czwartek, lipiec 18, 2019

Najnowsze wydanie
Nr 06/2019

Okladka PI 06 2019 internet

Zaproszenie do udziału w debacie "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce"

Twórcy projektu "Buduj z Energią" realizowanego we współpracy z Fundacją Bez Granic i NFOŚiGW zapraszają do udziału w debacie: "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce".


Debata odbędzie się 4 października 2013 r. w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, przy ul. Ligockiej 103 (budynek 3) w Katowicach. Rozpoczęcie nastąpi o godzinie 10.30, a przewidywane zakończenie ok. godz. 13.30. 

W trakcie debaty zaproszeni goście będą mogli zapoznać się m.in. z wynikami eksperymentu, polegającego na wprowadzeniu na 1 miesiąc rodziny do domu energooszczędnego oraz powstałymi na tej podstawie materiałami filmowymi, emitowanymi na antenie TVP Info w programie "Dom Marzeń", w ramach ogólnopolskiego projektu "Żyj aktywnie - buduj pasywnie".

Po debacie ok. 13.30 zaplanowany jest lunch oraz dla zainteresowanych spacer po Euro-Centrum (tegoroczny polski laureat nagrody GreenBuilding Award, przyznawanej przez Komisję Europejską w dowód uznania wysiłków na rzecz stosowania technologii energooszczędnych).

W trakcie spaceru nastąpi prezentacja i omówienie działania budynku energooszczędnego, pokaz pracowni szkoleniowej kotłów grzewczych małej mocy oraz sztucznego słońca, czyli laboratorium do badania kolektorów słonecznych.

Tematyka debaty "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce":

- Trendy w architekturze i technologii budowy domów energooszczędnych i pasywnych. Wytyczne architektoniczne dla domów pasywnych i energooszczędnych. Proces projektowy z uwzględnieniem audytu energetycznego jako narzędzia projektowego. Wpływ architektury budynku na jego energochłonność.

- Architektura energooszczędna i pasywna na przykładach wybranych projektów modelowych.

- Dostępne materiały i technologie oraz wizje rozwoju budownictwa pasywnego - kierunki zmian, nowe rozwiązania, dostępność, koszty.

- Jak zachęcić instytucjonalnych inwestorów do budowania w systemie energooszczędnym/pasywnym - przykłady dobrych praktyk.

- Domy, które oszczędzają i zarabiają - ekonomika energooszczędnych i pasywnych domów; czy opłaca się tak budować. Porównanie kosztów ogrzewania w budynku pasywnym i tradycyjnym, koszty budowy, zwrot nakładów poniesionych na budynek pasywny (koszty budowy + koszty eksploatacji).

- Budownictwo energooszczędne: zbędny luksus czy ekonomiczna konieczność?

- Istniejące i planowane instrumenty wsparcia do budownictwa energooszczędnego i pasywnego (w tym instrumenty finansowe).

W debacie "Perspektywy dla rozwoju budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce" udział wezmą m.in.:

Marek Bednarz - dyrektor w firmie Viessmann - międzynarodowego producenta systemów techniki grzewczej.

Michał Chwastek - Zastępca Burmistrza Gminy Słomniki (woj. małopolskie), jeden z pionierów we wdrażaniu rozwiązań energooszczędnych w budynkach użyteczności publicznej.

Krzysztof Brzozowski - koordynator Klastra Centrum Technologii Energetycznych, Prezes Stowarzyszenia Wolna Przedsiębiorczość - organizacji pozarządowej specjalizującej się w projektach badawczo-rozwojowych związanych z innowacyjnymi technologiami.

Andrzej Jurkiewicz - audytor energetyczny, specjalista w zakresie termomodernizacji, wykładowca Politechniki Śląskiej ze specjalnością "audyt energetyczny".

Jarosław Kotyza - pracownik naukowy Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, członek Polskiego Stowarzyszenia Geotermii.

Piotr Michalski - specjalista ds. architektury energooszczędnej, Centrum Technologii Energetycznych (CTE) w Świdnicy.

Przemysław Rogula - architekt, współtwórca technologii nagrodzonej w 2013 konkursie GreenEvo. oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Banku Zachodniego WBK.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 30.09.2013 r.
telefonicznie pod nr tel. 32 202 51 39
lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Organizator:

 

Partner strategiczny:Partnerzy: 

 

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem