envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











IMG 2711 mKonferencja, zorganizowana przez redakcję Polskiego Instalatora przy wsparciu Polskiej Korporacji Techniki Sanitarnej, Grzewczej, Gazowej i Klimatyzacji, odbyła się 9 maja br. w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Honorowy patronat nad konferencją objęła Krajowa Agencja Poszanowania Energii. Wśród patronów był także Instytut Energetyki Odnawialnej oraz liczne portale branżowe. 

 

Zapraszamy do dyskusji …

Ponad dwadzieścia lat obecności Polskiego Instalatora na rynku wydawniczym z pewnością upoważnia nas do kreowania dyskusji na temat budownictwa energooszczędnego. Temat ten w szczególny sposób dotyczy bowiem branży instalacyjnej. Jest na czasie i w najbliższych latach – jak się można spodziewać – będzie na czasie coraz bardziej. Nie ma już bowiem alternatywy dla energooszczędnych rozwiązań w budownictwie oraz dla wykorzystywania odnawialnych źródeł energii.

 Mamy nadzieję, że branża i jej potencjalni klienci będą odpowiednio przygotowani na wdrożenie dyrektyw unijnych w tym zakresie i powszechną realizację w standardach zgodnych z wytycznymi. Mamy również nadzieję, że tworzone przez rząd instrumenty rynkowe, które mają motywować do poszukiwania, wdrażania i korzystania z energooszczędnych rozwiązań, okażą się wystarczające. A na początek – że wzmocnią świadomość ekologiczną według prostej zasady opłacalności inwestycji.

 Dlatego pokusiliśmy się o zorganizowanie konferencji, mając nadzieję sprowokować dyskusję na gorące tematy, którą chcielibyśmy kontynuować na łamach Polskiego Instalatora. Sztywne reguły czasowe nie pozwoliły nam niestety na rozwinięcie takiej dyskusji podczas konferencji, choć gotowość do niej zgłaszało wielu uczestników zainteresowanych treścią wygłoszonych referatów. Z pewnością uwzględnimy czas na dłuższą dyskusję w harmonogramach kolejnych przedsięwzięć, z których najbliższe to XI Kongres INSTALEXPO, który odbędzie się 3 października w Warszawie.

 

PI 2013-06-05-1z

 

Referaty, ciekawostki

Zaproszeni przez nas eksperci omówili realia i kierunki rozwoju budownictwa energooszczędnego, wymagania formalnoprawne i techniczne oraz możliwości najnowszych technologii. Przedstawili również uwarunkowania w zakresie wsparcia finansowego dla inwestycji. Jako pierwszy wystąpił dr inż. Ryszard Wnuk z KAPE, który wskazał najnowsze trendy w budownictwie energooszczędnym w Europie i w Polsce oraz niekonwencjonalne rozwiązania w zakresie pozyskiwania i magazynowania energii. Pani Grażyna Kasprzak z BOŚ wymieniła obecne i planowane instrumenty bankowe oraz stosowane przez bank modele preferencji. Temat dopełnił Piotr Obłękowski z NFOŚiGW, który mówił m.in. o dopłatach do kredytów na budownictwo energooszczędne w perspektywie lat 2013-2018. Na konkretne i bardzo potrzebne rozwiązania technologiczne wskazywali dr Adam Hernas oraz dr inż. Jacek Biskupski. Dr Adam Hernas wyjaśniał szczegółowo, dlaczego fotowoltaika jest tak bardzo polecana do budynków energooszczędnych, natomiast dr inż. Jacek Biskupski przedstawił studium przypadku zastosowania w takich budynkach systemu BMS Unihome zarządzającego mediami. Była również prezentacja przedstawiająca szczegółowe wymagania dla instalacji realizowanych w budynkach w standardzie NF15 i NF40, autorstwa dr. inż. Szymona Firląga. A na zakończenie konferencji – prof. Dorota Chwieduk przedstawiła rolę odnawialnych źródeł energii w świetle wytycznych dyrektyw Parlamentu Europejskiego i Rady, dotyczących promowania energii ze źródeł odnawialnych, charakterystyki energetycznej budynków i efektywności energetycznej wraz z przykładami zastosowania nowych technologii i rozwiązań instalacyjnych. Niektóre z referatów uczestnicy nagrodzili dużymi brawami, ale największe zainteresowanie wywołała, jak można sądzić po reakcji audytorium, prezentacja systemu BMS Unihome zawierająca wiele ciekawostek i unikatowych informacji technicznych.

 

PI 2013-06-05-2a PI 2013-06-05-2b PI 2013-06-05-2a

 

Prezentacje firmowe, spotkania

Podczas konferencji referat wygłosił także przedstawiciel firmy BELIMO, który dynamicznie zaprezentował bogatą ofertę produktów tej firmy, pozwalających zmniejszyć energochłonność budynków. Do bardziej szczegółowej dyskusji firma zapraszała na swoje stoisko zorganizowane tuż przy sali konferencyjnej. Zainteresowanie ofertą było spore. Po sąsiedzku swoje produkty wystawiła firma INFRAenergy – eleganckie grzejniki na podczerwień współpracujące z ogniwami fotowoltaicznymi i zdalnym sterowaniem. I w tym przypadku uczestnicy naszej konferencji wykazywali żywe zainteresowanie prezentowanymi urządzeniami.

Czas na rozmowę z przedstawicielami firm, nawiązywanie kontaktów i wymianę poglądów goście, jak zazwyczaj, mieli podczas przerw obiadowej i kawowej. Już po pierwszej przerwie wyraźnie było widać, że czas ten został wykorzystany bardzo efektywnie. Nie tylko zacieśniono więzi, ale też audytorium zaczęło kreować dyskusję, zadając liczne pytania oraz nagradzało wypowiedzi referentów brawami. Odnotowaliśmy to z dużą satysfakcją, odczytując jako sygnał, że tematyka nie tylko odpowiada oczekiwaniom, ale też godzi preferencje naszych gości reprezentujących różne środowiska zawodowe. Byli wśród nich przedstawiciele uczelni wyższych, firm projektowych i projektowo-usługowych, producentów, dystrybutorów, spółdzielni mieszkaniowych i zarządców nieruchomości, przedsiębiorstw energetyki cieplnej oraz związanych z przesyłem energii, deweloperów i generalnych wykonawców, audytorzy, a wreszcie – potencjalni nabywcy energooszczędnych rozwiązań i beneficjenci dotacji. W sumie około 60 gości. Mamy nadzieję gościć co najmniej tak samo liczne grono na kolejnych imprezach, które, bogatsi o doświadczenia tej konferencji i korzystając z informacji zawartych w ankietach złożonych przez uczestników, z pewnością przygotujemy jeszcze lepiej.

 

Joanna Jankowska

 

 

Fotorelacja:

 

IMG 2613 m IMG 2622 m IMG 2626 m
IMG 2630 m IMG 2637 m IMG 2645 m
IMG 2663 m IMG 2664 m IMG 2672 m
IMG 2680 m IMG 2684 m IMG 2685 m
IMG 2700 m IMG 2704 m IMG 2711 m
IMG 2716 m IMG 2718 m IMG 2727 m
IMG 2731 m IMG 2739 m IMG 2746 m


Artykuł pochodzi z PI 6/2013. Kup go


 

pi