envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Rys. 1 KELLER TX6 5Choć w innych krajach Europy grzejniki z zasilaniem środkowym dolnym są już powszechnie stosowane w nowym budownictwie, na polskich budowach wciąż stosunkowo rzadko się pojawiają. A szkoda, bo mają wiele atutów i w niektórych sytuacjach są wręcz niezastąpione.

Grzejniki płytowe z zasilaniem środkowym dolnym, takie jak Keller TX6, są przeznaczone do nowoczesnych systemów c.o. z wymuszonym obiegiem nośnika ciepła i horyzontalnie prowadzonymi przewodami rozdzielczymi pod grzejnikiem w podłodze, w ścianie lub na ścianie osłoniętej listwą. Co prawda grzejniki Keller TX6 koncepcyjnie są oparte na wersji Ventil Compact, jednak oryginalne, wewnętrzne rozprowadzenie umożliwia ich dolne, środkowe podłączenie do systemu centralnego ogrzewania. Grzejniki z zasilaniem środkowym dolnym wyróżniają się kilkoma istotnymi cechami, które warto pokrótce scharakteryzować.

Rys. 2  SBS grzejnik TX6 - zmiennosc wielkosci
Zmiana wielkości grzejnika nie zaburza symetrii (np. przy lokalizacji grzejnika pod oknem)

Zawsze w środkowej osi okna. Króćce przyłączeniowe do instalacji zasilającej takie grzejniki znajdują się zawsze w środkowej osi okna, a więc także zawsze w połowie długości grzejnika. Dzięki temu nawet wtedy, gdy trzeba będzie wymienić grzejnik na większy lub mniejszy, zostanie zachowana wysoka estetyka instalacji (usytuowanie grzejnika centralnie w środkowej osi okna).

Możliwość zmiany nie tylko rozmiarów, ale i typów. Dla większości grzejników zasilanych środkowo od dołu – typu 21, 22 i 33 (oprócz typu 11) odległość przyłączy od ściany jest taka sama. Jest to bardzo pomocne, gdy chce się zmienić typ grzejnika na inny, np. grzejnik dwupłytowy na trzypłytowy.

Możliwość obracania prawo-lewo. Grzejniki, takie jak Keller TX6, montowane są na ścianie na specjalnych uchwytach typu konsola. Daje to możliwość takiej instalacji, aby głowica regulująca znajdowała się po prawej lub po lewej stronie okna. Przy montażu po lewej stronie należy jednak pamiętać o zmianie podłączeń zasilania i powrotu czynnika grzewczego.

Montaż grzejnika po zakończeniu budowy/ remontu. Jako że do przeprowadzenia próby ciśnieniowej w instalacji z zasilaniem środkowym dolnym nie potrzeba wcześniejszego podłączenia grzejnika (wystarczy montaż specjalnej złączki u-kształtnej), grzejniki można kupić i zainstalować po zakończeniu prac budowlanych/remontowych, a nawet wykończeniowych. Z pewnością ułatwi to prace we wnętrzach, a same grzejniki uchroni przed ewentualnym zabrudzeniem czy uszkodzeniem podczas robót. Zastosowanie złączki u-kształtnej pozwala też oczywiście na montaż i uruchomienie grzejników tylko w wybranych pomieszczeniach.

Szczegóły montażu grzejników z zasilaniem środkowym dolnym
1sbs 2sbs 3sbs
1. Kładziemy instalację grzewczą, wyprowadzamy przyłącza 2. Podłączamy złączkę u-kształtną, napełniamy instalację cieczą 3. Monitorujemy szczelność instalacji przy określonym ciśnieniu
4sbs 5sbs 6sbs
4. Wykańczamy wnętrze bez montażu grzejnika, opróżniamy sieć z cieczy 5. Odcinamy złączkę u-kształtną
7sbs 8sbs 9sbs
6. Montujemy zawór kątowy 7. Zakładamy grzejnik 8. W razie potrzeby bezproblemowo zmieniamy typ lub szerokość grzejnika, a także obracamy go prawo-lewo

Autor: Olga Gretka


 

pi