niedziela, czerwiec 17, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 1/2018

okładkaPI01

001 Okladka IM02 2017

Problem polskiego smogu w Parlamencie Europejskim

Schowek01W dniach 13 i 14 czerwca br. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu przebywali polscy eksperci: Szymon Firląg – Buildings Performance Institute Europe*, Urszula Szałkowska – ClientEarth Prawnicy dla Ziemi oraz Antoni Bielewicz – Europejska Fundacja Klimatyczna, którzy brali udział w spotkaniach z europarlamentarzystami dotyczących uwzględnienia problemu smogu w zapisach Dyrektywy EPBD.

Dzięki tym spotkaniom problem złej jakości powietrza zewnętrznego został dostrzeżony w PE. Istnieje realna szansa na to, że podjęte działania zakończą się sukcesem. Wymaga to jednak jeszcze wielu starań. Jeżeli zaproponowane poprawki zostaną przyjęte przez PE, konieczne będzie pozyskanie dla tej inicjatywy aprobaty, także polskiego rządu oraz Komisji Europejskiej, a zwłaszcza polskich eurodeputowanych.
Polscy eksperci przedstawili informacje o jakości powietrza m.in. Bendtowi Bendtsenowi – duńskiemu posłowi Europejskiej Partii Ludowej, który jako sprawozdawca odgrywa kluczową rolę w pracach nad EPBD. Duński poseł przyznał, że nie był świadomy skali problemu jakości powietrza zewnętrznego w Polsce oraz krajach Europy Środkowej. Przedstawione dane, dotyczące energochłonności polskich budynków, zrobiły na nim duże wrażenie. Bendt Bendtsen popiera stanowisko, że poprawa efektywności energetycznej budynków jest kluczem do rozwiązania problemu. Wskazywał przy tym, że przyjęcie poprawek wymaga stworzenia szerokiej koalicji, zwłaszcza wśród polskich europosłów.
Florent Marcellesi – hiszpański poseł Europejskiej Partii Zielonych, biorący udział w pracach nad EPBD jako kontrsprawozdawca – oficjalnie przyjął zapisy uwzględniające problem smogu. Proponowane przez niego rozwiązania są bardzo korzystne z polskiego punktu widzenia i obejmują m.in. obowiązkowe zwiększenie skali modernizacji budynków. Florent Marcellesi przyznał, że dostrzega problem nadmiernego wykorzystania węgla w polskich gospodarstwach domowych i potrzebę transformacji w tym obszarze.
Natomiast Kumpula Natri – fińska poseł Partii Europejskich Socjalistów, biorąca udział w pracach nad EPBD jako kontrsprawozdawca, także nie była świadoma, że oprócz problemu złej jakości powietrza wewnętrznego występuje również problem jakości powietrza zewnętrznego. Jej uwagę zwróciły m.in. zaprezentowane dane na temat skali zanieczyszczenia powietrza w polskich miastach tej zimy i konsekwencji zdrowotnych. Informacje o jakości powietrza zewnętrznego w Polsce zostały przekazane także kontrsprawozdawcy w pracach nad EPBD, którym jest Morten Helveg Petersen, duński poseł Partii Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy.

* Buildings Performance Institute Europe jest europejskim, niezależnym zespołem ekspertów o charakterze organizacji nonprofit, skupiającym się na samodzielnych, niezależnych analizach i rozpowszechnianiu wiedzy oraz wspieraniu kształtowania polityki w oparciu o dane merytoryczne w zakresie efektywności energetycznej budynków. Zapewnia analizy polityczne, doradztwo oraz wsparcie w realizacji projektów. Więcej o BPIE na http://bpie.eu/national-initiatives/polska/


Autor: Szymon Firląg

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180321banner hvac200x400

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem