envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











win2Stosowanie nowoczesnych systemów grzewczych i instalacyjnych zgodnie z zasadami oszczędności energii i paliw kopalnych wymaga coraz większego doświadczenia, wiedzy i umiejętności od firm wykonawczych. Tymczasem na rynku mamy presję niskiej ceny, pozorne oszczędności i związany z tym kryzys… sztuki instalatorskiej.


Rzeczywistość…

To prawda, że wielu inwestorów wybiera urządzenia i firmy wykonawcze, kierując się pobieżną wiedzą, zwykle z internetu i innych mało wiarygodnych źródeł, oraz najniższą ceną instalacji. Ale prawdą jest również to, że wykonawcy, montując nawet najlepsze urządzenia, często dobierają materiały instalacyjne o bardzo niskiej jakości, albo dla własnego zysku, albo z powodu braku wiedzy o materiałach i elementach montażowych. Wybory te wpływają na trwałość i ekonomikę eksploatacji systemów, czyli ich niezawodność i wysokość rachunków. Skala problemu jest duża, bo w wielu instalacjach wodnych i grzewczych już po pierwszych kilku latach eksploatacji ujawniają się poważne usterki, będące następstwem użycia np. niewłaściwych (zwykle tańszych) złączek. Częste jest łączenie elementów instalacji miedzianej kształtkami ocynkowanymi, co oczywiście powoduje zamulenie i korozję elementów, a finalnie zabrudzenie i hałasy w całej instalacji, istotne ograniczenie lub nawet brak przepływu. Łączenie instalacji miedzianej z urządzeniami lub instalacjami ze stali węglowej także jest niedopuszczalne, gdyż między tymi metalami powstaje różnica potencjałów elektrycznych i zachodzi korozja elektrochemiczna. Jej skutkiem jest uszkodzenie instalacji stalowej.
Oczywiście niewłaściwy dobór materiałów jest odczuwalny przez inwestorów dopiero po pewnym czasie – w postaci problemów eksploatacyjnych, spadku sprawności systemu oraz wysokich rachunków. A w przypadku awarii systemu, koszty odtworzenia bywają dużo większe niż koszt samej instalacji, ponieważ bardzo często jest ona przykryta warstwą betonu i materiałów wykończeniowych lub zabudowana.

…i zalecenia

Warto wiedzieć, że stosowanie tanich materiałów ze stali ocynkowanej czy zwykłych kształtek stalowych nie jest zgodne z nowymi wytycznymi UE i Dyrektywy ErP, gdyż znacząco obniża sprawność systemu grzewczego. Zadbajmy więc o to, by używać dobrych materiałów (nawet jeśli są droższe) i – jeśli to możliwe – by edukować inwestorów. Decydując o inwestycji, powinni częściej myśleć nie tylko o parametrach i wysokich klasach efektywności samego urządzenia, ale także o wysokiej kulturze technicznej firmy, której powierzają połączenie tego urządzenia z istniejącym systemem albo dobór i wykonanie całego układu. Powinni też pamiętać, iż posadzka czy zabudowa rur często są wielokrotnie droższe niż materiały instalacyjne i z tego powodu w ich interesie jest wybór wykwalifikowanej firmy instalacyjnej, która zastosuje odpowiednie materiały i która posiada wiedzę niezbędną do wykonania całego systemu o wysokiej sprawności i niskich kosztach eksploatacji.
Z drugiej strony podstawowa wiedza wielu instalatorów o właściwościach materiałów instalacyjnych pozostawia wiele do życzenia, a instrukcje przygotowywane przez producentów zwykle nie wskazują, jakich materiałów należy użyć do prawidłowego połączenia systemu. W związku ze skalą błędnych montaży systemów, co potwierdzają opinie zebrane w działach serwisowych producentów urządzeń, zwracam więc szczególną uwagę na wybór firm wykonawczych i kontrolę zainstalowanych materiałów w instalacjach. Zachęcam również instalatorów do odbywania szkoleń z zakresu materiałoznawstwa oraz łączenia elementów nowoczesnych instalacji.

win1
Zastosowanie nieodpowiednich materiałów istotnie wpływa na pracę i sprawność instalacji, radykalnie skracając żywotność rur i urządzeń. Źle dobrane materiały zadziałały w systemie jak anody i zablokowały przepływ ciepłej wody oraz prawidłową pracę zaworu zwrotnego Instalacje ciepłej wody ze stali ocynkowanej ulegają zamuleniu i korozji dużo szybciej niż zimnej, ponieważ wyższa temperatura przyspiesza zjawisko korozji elektrochemicznej i odkładanie się kamienia.


Autor: Norbert Winogrodzki


 

pi