envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











Odpowiedź na pytanie dotyczące kosztów inwestycyjnych budownictwa pasywnego nie jest trudna. Analiza zysków i strat w sektorze budowlanym nie może jednak odbyć się bez analizy kosztów eksploatacyjnych, czyli odpowiedzi na pytanie: jak amortyzują się koszty z biegiem lat?


Opinie na temat wielkości dodatkowych kosztów ponoszonych w budownictwie pasywnym w stosunku do standardowego, zgodnego z aktualnym prawem budowlanym, różnią się znacznie i to niezależnie od sympatii dla tego budownictwa. Rozpiętość ocen zawiera się w przedziale 5 do nawet 20%

Zapotrzebowanie na ciepło i koszty eksploatacyjne budynków

Wykres na rys. 2 ilustruje koszty związane z rocznym zużyciem energii na potrzeby grzewcze dla budynku o powierzchni 120 m2 wykonanym w różnym standardzie energetycznym.

Koszty energii grzewczej dla budynków o powierzchni 120 m2 o różnym standardzie energetycznym


Wskaźnik kWh/m2rok wyraża ilość ciepła zużywanego w ciągu roku na zbilansowanie strat energii budynku. Założono, że cena jednostkowa energii z gazu ziemnego dla kotła tradycyjnego o sprawności 85% wynosi 0,25 zł/kWh. Dla symulacji kosztów wieloletnich założony został wzrost kosztów gazu w wysokości 5% rocznie. Założenie to wybrane zostało jako łagodniejsze, niż wynikałoby to z obserwacji kosztów w ostatnich latach. Średni roczny wzrost w latach 2003-2010 wyniósł 8,2%, ale tendencja jest spadkowa.

Budynek o budowie konwencjonalnej ze ścianami o izolacyjności ok. 0,25 W/(m2K), oknami o izolacyjności 1,8 W/(m2K) charakteryzuje największe zużycie energii na cele grzewcze. Ten sam budynek ze ścianami o ponad dwukrotnie lepszym współczynniku przenikania ciepła, wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz oknami o wyższym standardzie zużywa już ponad 3 razy mniej ciepła. Budynek zaś w wykonaniu w standardzie domu pasywnego, czyli szczelny, z przeszkleniami dla domów pasywnych, eliminacją mostków termicznych, odzyskiem ciepła w wentylacji mechanicznej itp. będzie rocznie zużywać ponad 7 razy mniej energii na cele grzewcze, niż budynek konwencjonalny. W ciągu 20 lat eksploatacji budynku różnica skumulowana kosztów energii grzewczej dla budynku konwencjonalnego oraz pasywnego wynosi ponad 88 000 zł.

 

Maciej Danielak
Zdj. otwierające: MultiComfort

Czytaj więcej w PI 11/2013. KUP GO

 


 

pi