envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











LachmanCzy rozwiązania hybrydowe, np. kocioł gazowy z pompą ciepła, zastąpią kotły na propan, olej lub węglowe? Dlaczego największy potencjał ich wykorzystania może się kryć w ogromnych zasobach domów już istniejących i jak spowodować, by układy te były maksymalnie opłacalne?

 

Od września 2015 r. wchodzą w życie regulacje unijne związane z dyrektywami unijnymi ErP i ELP, co wymusi istotne zmiany w technice grzewczej, również w Polsce. Wycofanie z produkcji urządzeń niekondensacyjnych spowoduje, że kotły kondensacyjne staną się rozwiązaniem standardowym. A ponieważ będą w stanie uzyskać jedynie klasę energetyczną A, przestaną być traktowane (tak jak do tej pory) jako urządzenia klasy premium. Jaka technologia ma szansę zastąpić kotły kondensacyjne na ich pozycji? – Można się domyślać, że urządzenia lub ich zestawy o wyższych klasach energetycznych, czyli A+ lub A++.

Potencjał dla hybryd

Obecnie na rynku urządzeń grzewczych w Europie jedną z najszybciej rozwijających się technologii są pompy ciepła typu powietrze-woda i powietrze-powietrze. Dotyczy to zarówno elektrycznie zasilanych sprężarkowych pomp ciepła, jak i gazowych absorpcyjnych pomp ciepła. Urządzenia te będą w stanie osiągnąć klasy A+ i A++, a w rozbudowanych zestawach nawet A+++. Duże znaczenie dla szybkiego rozwoju rynku tych urządzeń mają niskie koszty ogrzewania oraz znaczny udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywanej przez pompy ciepła – jest to minimum 60% dla sezonowego współczynnika efektywności SCOP = 2,5 oraz 71% przy współczynniku SCOP = 3,5.

W niektórych krajach pompy ciepła dominują na rynku urządzeń grzewczych stosowanych w nowych budynkach jednorodzinnych. W Szwecji ich udział w tym segmencie sięga ponad 90%, w Szwajcarii – ponad 80%, a w Austrii – ponad 70%. W Niemczech jest to 33%, natomiast w Polsce wartość ta ciągle nie przekracza 10% (wg szacunków PORT PC w 2014 r. pompy ciepła zainstalowano w około 7% nowych budynków jednorodzinnych). Jednak moim zdaniem, największy potencjał w zakresie stosowania pomp ciepła, szczególnie hybrydowych (z kotłem gazowym), tkwi w istniejących zasobach starszych budynków jednorodzinnych. W Polsce można je 1. Klasyfikacja energetyczna rożnych technologii obowiązująca od 26 września 2015 r. oraz przykładowa etykieta zestawu z pompą ciepła szacować na prawie 99% łącznych zasobów budowlanych budynków jednorodzinnych. Masowe stosowanie hybrydowych pomp ciepła w nowych budynkach w Polsce raczej wydaje się wątpliwe. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne, bardziej opłacalne jest zainstalowanie samej pompy ciepła z zabudowaną grzałką elektryczną jako szczytowym źródłem ciepła.

Lachman

Układ hybrydowy do małego domu jednorodzinnego: kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny
z monoblokową pompą ciepła powietrze-woda o mocy grzewczej 8 kW (dla A2/W35)

Na ostatnich targach ISH we Frankfurcie, które odbyły się w marcu 2015 r., układy hybrydowe: kondensacyjny kocioł gazowy (głownie wiszący) plus pompa ciepła (głownie w wersji split), umieszczone w jednej obudowie lub obok siebie, były absolutnym hitem i pojawiły się jednocześnie w ofercie kilkunastu producentów. Rozwiązania te umożliwiają realizację kilku funkcji: centralnego ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej i chłodzenia.

Autor: Paweł Lachman

O zastosowaniu układów hybrydowych pomp ciepła + kocioł w istniejących budyniach, opłacalności rozwiązania i efektywności pracy pomp ciepła w zależności od temperatury biwalencyjnej i strefy klimatycznej Polski oraz o opłacalnej minimalnej wartości wskaźnikach COP można przeczytać w dalszej części artykułu w trzecim numerze Polskiego Instalatora PI 3/2015.

Zamów
wersję drukowaną
PI 3/2015
  Zamów
e-wydanie
PI 3/2015

 

 


 

pi