envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











alt 

Wybór systemu

Należy zapoznać się z systemami dostępnymi na rynku i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Głównymi i podstawowymi czynnikami, które powinno się brać pod uwagę są integracja z bryłą budynku oraz higieniczność.

Koszty zabudowy systemu płytą gipsowo-kartonową są duże, dlatego warto zainwestować na początku w odpowiedni system, który z łatwością można ukryć w warstwie izolacji lub betonu. Jeżeli budynek jest na etapie projektu można dobrać odpowiedni strop, który ułatwi późniejszy montaż oraz aranżację wnętrz pomieszczeń.

Kanały wentylacyjne wykonane z tworzywa sztucznego HDPE spełniają takie wymagania oraz zapewniają higieniczny system dystrybucji (mają Atest Higieniczny). Dzięki gładkiej powierzchni wewnętrznej i odpowiednim filtrom, zastosowanie tego typu systemu zmniejsza odkładanie się kurzu oraz gwarantuje łatwe i szybkie czyszczenie.

Właśnie o czyszczeniu kanałów „zapomina się” podczas przygotowania oferty dla klienta, gdyż wiąże się to z większymi kosztami obsługi całego układu. Brak zbędnych kolan i różnego rodzaju redukcji powoduje, że system ten ma mniejsze opory i mniej hałasuje. Nie jest zalecane zastosowanie kanałów elastycznych izolowanych, gdy będą one zabudowane i nie będzie do nich dostępu.

Trzeba zawsze brać pod uwagę to, że podczas czyszczenia należy je po prostu wymienić. Można montować tego typu kanały przy samej jednostce, np. do podłączenia skrzynki rozdzielczej.

O wyborze rekuperatora, gruntowego wymiennika ciepła, projektowaniu instalacji wentylacyjnej, a także montażu systemu i najczęściej popełnianych przy tym błędach można przeczytać w PI 2/2013.


 

pi