envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Odprowadzanie spalin na zewnątrz dość szybko może okazać się niepełne. Niewłaściwy materiał  to duże ryzyko perforacjiPodczas użytkowania przewodów kominowych – wentylacyjnych, spalinowych czy dymowych – ich stan z czasem się pogarsza. Nie wszystkie przewody da się jednak naprawić. Co więcej: częstokroć naprawy wykonywane są w sposób niezgodny z przepisami, a to poważnie zagraża bezpieczeństwu użytkowników. Sprawdźmy, jakie działania nakazują w tym zakresie przepisy.

Ogólne wymogi prawne

Naprawa przewodów kominowych musi być przeprowadzona przy użyciu materiałów i elementów kominowych mających aktualne dopuszczenia do stosowania w budownictwie. Co szczegółowo mówią na ten temat przepisy: 

1) Spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania...
(Art. 5.1. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane)

Podstawowe zasady – największe wpadki

Niedopuszczalne jest stosowanie rur PVC, kanalizacyjnych itp. czy też aluminiowych rur spiro w roli wkładów kominowych. Wydawałoby się to oczywiste, a jednak jak pokazują przykłady z życia wzięte (rys. 2, 3, 4) taki błąd często jest popełniany. Zastosowanie nieodpowiedniego materiału może prowadzić do zniszczenia (perforacji) wkładu już po jednym sezonie grzewczym (rys. 5).

Marcin Ziombski

O innych "wpadkach" dotyczących kominów do przeczytania w PI 9/2014

 


 

pi