envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











condens kotlyKotły kondensacyjne Thelia Condens i Niedźwiedź Condens marki Saunier Duval z pozoru różnią się wszystkim. Łączy je jednak ponad 100-letnie doświadczenie marki, która na przestrzeni lat wypracowała specyficzną kulturę konstrukcji urządzeń solidnych i zarazem nowoczesnych.

 

 

Finezja – Thelia Condens

Wiszący kocioł kondensacyjny Thelia Condens wyróżniają niewielkie wymiary, klasyczne wzornictwo i wyjątkowo cicha praca. Wszystko to sprawia, że urządzenie można ulokować w każdym miejscu – wkomponowuje się zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny wystrój wnętrz, a jego praca jest praktycznie nieodczuwalna. Na szczególną uwagę zasługuje możliwość trwałej zabudowy kotła po jego obu stronach, np. szafkami, ponieważ wszelkie prace regulacyjne i konserwacyjne przeprowadza się od frontu. Kocioł dostępny jest w wersji jedno- i dwufunkcyjnej.

Konstrukcja. Wymiennik ciepła Thelia Condens został odlany metodą piaskową ze stopu aluminium z krzemem. Konstrukcja lamel i szpilek po stronie spalinowej zapewnia samooczyszczanie się wymiennika przez spływający kondensat. Kanały wodne w przekroju są prostokątne, dzięki czemu ciepło przekazywane jest równomiernie przez płaskie powierzchnie (eliminacja punktowych przegrzewów), a ich duże przepływy minimalizują stratę ciśnienia oraz zapewniają równomierny rozkład temperatury. Gwarantuje to stabilną i bezszmerową pracę o szybkiej odpowiedzi na żądanie. Jednocześnie, nowoczesna pompa synchroniczna sterowana sygnałem PWM ogranicza zużycie energii elektrycznej oraz dostosowuje przepływ wody do potrzeb, co może niwelować niepożądane szumy wywoływane zbyt szybkim przepływem wody. Kocioł dwufunkcyjny Thelia Condens 25 A o mocy 18,1/25 kW wyposażono w elektronikę, która precyzyjnie odczytuje przepływ wody oraz różnicę temperatury i z tych danych oblicza wymaganą moc urządzenia. Do wersji jednofunkcyjnej Thelia Condens AS 18A/AS 25A/AS 30A (moc c.o. odpowiednio 18,1/25/28,2 kW) można natomiast podłączyć zewnętrzny zasobnik c.w.u. sterowany za pomocą termostatu bądź bardziej ekonomicznego rozwiązania – czujnika NTC. Dodatkowo wejście sterujące termostatu można wykorzystać do sparowania kotła z automatyką instalacji solarnej lub powietrznej pompy ciepła do c.w.u. W tym przypadku automatyka urządzenia OZE zarządza priorytetem pracy zestawu urządzeń w zależności od czynników zewnętrznych, np. temperatury powietrza lub nasłonecznienia.

condens schemat

1. Schemat instalacji c.o. z kotłem Thelia Condens wspłpracującym z powietrzną pompą ciepła. Oznaczenia: 1 – kocioł kondensacyjny; 2 – regulator Exacontrol E7 Radio C; 3 – bezprzewodowy sensor automatyki pogodowej; 4 – sensor automatyki pogodowej (przewodowy); 5 – zasobnik c.w.u.; 6 – moduł wielofunkcyjny do sterowania cyrkulacją c.w.u.; 7 – termostat granicznej temperatury; 8 – pompa cyrkulacyjna c.w.u.; 9 – instalacja ogrzewania płaszczyznowego

Automatyka. Obsługa kotła odbywa się za pomocą czterech przycisków. Stan pracy oraz wykonywane czynności regulacyjne prezentowane są na negatywowym wyświetlaczu o bardzo dobrej czytelności nawet przy braku oświetlenia. Kocioł może współpracować bezpośrednio z układami ogrzewania grzejnikowego lub płaszczyznowego – możliwości nastaw wartości temperatury to przedział 10-80°C. Aby zoptymalizować pracę kotła, zalecane jest podłączenie regulatora modulacyjnego z serii Exacontrol, który zapewni większe korzyści z kondensacji. Wbudowana automatyka pogodowa wymaga jedynie dodatkowego, zewnętrznego czujnika przewodowego lub radiowego (dla radiowego wymagany jest bezprzewodowy regulator modulacyjny Exacontrol E7 Radio C).

Instalacja. W celu wykonania prac serwisowych wystarczy zdjąć przedni panel kotła. Czas przeglądów i konserwacji dodatkowo skraca konstrukcja szybkozłączy i inne rozwiązania. Kocioł wyposażono w samouszczelniający się syfon kondensatu, którego nie trzeba zalewać wodą przed uruchomieniem. Syfon stanowi również zabezpieczenie na wypadek odparowania kondensatu. Kondensat powstający w kominie omija komorę spalania, aby ograniczyć korozję, a woda pojawiająca się w przewodzie poboru powietrza (np. w wyniku złego montażu komina, dużych opadów deszczu przy silnych wiatrach) przez system rynien jest odprowadzona tak, aby uniknąć uszkodzenia elektroniki lub wentylatora. Istnieje możliwość uruchomienia trybów pracy kotła:

  • testowych – przydatnych podczas napełniania i pierwszego uruchamiania;
  • serwisowych – przeszło 50 kodów diagnostycznych oraz nastawczych pozwalających na dostosowanie urządzenia do instalacji i potrzeb użytkownika;
  • statusowych – informujących o czynności, którą kocioł wykonuje w danej chwili;
  • oraz historii błędów, które pojawiły się wcześniej na urządzeniu (do dziesięciu kodów).

Opcje dodatkowe. Na kocioł Thelia Condens producent standardowo udziela dwóch lat gwarancji, którą można wydłużyć do pięciu lat (szczegóły u serwisantów Saunier Duval). Możliwe jestwyposażenie kotła w regulator strefowy Examaster pozwalający sterować dwiema strefami grzewczymi o różnych wartościach temperatury (ogrzewanie grzejnikowe + płaszczyznowe) bądź2-3 strefami o tej samej temperaturze. Z kolei dodatkowy moduł wielofunkcyjny umożliwi podłączenie pompy cyrkulacyjnej c.w.u. (wymagany Exacontrol E7C/E7RC lub Examaster), dodatkowej pompy c.o., pompy zasobnika, komunikatu błędu lub pompy systemu antylegionella (wymagany Examaster).

Siła – Niedźwiedź Condens

Stojący kocioł kondensacyjny Niedźwiedź Condens cechuje solidna i bezawaryjna konstrukcja, która zapewnia bardzo dużą elastyczność w adaptacji urządzenia zarówno do nowych, jak i starych instalacji, często o dużym zładzie wody. Pozwala na to wymiennik o dużej pojemności oraz palnik o szerokiej modulacji mocy. Kocioł bezproblemowo może zastąpić wyeksploatowane stojące kotły gazowe, olejowe czy na paliwo stałe, wytwarzając ciepło na potrzeby c.o. i ogrzewania zewnętrznego zasobnika c.w.u. (wymagany czujnik). Jest dostępny w wersjach o mocy 18, 25, 35 i 48 kW.

Konstrukcja. Wykonany ze stali szlachetnej wymiennik ciepła składa się z jednej lub dwóch, zależnie od mocy, spiralnie ułożonych wężownic znajdujących się w pionowym cylindrze o pojemności 80 l, przez który przepływa przeciwprądowo do spalin woda instalacyjna. Wszelkie przestrzenie między wymiennikiem a obudową kotła wypełniono materiałem izolacyjnym w celu zniwelowania strat ciepła. Palnik ze stali szlachetnej znajduje się na górze wymiennika w komorze spalania, z której spaliny są odprowadzane przewodem biegnącym spiralnie w dół. Gwarantuje to ciągły i swobodny przepływ kondensatu i samooczyszczanie się wymiennika. Przewód X22 (opcja dodatkowa) pozwala na sterowanie pompą c.o. typu PWM.

Automatyka. Panel sterowania Niedźwiedź Condens pochodzi z tej samej rodziny co ten w kotle Thelia Condens, ma jednak dodatkowe funkcje, tj. osobne przyciski do c.o. i c.w.u. oraz wskaźnik obciążenia chwilowego palnika. Wbudowana automatyka także jest zbliżona do wyżej wspomnianego kotła, różni się wyłącznie możliwością podłączenia pompy PWM. Aby korzystać z funkcji pracy pogodowej (za pomocą czujnika zewnętrznego), należy zastosować regulator modulacyjny Exacontrol E7 C/E7 Radio C.

Regulacja modulacyjna – Exacontrol E7 C/E7 Radio C

Kotły kondensacyjne Thelia Condens i Niedźwiedź Condens można wyposażyć w regulatory modulacyjne o następujących funkcjach:

  • modulacyjnej: optymalizacja pracy kotła i zwiększenie sprawności;
  • ogrzewania: program z siedmioma różnymi przedziałami czasowymi i temperaturami, tryb ręczny oraz wakacje;
  • c.w.u : zmiana temperatury i programowanie grzania zasobnika z siedmioma różnymi przedziałami czasowymi;
  • asystenta instalacji;
  • automatycznej krzywej grzewczej: układ przez cały rok liczy i koryguje jej wartość przy uwzględnieniu m.in. strat ciepła budynku, pogody czy zwyczajów użytkowników;
  • wyprzedzania nagrzewania: chodzi o uzyskanie właściwej temperatury pokojowej dokładnie w zadanym czasie przy pierwszej porannej zmianie programu ogrzewania (przejściu z obniżenia nocnego do temperatury dziennej); układ automatycznie oblicza potrzebny czas wyprzedzenia (maks. 4 h) na podstawie zapisanych danych, aktualnej temperatury w pomieszczeniu i czasu pozostałego do zmiany programu;
  • wezwania serwisu: komunikat serwisu do użytkownika, informujący o potrzebie kontaktu ze względu na zbliżającą się datę kolejnego przeglądu, widoczny 30 dni przed tą datą;
  • pompy cyrkulacyjnej c.w.u.: siedem okresów wł./wył. (wymagany moduł wielofunkcyjny);
  • wpływu temperatury wewnętrznej: praca według krzywej grzewczej, bez względu na wskazania temperatury w pomieszczeniu.

 

Instalacja. Kocioł zaprojektowano tak, aby mógł współdziałać z istniejącymi instalacjami starszego typu, często o dużej pojemności, bez konieczności ich przebudowy. Do jego prawidłowej instalacji wymagane są dodatkowe elementy (przy wymianie można wykorzystać istniejące), tj. pompa, zawór bezpieczeństwa, naczynie przeponowe oraz zawory napełniające i spustowe. Uruchamianie kotła czy wykonywanie przeglądów serwisowych jest bardzo wygodne, ponieważ najważniejsze elementy znajdują się na ergonomicznej wysokości. Kocioł ma też specjalne uchwyty transportowe zabezpieczone kompozytem, co pozwala na pewne utrzymanie go przez dwie osoby, oraz regulację stóp ułatwiającą wypoziomowanie urządzenia.

Opcje dodatkowe. Tak jak w przypadku kotła Thelia Condens istnieje możliwość wydłużenia gwarancji do pięciu lat oraz podłączenia regulatorów i sterowników rozszerzających funkcje kotła.

Artykuł sponsorowany

Saunier duval

Vaillant Saunier Duval Sp. z o.o.
al. Krakowska 106, 02-256 Warszawa
tel. 22 323 01 00, infolinia 801 806 666
faks 22 323 01 13
www.saunierduval.pl, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

pi