynku, w którym zastosowana jest tzw. świeca.

Wymiana samego grzejnika żeliwnego
Ograniczenia w wyborze. Jeżeli w łazience wymienia się tylko stary grzejnik żeberkowy na nowy, innego rodzaju, to trzeba wziąć pod uwagę spore ograniczenia pod względem doboru modelu nowego grzejnika. Po pierwsze, z konieczności trzeba wybrać taki grzejnik, w którym króćce podłączeniowe są umieszczone z boku. Po drugie, odległość między otworem dopływowym (zasilaniem), do którego wpływa czynnik grzewczy, a otworem odpływowym (powrotem), którym czynnik grzewczy opuszcza grzejnik, liczona w osiach tych otworów, musi być równa 500 mm. Wynika to z faktu, że istniejące przewody instalacji c.o. zazwyczaj są wykonane ze stali i zmiana ich położenia nie jest łatwa.

Dobór rodzaju grzejnika. Na rys. 1 widać pomieszczenie, w którym zainstalowany jest stary grzejnik żeliwny. Nowy model, który go zastąpi, musi dodatkowo spełniać podwyższone wymagania związane z odpornością na korozję w związku z możliwością wykraplania się na powierzchni grzejnika pary wodnej. Można wtedy zastosować grzejniki łazienkowe, potocznie zwane drabinkami lub grzejnikami rurkowym. Zwykle są one dostępne w układzie pionowym, czyli są wyższe niż szersze. Mają odpowiednie podłączenie z boku o rozstawie 500 mm. Można też oczywiście wybrać grzejnik płytowy stalowy o wysokości całkowitej np. 550 lub 554 mm, którego króćce przyłączeniowe znajdują się w odległości 500 mm od siebie. Grzejnik ten musi być wykonany w wersji ocynkowanej, co chroni powłokę przed powstawaniem ognisk korozji na dolnych krawędziach płyt grzejnych.

Zastosowanie specjalnych elementów armatury. Pewnym utrudnieniem przy montażu nowego grzejnika, w przypadku pozostawienia starych przewodów, może się okazać odległość króćców przyłączeniowych (liczona do ich osi) od ściany. W starym, wielkopłytowym budownictwie ta odległość nigdy nie była stała. Zwykle przewody stalowe dostosowywano do potrzeb montowanych grzejników, przy czym wymagania w tym zakresie były różne. Dlatego też, aby ułatwić instalatorom wymianę grzejników, producenci armatury wymyślili różnego rodzaju zawieszenia, które umożliwiają płynną regulację umiejscowienia grzejnika w stosunku do przegrody. Tego typu systemy zawieszeń nazywane są często Bor-konsolami. Innym rozwiązaniem przydatnym przy wymianie starych grzejników są mimośrodowe śrubunki, które mogą np. niwelować zły rozstaw otworów przyłączeniowych. Często się zdarza, że instalatorzy czy klienci kupują grzejnik o złym rozstawie otworów przyłączeniowych, którego np. typowa wysokość całkowita jest równa 600 mm, a rozstaw otworów z boku wynosi 550 mm. Wówczas dodatkowe 50 mm należy „zgubić" po drodze, a umożliwiają to wspomniane śrubunki. Ich użycie nie jest może rozwiązaniem bardzo eleganckim, ale czasami jedynym możliwym.

(...)

Autor: mgr inż. Tomasz Podleś,
doradca techniczny

Jeśli chcesz przeczytać pełna treść artykułu zamów prenumeratę lub e-wydanie. 

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem