envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Herz rys. 1Firma Herz wprowadziła na rynek polski nową wielofunkcyjną stację mieszkaniową DeLuxe Kraków spełniającą wymagania prawa budowlanego w zakresie instalacji ciepłej wody użytkowej i centralnego ogrzewania.

Stacja mieszkaniowa DeLuxe Kraków to stacjonarne urządzenie do zabudowy mieszkaniowej, które służy do przygotowania c.w.u. w sposób dynamiczny oraz do zasilania instalacji ogrzewania etażowego w mieszkaniu. DeLuxe Kraków, w przeciwieństwie do zasobnika c.w.u., rozpoczyna pracę dopiero wtedy, gdy pojawi się zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

Nowa stacja zapewnia stałą temperaturę ciepłej wody oraz jej odpowiedni strumień zarówno przy stałym, jak i zmiennym lub wielokrotnym poborze.

Zawsze gotowa do pracy

Zastosowany w DeLuxe Kraków tzw. mostek termiczny sprawia, że stacja jest zawsze w gotowości do przygotowania c.w.u. Dzieje się to za sprawą stałego utrzymania minimalnej cyrkulacji czynnika grzewczego, która zapewnia jego odpowiednią temperaturę na wejściu do stacji. Otwarcie baterii lub kurka z ciepłą wodą powoduje przepływ wody zimnej przez wymiennik ciepła w stacji w części wtórnej i jej podgrzanie.
Jednocześnie wraz z przepływem wody zimnej do stacji, w wyniku powstałej różnicy ciśnienia, na części wody pitnej regulatora hydrodynamicznego zwanego PM Regler, następuje otwarcie regulatora w części wody grzewczej. Powoduje to przepływ czynnika grzewczego przez część pierwotną wymiennika ciepła. Woda grzewcza w części pierwotnej przeponowo podgrzewa wodę pitną w części wtórnej. Dzięki regulatorowi hydrodynamicznemu, zmiana strumienia wody zimnej w części wtórnej instalacji (woda pitna), powoduje zmianę wydajności w części pierwotnej (woda grzewcza).
Regulacja temperatury c.w.u. wypływającej ze stacji, realizowana jest za pomocą regulatora hydrodynamicznego z głowicą termostatyczną z czujnikiem zewnętrznym. Czujnik ten zabudowany jest na wylocie ciepłej wody z wymiennika ciepła. Głowica termostatyczna doregulowuje temperaturę c.w.u. do wartości zadanej na pokrętle głowicy. W celu ochrony stacji DeLuxe Kraków przed zanieczyszczeniami unoszonymi przez wodę grzewczą zabudowano w niej filtr.

Herz rys. 2

Budowa stacji mieszkaniowej DeLuxe Kraków
Herz regulator hydrodynamicznyRegulator hydrodynamiczny (2) to najważniejszy element DeLuxe Kraków, który jako centralny zespół stacji mieszkaniowej, odpowiada za zapewnienie właściwej temperatury c.w.u. przygotowywanej dynamicznie. Modułem napędowym regulatora jest różnica ciśnienia przed i za nim, powstała w wyniku przepływu c.w.u. pobieranej przez mieszkańca. Parcie wywołane dynamicznie wytworzoną różnicą ciśnienia przed i za regulatorem przeniesione jest na ruchomo zamocowany element napędowy, połączony centralnie z trzpieniem napędowym. Różnica ciśnienia po obu stronach elementu napędowego powoduje powstanie parcia i przesuwanie się trzpienia, który otwiera i zamyka dopływ czynnika grzewczego po stronie pierwotnej wymiennika ciepła. Dodatkowo regulator wyposażony jest w zawór priorytetu c.w.u.
Herz Termostatyczny zawór obejściowyTermostatyczny zawór obejściowy (4) wykonany z mosiądzu pokrytego niklem, wyposażony w przyłącza gwintowane z gwintami zewnętrznymi. Na zaworze należy zabudować ogranicznik temperatury powrotu (5), z którym tworzą tzw. mostek cieplny.
Herz Ogranicznik temperaturyOgranicznik temperatury powrotu (5) do regulacji temperatury wody powrotnej w stacji w zakresie 25-60°C. Ograniczenie i zablokowanie zakresu wartości zadanej jest możliwe dzięki oddzielnie zamawianym trzpieniom blokującym. Ogranicznik temperatury należy zabudować na zaworze termostatycznym mostka cieplnego (4).
Herz Filtr zanieczyszczeńFiltr zanieczyszczeń mechanicznych (6) z przyłączami z gwintem zewnętrznym, wyposażony w siatkę wykonaną ze stali chromo-niklowej z otworami 0,5mm. Filtr ma też swobodny króciec przyłączeniowy z przyłączem M10x1 do podłączeniu czujnika temperatury ciepłomierza.
Herz głowica termostatycznaGłowica termostatyczna z kapilarą i czujnikiem zewnętrznym (3) zabudowana na regulatorze hydrodynamicznym koryguje temperaturę c.w.u. Rolą głowicy jest ograniczenie wahań temperatury c.w.u. w trakcie zmiennego poboru wody, co poprawia jakość regulacji.
Herz Wymiennik płytowyPłytowy wymiennik ciepła (1) ze stali nierdzewnej wyposażony w przyłącza gwintowane. Płyty wymiennika są lutowane.
Herz Regulator różnicy ciśnieniaRegulator różnicy ciśnienia (7) z wbudowanym zaworem strefowym jest regulatorem proporcjonalnym bezpośredniego działania, przez co może pracować bez energii z zewnątrz. Dostarczany jest z fabrycznie zadaną różnicą ciśnienia 23 kPa i służy do stabilizacji różnicy ciśnienia w instalacji c.o. zasilanej przez stację mieszkaniową. Zawór strefowy regulatora może być napędzany przez siłownik termiczny. Regulator różnicy ciśnienia połączony z siłownikiem termicznym i regulatorem elektronicznym może realizować funkcję regulacji strefowej przez odcięcie instalacji c.o., np. w okresie osłabienia nocnego.
Złączki (proste) – jedna (10) w miejscu zabudowy wodomierza przewidziana na czas montażu stacji i prób ciśnieniowych instalacji c.w.u., druga (11) – w miejscu zabudowy ciepłomierza przewidziana na czas montażu stacji i prób ciśnieniowych instalacji c.o.
Herz Siłownik termicznySiłownik termiczny stanowiący wyposażenie dodatkowe jest sterowany przez regulator pokojowy w standardzie on/off i dostarczany jako normalnie zamknięty. Siłownik należy zabudować na regulatorze różnicy ciśnienia (7).
Herz Konsola montazu wstępnegoKonsola montażu wstępnego składająca się z kątownika z otworami oraz kulowych zaworów odcinających do wody grzewczej i pitnej. Konsolę można zamocować do ściany. Podłączenie stacji mieszkaniowej do konsoli następuje przez wsunięcie króćców stacji w przyłącza konsoli i skręcenie złączek gwintowanych. Konsola przyłączeniowa stanowi wyposażenie dodatkowe.

Parametry pracy stacji

Zalety stacji DeLuxe Kraków
  • Możliwość przygotowania c.w.u. i ogrzewania pomieszczeń
  • Stała temperatura c.w.u. przy różnym zapotrzebowaniu
  • Możliwość indywidualnego ustawienia parametrów stacji
  • Minimalne wymiary geometryczne 
  • Stacja nie wymaga zasobnika wody
  • Brak możliwości rozwoju bakterii Lergionella
  • Wysoka odporność na osadzanie kamienia kotłowego
  • Niska temperatura wody powrotnej
  • Minimalne straty ciepła
  • Prosta obsługa
  • Wysoki komfort użytkowania
Podstawowe parametry pracy:

  • temperatura czynnika grzewczego na zasilaniu: 60-85°C,
  • temperatura wody zimnej: 10°C,
  • minimalne ciśnienie wody pitnej: 1,5bar.

Po stronie ciepłej wody użytkowej:

  • temperatura c.w.u.: 55°C,
  • wydajność c.w.u.: 12 l/min,
  • moc wymiennika ciepła: 37,8 kW,
  • spadek ciśnienia po stronie wody pitnej: 1,15 bar,
  • strumień czynnika grzewczego przy tz=65°C: 910 l/min,
  • wymagane minimalne ciśnienie dyspozycyjne czynnika grzewczego: 29 kPa,
  • maksymalne ciśnienie dyspozycyjne czynnika grzewczego: 50 kPa,
  • temperatura przegrzewania instalacji c.w.u: 75°C.

Po stronie wewnętrznej instalacji c.o.:

  • moc instalacji c.o.: 7 kW,
  • ciśnienie dyspozycyjne: 20 kPa,
  • strumień czynnika grzewczego dla Δt = 20 K: 300 l/h,
  • maksymalna moc instalacji c.o.: 18 kW,
  • ciśnienie dyspozycyjne c.o.: 15 kPa,
  • strumień czynnika grzewczego dla Δt = 20 K: 800 l/h.

Stacja wymiennikowa Herz stanowi nowoczesne rozwiązanie techniczne, które bardzo dobrze sprawdza się w nowoczesnych obiektach mieszkaniowych i biurowych. Dzięki jej zastosowaniu można znacząco obniżyć koszty inwestycyjne i eksploatacyjne przy racjonalnym wykorzystaniu powierzchni pod zabudowę systemu instalacyjnego.

 Artykuł sponsorowany

herz logo s

HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp z o.o.
ul. Artura Grottgera, 58 32-020 Wieliczka
tel. 12 289 02 20
faks 12 289 02 21
www.herz.com.pl
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


 

pi