envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











OpenTherm logoObecnie na rynku mamy bardzo duży asortyment regulatorów temperatury, dzięki czemu jest możliwość doboru tego urządzenia pod indywidualne wymogi techniczne i oczekiwania użytkownika. Jednym z ciekawszych rozwiązań, debiutujących na rynku polskim, są regulatory pokojowe pracujące w standardzie zwanym OpenTherm® (OT).

Dziś klienci mogą wybierać spośród regulatorów przewodowych, bezprzewodowych oraz specjalnych sterowników do pomp wodnych c.o. i c.w.u. Zapewniają one bezpieczeństwo użytkowania, zapobiegając przegrzaniu lub poceniu się kotła, a rozwiązania bardziej zaawansowane sygnalizują stany awaryjne w układzie c.o. czy c.w.u.
Regulatory mają włączać i wyłączać źródła ciepła i dopasowywać temperaturę do potrzeb. To minimum wymagań, jakie im się stawia. Są jednak i tacy użytkownicy, dla których oprócz ekonomiki ważna jest możliwość podłączenia kotła do automatyki inteligentnego domu lub też planują rozbudowany system nadzoru. Im można polecić regulatory pracujące w standardzie zwanym OpenTherm® (OT).

OpenTherm logo
1. Logo standardu OpenTherm®. Firmy zamieszczają to logo, jeśli urządzenie spełnia wymogi standardu

Standard OpenTherm®

Producenci regulatorów w standardzie OT, aby zaznaczyć jego stosowanie, umieszczają na urządzeniach, w folderach lub instrukcjach obsługi rozpoznawalny znak stowarzyszenia Open-Therm®. Warunkiem zamieszczenia logo jest przestrzeganie zasad stowarzyszenia i poddanie urządzenia badaniu przez niezależnych ekspertów. Niestety, nie wszyscy producenci stosują się do tych zasad, wskazując niekiedy w informacjach „zgodny ze standardem OpenTherm”, co jednak nie musi być dokładnie prawdą. Decydując się na zakup regulatora OT, najlepiej zatem wybrać urządzenie tego samego producenta, co kocioł.
Producenci kotłów gazowych zaczęli stosować standard OpenTherm® dopiero po 2000 r., stąd starsze kotły nie są wyposażone w tego typu komunikację. Wprawdzie można spotkać na rynku specjalne przystawki (konwertery), zwane też „komunikatorami”, które odczytują informacje z kotła i zamieniają je na standard OT, ale nie polecamy tego rozwiązania. Standard komunikacji OT jest rozbudowany. Kompletna jego wersja ma zapis OT/+, a uproszczona, o oznaczeniu OT/-, ma ograniczone zastosowanie.

Regulator OpenTherm® odbiera i wysyła informacje potrzebne do sterowania kotłem. Pozwala odczytać aktualny stan pracy kotła, z podziałem na pompę, palnik, tryby pracy, temperaturę wody, stan modulacji, temperaturę spalin i… w pełnym standardzie jeszcze ponad 40 innych informacji. Wysyła dane ustawień programów, temperatury (wewnątrz domu i na zewnątrz) oraz dane chronometrażowe (czasy). Producenci kotłów celowo pomijają niektóre informacje lub szyfrują je do celów serwisowych, stąd niedopasowany regulator może wadliwie odczytywać i przesyłać potrzebne informacje.

OpenTherm 2
2. Przykładowy system sterowania z wykorzystaniem regulatora temperatury OT i systemu KNX: 1) regulator temperatury OT, 2) kocioł gazowy OT, 3) moduł KNX do sterowania nastawnikami grzejnikowymi, 4) nastawniki grzejnikowe, 5) zintegrowany system sterowania KNX

Przesył komunikatów odbywa się kablem dwużyłowym zasilanym z własnego źródła. Prawidłowość transmisji najlepiej sprawdzić poprzez opcję „Test”. Jeśli stwierdzimy błąd, to przede wszystkim należy sprawdzić wersję oprogramowania kotła (firmware), ponieważ starsze modele kotłów mogą nie współpracować z najnowszymi sterownikami. Przy pewnym doświadczeniu, komunikację między kotłem a sterownikiem można sprawdzić samemu, odczytując na oscyloskopie zapis kodu (stosowany jest kod Manchester) wybranej przez nas funkcji. Istnieją sprzętowe rozwiązania konwerterów pozwalające do odczytu transmisji OT użyć standardowego złącza RS232 (np. http://otgw.tclcode.com/schematic.html) i zwykłego komputera PC.

Jakie korzyści daje zakup regulatora OT/+?

Jak już wspomniałem, taki regulator może być podłączony do zintegrowanego systemu sterowania budynkiem, np. KONEX/KNX (dawniej EIB). Osiąga się w ten sposób nie tylko energooszczędność, ale także multimedialność i ogromną funkcjonalność budynku. Możliwe jest sterowanie wieloma zaworami za pomocą jednego regulatora, a dzięki komunikacji cyfrowej i zastosowaniu modemu – zdalne nadzorowanie. Regulator podłączony do kotła kondensacyjnego pozwala osiągnąć klasę efektywności energetycznej systemu A+ bez stosowania dodatkowych akcesoriów. Majsterkowiczów ucieszy zapewne także to, że dzięki systemowi OT+ będą mogli eksperymentować, budując własne systemy komunikacji z wykorzystaniem modułów Arduino i platformy komputerowej stworzonej przez Foundation Robespiery Pi.

Autor: Leszek Moszczyński


 

pi