poniedziałek, luty 18, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Kontrola pracy kotłów Jak wybrać odpowiedni analizator spalin?

wejscie ghDo ustawienia parametrów pracy kotła niezbędne jest użycie precyzyjnego analizatora spalin, który umożliwi szybki i wiarygodny pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie innych istotnych parametrów, jak: sprawność, strata kominowa, współczynnik nadmiaru powietrza, ciąg.

Rynek dostaw ciepła stale się rozwija. Udoskonalane są systemy solarne, pompy ciepła, kotły kondensacyjne czy systemy na paliwa stałe (w tym pelety). Głównym celem nowoczesnego systemu grzewczego staje się dostawa ciepła na żądanie, przy zachowaniu niskiego zużycia paliwa i minimalnej emisji zanieczyszczeń. Niezależnie od zastosowanej technologii, każdy system musi działać optymalnie. Oznacza to jego stałą kontrolę i regulację. Optymalizacja zapewnia znaczącą oszczędność paliwa, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów.

Kryteria wyboru analizatora

Analizator spalin to narzędzie codziennej pracy instalatora i serwisanta kotłów, ważne jest więc, aby jak najlepiej dobrać go do potrzeb, zwracając uwagę na dopasowanie funkcji pomiarowych oraz akcesoriów. Istotną cechą jest także żywotność i niezawodność urządzenia, a w tym kontekście – zakres pomiarowy cel elektrochemicznych, które są „sercem” analizatora. Ich właściwy dobór przesądza o wiarygodności pomiaru i bezawaryjnej pracy analizatora.
Firma Testo wprowadziła na rynek np. sensory pomiarowe o wydłużonej żywotności (Long Life), które charakteryzują się czasem pracy wynoszącym ponad 6 lat. Dodatkowo użytkownik może samodzielnie wymienić cele, dzięki czemu nie trzeba wysyłać urządzenia do serwisu. Pamiętajmy, że koszt serwisu i kalibracji oraz dostępność i ceny części zamiennych to także istotne kryteria wyboru. Atutem jest też oczywiście dłuższa gwarancja, jak w przypadku analizatora testo 320 basic, dla którego można ją wydłużyć do 5 lat. 

Z okazji 60-lecia działalności Testo przygotowało limitowaną edycję analizatorów spalin testo 330 LX, oferowaną w jubileuszowych zestawach z gwarancją wydłużoną do 60 miesięcy.

Krótko mówiąc, analizator spalin powinien spełniać następujące wymagania:

  • łatwość obsługi, przejrzyste menu;
  • długi czas pracy bez ładowania akumulatorów;
  • długa żywotność i szeroki zakres pomiarowy cel elektrochemicznych;
  • niska cena i dostępność części zamiennych;
  • niskie koszty serwisu i kalibracji urządzenia;
  • długa gwarancja udzielana przez producenta.

Clipboard01hg

Przenośne analizatory Testo

Przenośne analizatory spalin testo 330LX i testo 320 basic są zgodne z wymaganiami PN-EN 50379. Mają ponadto wzmocnioną konstrukcję i klasę zabezpieczenia obudowy IP40. Ich atuty to także wydłużona gwarancja na cele elektrochemiczne oraz możliwość samodzielnej ich wymiany przez użytkownika.
Analizatory te umożliwiają pomiar O2, CO, CO2, NOx, a także oznaczenie sprawności, straty kominowej, współczynnika nadmiaru powietrza i ciągu kominowego. Wyniki są wyświetlane na czytelnym, kolorowym wyświetlaczu, przy czym użytkownik może wybrać jeden z trzech sposobów ich przedstawienia: wskazania cyfrowe, wykres lub tzw. macierz spalin, czyli rozwiązanie ułatwiające ocenę procesu spalania w sposób graficzny (testo 330). Dowodem wykonanej analizy może być wydruk raportu z drukarki bezprzewodowej Testo, zawierający pełny wynik analizy, datę i godzinę pomiaru oraz nazwę wykonawcy.

Clipboard02gh

 

Nowość: aplikacja Testo Combustion

Analizator spalin testo 330LX, dzięki wbudowanemu modułowi Bluetooth, może współpracować z bezpłatną aplikacją na Androida – Testo Combustion, która jest bardzo prosta w obsłudze. Pozwala ona uruchomić i zatrzymać analizator na odległość, zobaczyć dane w formie wykresu czy tabeli oraz zapisać je w postaci protokołu jako PDF, CSV lub XML. Możliwe jest przy tym ustawienie opcji przesyłania mailem protokołu na wskazany wcześniej adres oraz wydrukowanie danych na bezprzewodowej drukarce Testo.
Aplikacja jest kompatybilna ze wszystkimi obecnie dostępnymi analizatorami spalin Testo z modułem Bluetooth. Można ją pobrać z Google Play.

Źródło: Testo Sp. z o.o.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem