envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











 

Wyjdź z garażu – wejdź na rynek

Jeśli masz ciekawy pomysł, projekt lub prototyp, a brak Ci środków na jego dokończenie i wprowadzenie na rynek – zgłoś się do nas – Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed pomaga i inwestuje w komercjalizację projektów m.in. z obszaru elektroniki, informatyki i telekomunikacji. Dotychczas wsparł już 7 wyjątkowych, innowacyjnych projektów i zainwestował w utworzone na ich bazie spółki ponad 5 mln zł.



Fundusz nadal selekcjonuje napływające do niego propozycje w poszukiwaniu tych, które rokują największe szanse na sukces w biznesie – do końca 2013 roku chce zainwestować kolejne 14 mln zł. Pomeranus Seed zainwestował dotychczas w 7 spółek, które powstały na bazie innowacyjnych projektów: Animagic, Catston, Finpack, Inspeo, NeptunIDE, Qday.pl i wspieram.to.

– Nasze spółki dobrze sobie radzą w pierwszych miesiącach na rynku: serwisy internetowe mają rosnącą liczbę użytkowników (m.in. bazgroszyt.pl i wspieram.to), projekt NeptunIDE jest w przededniu zakończenia fazy betatestów zintegrowanego narzędzia do automatyzacji programowania w języku PHP, a projekt Catston udostępnia w tej chwili do sprzedaży swój autorski rozproszony system automatyki budynków. Cieszymy się, że mogliśmy udzielić pomocy, biznesowej i finansowej, bez której wiele z tych projektów nie ujrzałoby światła dziennego – mówi Grzegorz Gawlik, menedżer ds. projektów inwestycyjnych Funduszu.

 

NeptunIDE to spółka, która opracowała zintegrowane środowisko programistyczne dla PHP działające w chmurze. Zadaniem NeptunIDE jest ułatwienie pracy programistom – zarówno freelancerom, jak i tym zatrudnionym w firmach. Dzięki integracji wielu narzędzi w jednej aplikacji, program pozwala na efektywniejsze i wygodniejsze programowanie.

NeptunIDE pozwala na oszczędzenie wielu godzin pracy poprzez gotowość „out of the box” – program działa od razu, bez potrzeby instalowania i konfigurowania czegokolwiek. NeptunIDE przyspiesza również sam proces programowania – zaawansowane autouzupełnianie kodu, integracja wszystkich niezbędnych narzędzi w jednej aplikacji tak, że nie trzeba ciągle przełączać się między dziesiątkami okienek – to tylko niektóre cechy NeptunIDE, które pozwalają oszczędzić cenny czas programistów, co bezpośrednio przekłada się na znaczne zmniejszenie kosztów projektów informatycznych.

Catston to spółka, która opracowała innowacyjny, bardzo prosty w obsłudze i niedrogi system rozproszony automatyki budynków, wraz z urządzeniami monitorującymi i sterującymi wszelkimi funkcjami tzw. inteligentnego domu – ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją itp.

Funkcjonalność systemu obejmuje m.in.: sterowanie oświetleniem (m.in. realizacja scen świetlnych, centralnego i grupowego wyłączania oświetlenia, integracja oświetlenia z czujnikami ruchu, regulacja natężenia oświetlenia, sterowanie kolorowym oświetleniem LED RGB), sterowanie roletami, sterowanie ogrzewaniem, sterowanie wentylacją (rekuperacją), wykorzystywanie czujników ruchu, natężenia oświetlenia i wilgotności do programowania logiki działania systemu sterowania, wykorzystywanie programów czasowych i symulacji obecności do sterowania.

System Automatyki CATSTON współpracuje z urządzeniami wizualizacji (panele dotykowe, wielofunkcyjne piloty bezprzewodowe z ekranami dotykowymi i interfejsem graficznym do sterowania i wizualizacji oraz urządzeniami przenośnymi, np. smartfonami).

Fundusz Pomeranus Seed jest inwestorem finansowym uczestniczącym w rozwoju przedsiębiorstwa, oferuje tym samym (poza wkładem finansowym) kapitał wiedzy biznesowej i doświadczenia. W każdy projekt jest w stanie zainwestować do 200 tysięcy euro.

Kapitał oferowany przez fundusze zalążkowe to kapitał długoterminowy (zazwyczaj od 3 do 7 lat), z którego korzystanie nie jest obciążone bieżącą spłatą odsetek, co daje możliwość utrzymania płynności finansowej młodym, szybko rozwijającym się, ale kapitałochłonnym spółkom, działającym w obszarach nowych technologii.

Oferta inwestycyjna Pomeranus Seed skierowana jest do wszystkich:
– przedsiębiorczych naukowców, którzy chcą skomercjalizować wyniki badań naukowych w ramach spółek spin-off;
– firm, które mają innowacyjne pomysły i chcą rozwijać się w nowym kierunku przez tworzenie nowych przedsięwzięć gospodarczych;
– twórczych, ambitnych osób i zespołów dysponujących nowatorskim pomysłem i/lub unikalną wiedzą.

Założeniem przyjętym przez Pomeranus Seed jest wsparcie nowatorskich projektów, które zostaną przekształcone w przedsiębiorstwa odnoszące sukces na rynku.

Powstało już 7 spółek, a kolejnych 14 projektów (głównie z obszaru ICT i elektroniki), które zainteresowały ekspertów z Pomeranus Seed, przeszło wstępną weryfikację i znajduje się w tzw. fazie preinkubacji. W tym okresie projekty są wspierane przez Fundusz głównie organizacyjnie i doradczo.

Z tej grupy zostaną wybrane projekty, które rokują największe szanse na powodzenie. Pomeranus Seed stworzy z nimi spółki i zainwestuje pieniądze w ich rozwój.

Do Funduszu od 2010 roku wpłynęło 175 wniosków dotyczących innowacyjnych projektów, a codziennie składane są kolejne pomysły na biznes.
– Cieszy nas tak duże zainteresowanie Funduszem, a zwłaszcza różnorodność zgłaszanych projektów, która świadczy o ogromnej kreatywności ich pomysłodawców. Świat jeszcze o nich usłyszy. To, że najciekawsze projekty, dzięki wsparciu właśnie Pomeranus Seed zostaną z sukcesem skomercjalizowane i będą służyć ludziom jest dla nas wielką satysfakcją – mówi Barbara Bartkowiak, prezes zarządu Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

alt
Siedziba Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości przy ul. Monte Cassino 32 w Szczecinie

Aby skorzystać z pomocy Funduszu warto zapoznać się z informacjami zamieszczonymi na stronie www.pomeranusseed.pl – pierwszym krokiem w ocenie atrakcyjności projektu dla proponowanego wsparcia jest przesłanie drogą mailową lub tradycyjną wypełnionego wniosku informacyjnego, którego wzór zamieszczony jest na stronie. Wszelkie informacje o działalności Funduszu można uzyskać również pod numerem telefonu 91 312 92 48.

Fundusz Kapitału Zalążkowego Pomeranus Seed funkcjonuje w ramach Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Inwestuje w przedsiębiorstwa znajdujące się na wczesnym etapie rozwoju (faza seed lub start-up) wspierając merytorycznie i finansowo unikatowe, innowacyjne pomysły, głównie z obszaru nowych technologii.
Pomeranus Seed finansowany jest z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. W każdy interesujący go projekt Fundusz jest w stanie zainwestować do 200 tysięcy euro. Działa w całym kraju. Wspiera również innowacyjne przedsięwzięcia z zagranicy realizowane w Polsce. 

 




 

pi