envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











kotłowniaInstalacje solarne to dość popularne już w Polsce źródło energii odnawialnej wspomagające przygotowanie c.w.u. w budynkach i w sprzyjających warunkach także zasilanie c.o. Inwestycja w układy solarne z pewnością jest wysoce opłacalna, o czym dziś wie już wielu inwestorów, ale – pod warunkiem właściwego doboru elementów układu i jego prawidłowej eksploatacji.

 Ze względu na istotne zaostrzenie przepisów dotyczących efektywności energetycznej budynków, stosowanie popularnych solarów, jako odnawialnych źródeł energii, w pewnych przypadkach już niebawem może się stać koniecznością. W bilansie energii zużytej w budynkach nowych lub modernizowanych będzie uwzględniany procentowy udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (energia elektryczna, ciepło, chłód). Jednocześnie będzie wymagane zmniejszenie zużycia energii pierwotnej pochodzącej z paliw kopalnych (węgiel, gaz, olej opałowy). W perspektywie przepisy zmuszą więc inwestorów do stosowania wydajnych i oszczędnych rozwiązań grzewczych opartych na nowoczesnych technologiach, takich jak kotły kondensacyjne wspomagane instalacjami solarnymi czy pompy ciepła.

Często, szczególnie w budynkach poddanych modernizacji, jedynym rozsądnym rozwiązaniem ekonomicznym może się okazać montaż instalacji solarnej. Inwestycja ta, oprócz plusów w wymiarze ekologicznym (obniżenie emisji CO2), przyniesie istotne oszczędności finansowe. W polskich warunkach klimatycznych dobrze dobrana instalacja solarna może bowiem pokryć zapotrzebowanie na c.w.u. do 60% w skali roku. Jest to więc efektywne uzupełnienie zasilania ciepłem z kotła. Znaczenie dla inwestorów może mieć też fakt, że wykonanie instalacji solarnej pozwala częściowo uniezależnić się od zewnętrznych dostaw energii, a dzięki rożnym formom dofinansowania, stosunkowo niskim nakładem finansowym można zmodernizować starą, nieefektywną instalację.

Ze wspomaganiem c.o. czy bez?

Producenci oferują różnorodne systemy paneli solarnych oraz osprzętu wspomagającego. Należy jednak pamiętać, że same urządzenia to nie wszystko. Nawet najbardziej wydajne systemy nie spełnią oczekiwań, jeśli będą zastosowane w wadliwy sposób, w instalacji źle zaprojektowanej, nieprzemyślanej, bez uwzględnienia potrzeb inwestora oraz specyfiki pracy w konkretnych warunkach.

Generalnie rozwiązania z solarami powinny zapewniać możliwie wysokie zaspokojenie potrzeb na ciepłą wodę użytkową (ew. wspomaganie centralnego ogrzewania), bezawaryjną i w miarę bezobsługową pracę układu oraz– oczywiście – opłacalność, czyli koszty eksploatacji układu nie mogą przewyższać zysków z darmowej energii słonecznej. W warunkach klimatycznych, jakie mamy na terenie Polski, najbardziej uzasadnione jest wspomaganie przez systemy solarne ogrzewania c.w.u. Zapotrzebowanie na centralne ogrzewanie w Polsce jest zbyt wysokie, a wydajność instalacji solarnych zimą zbyt niska, by w znaczący sposób wspomóc pracę instalacji grzewczej i uzyskać z tego tytułu widoczne oszczędności.

W Polsce systemy solarne wspomagające c.o. tylko w niewielkim stopniu zdają egzamin – w początkowej i końcowej fazie zapotrzebowania na c.o., ale pod warunkiem, że mamy pogodne dni, kiedy promienie słoneczne są w stanie odpowiednio nagrzać powierzchnię paneli. Ocenia się, że są w stanie pokryć zapotrzebowanie na ciepło budynku na poziomie 5-10%.

Dane do doboru instalacji

Podstawowe informacje, jakie trzeba uwzględnić, aby właściwie dobrać elementy systemu z kolektorami słonecznymi, to m.in.:

  • lokalizacja budynku; Polska podzielona jest na cztery strefy nasłonecznienia, należy wybrać odpowiednią strefę;
  • typ kolektora; do podgrzewu wody użytkowej zalecane są przede wszystkim kolektory płaskie ciśnieniowe lub płaskie bezciśnieniowe, ktore osiągają wysokie sprawności w okresach dobrego nasłonecznienia, natomiast w układach solarnych ze wspomaganiem ogrzewania c.o. – kolektory próżniowe z bezpośrednim obiegiem czynnika lub próżniowe tzw. heatpipe, ponieważ umożliwiają pracę w gorszych warunkach oświetleniowych;
  • zapotrzebowanie na c.w.u. – należy określić ilość wody na osobę w ciągu doby;
  • oczekiwana temperatura c.w.u. – delta temperaturowa;
  • przy wspomaganiu c.o. – zapotrzebowanie budynku na ciepło oraz graniczna temperatura wyłączenia ogrzewania.

Warto również pamiętać, że duże znaczenie dla wydajności ma nachylenie pola kolektorów – im bliżej kąta 45°, tym wyższa wydajność, a także jego orientacja (azymut) – im dokładniej na południe, tym lepiej.

Autor: Jarosław Szymański

O regułach doboru bufora i powierzchni kolektorów przy solarnym wspomaganiu ogrzewania oraz o zjawisku stagnacji, które stanowi największe zagrożenie dla instalacji solarnych, a także o rozwiązaniach pozwalających na efektywne połączenia pracy kolektorów z kotłami można przeczytać w drugim numerze Polskiego Instalatora PI 2/2015.


 

pi