envelope redakcja@polskiinstalator.com.pl home ul. Wąski Jar 9
02-786 Warszawa

Advertisement











45 grudnia 2012 rimages/stories/wydania/2013_01/4.jpg. w budynku Związku Rzemiosła Polskiego przy ul. Miodowej 14 w Warszawie odbył się kolejny, VIII już Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów mający na celu podsumowanie poprzedniego okresu działalności, wybór nowych władz Korporacji i opracowanie planów działalności na najbliższe lata.

Na spotkanie przyjechali delegaci ze wszystkich czynnie działających oddziałów Korporacji.

Obrady prowadziło Prezydium Zjazdu, w skład którego weszli: Tomasz Malowany (Warszawa), Grzegorz Abramczyk (Poznań) i Violetta Mikołajczak (Wrocław). Do najważniejszych wystąpień tego Zjazdu zaliczyć można podsumowanie działalności Rady Krajowej Korporacji, zaprezentowane przez prezydenta organizacji Piotra Czerwińskiego i sprawozdanie z działalności Krajowej Komisji Rewizyjnej przedstawione przez Tadeusza Jassę. Obaj panowie dobrze ocenili mijający okres.

Struktura terytorialna Korporacji pozostaje bez zmian, choć nastąpiło znaczne zróżnicowanie w aktywności pomiędzy Oddziałami Okręgowymi. Korporacja w dalszym ciągu aktywnie uczestniczy na polu nowych inicjatyw poprzez udział w unijnych programach wdrażania i propagowania nowej technologii, takich jak:

HeatPump, którego zadaniem jest opracowanie zminiaturyzowanej pompy ciepła do zastosowania w otworach okiennych,

Aquaconserver, którego celem jest opracowanie i wdrożenie do produkcji i sprzedaży urządzenia do filtracji wody szarej z możliwością jej ponownego użycia do celów sanitarnych.

Korporacja uczestniczy także w programie „Build up Skills – rozwijaj swoje umiejętności” – który ma doprowadzić do utworzenia platformy współdziałania różnych instytucji i organizacji w tworzeniu profesjonalnych szkoleń oraz do ujednolicenia zasad potwierdzania kwalifikacji OZE i EE przez kadry budowlane.

Korporacja uczestniczy także w programie „Branże w dialogu” prowadzonym przez Związek Rzemiosła Polskiego, który ma wypracować standardy konsultacji społecznych między różnymi ośrodkami decyzyjnymi – od Komisji Europejskiej poczynając, a na Wojewodach kończąc – a przedstawicielami stowarzyszeń i organizacji pozarządowych.

Przedstawiciel Korporacji współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowoczesne Budynki, które przygotowuje propozycje zmian w „warunkach technicznych budynków”, zajmujemy się rewizją wymagań dotyczących instalacji grzewczych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych i wentylacyjnych.

W ostatnim okresie Korporacja bardzo wiele uwagi poświęciła konsultacjom nad powstającą ustawą o odnawialnych źródłach energii, współpracując ze SPIUG, PZITS i IEO. Uczestniczyliśmy na wielu spotkaniach w Ministerstwie Gospodarki. Nasze uwagi wnoszone do kolejnych projektów były w wielu wypadkach uwzględnione. Mamy nadzieję, że certyfikacja instalatorów OZE, a także powstawanie akredytowanych jednostek szkoleniowych będzie odbywać się przy znaczącym zaangażowaniu Korporacji i jej członków.

Podsumowanie omówienia działalności ostatniej kadencji stanowił raport finansowy zaprezentowany przez Dyrektora Generalnego Korporacji Tomasza Malowany. Korporacja bardzo rozważnie gospodaruje środkami pieniężnymi, dba także o wsparcie z funduszy unijnych, dzięki temu udaje się – mimo zmieniającego się rynku wpływów – efektywnie działać.

Po omówieniu sprawozdań, delegaci jednomyślnie udzielili absolutorium ustępującym władzom i przystąpili do wyboru nowych organów samorządowych Korporacji.

5a

Krajowej Komisji Rewizyjnej przewodniczy Janusz Iberszer

Najważniejsze tezy programowe uchwalone na lata 2013-2016

Na bazie doświadczenia ostatniego okresu i uwzględniając obecne warunki rynkowe, w których przyszło działać Korporacji, Tadeusz Jassa przedstawił najważniejsze założenia programowe.

  • Podejmowanie działań integrujących środowisko instalatorskie, zmierzających do zwiększenia liczby członków organizacji w Oddziałach Okręgowych oraz prowadzenie systematycznych działań szkoleniowych dla instalatorów.
  • Działanie na rzecz harmonijnej i obustronnie korzystnej współpracy instalatorów, handlowców i producentów branży sanitarnej, grzewczej, gazowej i klimatyzacyjnej.
  • Prowadzenie działań wspomagających szkolnictwo zawodowe poprzez współpracę z dyrektorami szkół, którzy prowadzą lub utworzą klasy instalacyjne, a w szczególności klasy w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
  • Kontynuacja współpracy z Łódzkim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego w Łodzi w ramach „Obserwatorium rynku pracy dla edukacji”, pod kątem doskonalenia form kształcenia zawodowego w obszarze kwalifikacji opisanych dla szeroko rozumianej branży instalacyjnej.
  • Podejmowanie działań w Polsce i na terenie całej UE, mających na celu potwierdzanie kwalifikacji zawodowych polskich instalatorów, umożliwiających wykonywanie tego zawodu na terenie UE.
  • Współpraca i współdziałanie z Polskim Komitetem Normalizacyjnym, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Stowarzyszeniem Nowoczesne Budynki, a także ośrodkami naukowo-badawczymi w zakresie opiniowania, inicjowania zmian i tworzenia nowych przepisów dla szeroko pojmowanej branży instalatorstwa sanitarnego, grzewczego, gazowego i klimatyzacji.
  • Realizując założenia Strategii Europa 2020 i Krajowego Planu Działań na rzecz promowania i rozwoju wykorzystania w gospodarce polskiej odnawialnych źródeł energii, opracowanie i wydanie we współpracy z dr. Ryszardem Tytko „Poradnika dla instalatora Odnawialnych Źródeł Energii”.
  • Wspieranie i wspomaganie rozwoju wykorzystania technologii opartych na odnawialnych źródłach energii poprzez prowadzenie aktywnych działań szkoleniowych we współpracy z Agencją Użytkowania i Poszanowania Energii w Łodzi, skierowanych do instalatorów, inwestorów, służb technicznych samorządów, nauczycieli zawodu, a także młodzieży.
  • Prowadzenie działań na rzecz rozwoju Centrum Praktycznego Szkolenia Instalatorów w Łodzi, prowadzonego wspólnie z Agencją Użytkowani i Poszanowania Energii poprzez jego doposażanie w nowe urządzenia i systemy pod kątem prowadzenia szkoleń z zakresu OZE.
  • Powołanie w oparciu o CPSI w Łodzi akredytowanego ośrodka szkoleniowego w celu prowadzenia szkoleń dla instalatorów przygotowujących się do certyfikacji instalatorów OZE, zgodnie z dyrektywą nr 2009/28/WE i przepisami krajowymi.
  • Kontynuacja uczestnictwa w ogólnoeuropejskich programach wdrażania i propagowania nowych technologii, takich jak: program AquaConcerver – skutecznego odzysku wody sanitarnej (szarej) do powtórnego użycia, program Heat Pump – opracowujący małogabarytową pompę ciepła powietrze/powietrze dla pomieszczeń o powierzchni do 40 m2, a także włączanie się w inne, nowe programy europejskie zajmujące się tematyką naszej branży.
  • Aktywne uczestnictwo w ramach programu „Build up Skills” (BupS Poland) – Rozwijaj swoje umiejętności, mającego na celu stworzenie założeń do krajowego systemu podnoszenia kwalifikacji i certyfikacji pracowników kadry budowlanej w zakresie EE i OZE.
  • Stworzenie wspólnie z Zakładami Doskonalenia Zawodowego systemu szkoleń i potwierdzania umiejętności zawodowych w formie egzaminów zewnętrznych, w oparciu o komisje egzaminacyjne powołane przez Korporację.
  • Utrzymanie i ciągłe rozwijanie oraz doskonalenie Systemu Zarządzania Jakością wg normy ISO 9001:2008, wdrożonego w Korporacji i w firmach należących do naszej organizacji.
  • Ścisła współpraca z miesięcznikiem „Polski Instalator” i kontynuacja Konkursu o statuetkę „Złotego Instalatora dla Najlepszych” w edycji wiosennej oraz współorganizacja edycji jesiennej w ramach Kongresu INSTALEXPO.
  • Aktywne reprezentowanie pracodawców naszej branży na forum ogólnopolskim poprzez działanie w Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości i Radzie Branżowej Związku Rzemiosła Polskiego oraz współpraca z Izbą Inżynierów Budownictwa, Korporacją Kominiarzy Polskich, PZITS, SPIUG, KAPE, SAPE, IEO.
  • Utrzymywanie i rozwijanie bliskich kontaktów z zagranicznymi organizacjami instalatorskimi poprzez działalność w ramach World Plumbing Council i GCI-UICP.
  • Współdziałanie na rzecz rozwoju Kongresu Techniczno – Ekonomicznego Instalatorów INSTALEXPO, a także kontynuowanie współpracy z targami budowlanymi INTERBUD w Łodzi i DOM w Kielcach, z którymi Korporacja podpisała porozumienia, oraz udział w przyznawaniu nagród i wyróżnień targowych i regionalnych.
  • Analizując bieżące potrzeby branży instalatorskiej, działając we współpracy z środowiskami naukowymi i organizacjami partnerskimi, współorganizowanie sympozjów, seminariów i konferencji, adresowanych zarówno do firm branżowych, jak i do inwestorów.
  • Systematyczne prowadzenie szkoleń i egzaminów na uzyskanie świadectw kwalifikacyjnych E i D w celu przygotowania kandydatów mogących dokonywać przeglądów kotłów i instalacji zgodnie z aktualnymi wymogami prawa budowlanego.

5b

Kończący kadencję Prezydent Korporacji – Piotr Czerwiński...

5c

...i nowo wybrany Prezydent – Tadeusz Jassa

Nowe władze Korporacji na kadencję 2012-2016

Skład Rady Krajowej

Członkowie prezydium Rady Krajowej

prezydent Korporacji – Tadeusz Jassa – Łodź

wiceprezydent Korporacji – Piotr Czerwiński – Warszawa

sekretarz generalny Korporacji – Grzegorz Abramczyk – Poznań

członkowie: Bolesław Brauner – Kraków, Ireneusz Jerzyk – Wrocław, Marek Skowroński – Łódź

Pozostali członkowie Rady Krajowej

Piotr Bujwicki – Białystok, Kazimierz Charzewski – Warszawa, Bogusław Dyrek – Warszawa,

Tomasz Malowany, dyrektor generalny Korporacji – Warszawa, Jan Marszałek – Katowice,

Halina Mierzwa – Lublin, Alicja Pysz-Szporko – Lublin, Jacek Winter – Poznań,

Henryk Laskowski – Wrocław, Krzysztof Skulski – Gdańsk

Członkowie Krajowej Komisji Rewizyjnej

przewodniczący – Janusz Iberszer – Lublin

wiceprzewodniczący – Grażyna Roth – Poznań

sekretarz – Mirosław Kabat – Lublin

członkowie: Andrzej Fusiński – Katowice, Jan Truszkowski – Warszawa,Andrzej Jankowski – Wrocław, Krzysztof Drobot – Kraków


 

pi