poniedziałek, luty 18, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Dyskretne rozwiązania grzewcze z Purmo

kjGrzejnik naścienny, przyciągający wzrok wyszukanym wzornictwem lub starannie dobranym kolorem, z powodzeniem może być efektowną dekoracją wnętrza. Jednak niektóre pomieszczenia zdecydowanie zyskają na funkcjonalności i estetyce, kiedy zastosujemy w nich systemy ogrzewania niewidoczne dla oka.

Jak wiadomo, o tym, czy grzejnik pracuje wydajnie, w znacznej mierze decyduje jego usytuowanie. Najlepiej, jeśli zamontowany jest na ścianie zewnętrznej pod parapetem lub przy drzwiach wyjściowych, a zatem tam, gdzie występują największe straty ciepła. Tymczasem ograniczony metraż czy też duże szklane powierzchnie, które stają się coraz bardziej popularne, mogą bardzo utrudniać znalezienie odpowiedniego miejsca na tradycyjny grzejnik, a w konsekwencji przyczynić się do obniżenia komfortu cieplnego w pomieszczeniu. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się nowoczesne rozwiązania grzewcze Purmo – ogrzewanie podłogowe lub kanałowe.

Ogrzewanie podłogowe

Przyjemne uczucie ciepła pod stopami, niskie koszty eksploatacji oraz gwarancja idealnego dla człowieka rozkładu temperatury (w myśl zasady „cieplejsze powietrze przy stopach, chłodniejsze na poziomie głowy”) nie wyczerpują powodów, dla których liczba zwolenników ogrzewania podłogowego Purmo stale rośnie. Użytkownicy szczególnie cenią sobie dużą swobodę w urządzaniu wnętrza, jaką daje to rozwiązanie dzięki ukrytym pod posadzką komponentom instalacji. „Niewidoczność” ogrzewania przekłada się też na bezpieczeństwo, które jest priorytetem podczas aranżowania np. pokoju dla małego dziecka – brak urządzenia grzewczego o ostrych krawędziach zmniejsza ryzyko zranienia się podczas zabawy. Nie bez znaczenia jest też możliwość wykorzystania systemu do chłodzenia.

Do niedawna montaż ogrzewania podłogowego był czasochłonnym procesem, zwłaszcza w obiektach remontowanych, gdzie zachodziła konieczność zrywania starej posadzki i kucia wylewki. Na rynku są już nowe systemy renowacyjne Purmo Klettjet R i Purmo TS14 R, które pozwalają na szybkie wykonanie instalacji. Układa się je bezpośrednio na istniejącym podłożu, a wysokość nowej warstwy podłogowej to zaledwie 30-40 mm. Dzięki tak cienkiej wylewce, czas ogrzania podłogi jest do trzech razy krótszy niż w systemie tradycyjnym.

Elementem innowacyjnym Purmo Klettjet R jest samoprzylepna mata PE o grubości 6 mm, na której mocuje się rury z rzepem o średnicy 16 mm. Mata pełni też funkcję warstwy redukującej poziom hałasu o 18 dB. Montaż systemu z powodzeniem może wykonać jedna osoba, za pomocą wyłącznie rozwijacza do rur (nie potrzeba dodatkowych klipsów). Purmo Klettjet R bez problemu można dopasować do każdej geometrii pomieszczenia przy dowolnym rozstawie rur. Zależnie od jakości i grubości wylewki anhydrytowej, jego całkowita wysokość wynosi od 35 do 40 mm.

Clipboard01kg

Z kolei podstawowym komponentem Purmo TS14 R jest płyta systemowa (gr. 17 mm) ze styropianu EPS 240, pokryta blachą aluminiową o grubości 0,25 mm, zapewniającą równomierną emisję ciepła. Na powierzchni płyty znajdują się kanaliki w rozstawie 125 mm do montażu rury o średnicy 14 mm z wkładką aluminiową. System układa się bezpośrednio na istniejącej podłodze lub izolacji termicznej, dzięki czemu można go zastosować do ogrzewania i chłodzenia. Purmo TS14 R wraz z wykończeniem podłogi ma wysokość od 30 do 40 mm i doskonale sprawdzi się także w przypadku ogrzewania ściennego, podnosząc podnosząc komfort cieplny np. w pomieszczeniu o dużych przeszkleniach.

Grzejniki kanałowe Aquilo

W pomieszczeniu z dużymi przeszkleniami, które zwiększają straty ciepła w sezonie zimowym, ogrzewanie podłogowe może okazać się niewystarczające. Idealnym rozwiązaniem są wtedy grzejniki kanałowe Purmo Aquilo. Jeżeli zamontujemy je wzdłuż przeszkleń, to skutecznie zabezpieczymy wnętrze przed napływem chłodnego powietrza przy posadzce ze strony wielkogabarytowych okien lub drzwi balkonowych. Grzejniki kanałowe wbudowane są w podłogę i nie zabierają przestrzeni. Są również praktycznie niewidoczne – jedyny dostrzegalny element to kratka maskująca, którą można dostosować do wyglądu posadzki. Purmo oferuje kratki wykonane ze stali nierdzewnej, drewna dębowego lub bukowego oraz duraluminium w kolorze naturalnym, jasnobrązowym, ciemnobrązowym bądź czarnym. Ponadto niektóre modele Purmo Aquilo wyposażono w funkcję chłodzenia.

kj

Źródło; PURMO Retting Heating Sp. z.o.o

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem