niedziela, czerwiec 17, 2018

 Najnowsze wydania

 EKO
Schowek02TRH
I&M 2/2017

PI 1/2018

okładkaPI01

001 Okladka IM02 2017

200 mln euro od EBOiR na finansowanie efektywności energetycznej

EBOiRPod koniec 2016 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił w Polsce Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych – PolREFF. Obecnie ze środków programu mogą skorzystać właściciele domów i mieszkań, ale wkrótce do tego grona mają dołączyć także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Na finansowanie inwestycji przynoszących oszczędność energii w budynkach mieszkalnych przeznaczone jest 200 mln euro.

Branża mieszkaniowa i remontowa przeżywa obecnie w Polsce okres dynamicznego rozwoju. W 2016 roku prawie 1/3 Polaków planuje wydatki związane z remontem domu czy mieszkania. Do tego coraz więcej osób decyduje się na technologie, które nie tylko poprawiają komfort mieszkania, ale też zapewniają konkretne oszczędności energetyczne (…) Coraz więcej właścicieli mieszkań czy domów zdaje sobie sprawę, że rozwiązania energooszczędne przynoszą po prostu realne oszczędności, nawet takie, które w relatywnie krótkim czasie, pokrywają poniesione nakłady inwestycyjne – mówi Grzegorz Zieliński z EBOiR, dyrektor na Polskę i Kraje Bałtyckie.

Kolejne banki – kolejni beneficjenci. Program PolREFF skierowany jest do osób indywidualnych, jak również do spółdzielni mieszkaniowych oraz innych podmiotów będących właścicielami lub zarządzających budynkami mieszkalnymi. Ograniczeniem w zakresie odbiorców programu może być natomiast wewnętrzna polityka uczestniczących w nim banków, do których należy ostateczna decyzja o przyznaniu środków. W tej chwili PolREFF jest realizowany tylko za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK S.A. i wspierany przez TaiwanBusiness EBRD Technical Cooperation Fund, dlatego o dofinansowanie ze środków EBOiR mogą się ubiegać jedynie osoby fizyczne. Jednak inicjatywa EBOiR rozwija się i jeszcze w 2017 r. przystąpią do niej nowe banki, dla których beneficjentami będą mogły być też inne podmioty. Wśród nich jest Euro Bank S.A, a także – jak mówi ekspert ds. marketingu PolREFF Tomasz Ziółkowski – BGŻ BNP Paribas. To właśnie ten ostatni swoją ofertę zamierza skierować m.in. do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Rodzaje inwestycji. Wnioski o kredyty gotówkowe umożliwiające sfinansowanie modernizacji budynków mieszkalnych lub budowę jednorodzinnych domów energooszczędnych od początku listopada 2016 r. są przyjmowane w lokalnych oddziałach Banku Zachodniego WBK. Środki mają być przeznaczone na inwestycje przynoszące poprawę komfortu mieszkania przez podniesienie efektywności energetycznej budynków. Są to przykładowo wymiana lub modernizacja m.in. okien i drzwi, systemów ogrzewania, w tym wymiana źródeł ciepła, docieplenie ścian, podłóg i dachów, modernizacja oświetlenia czy wykorzystanie energii słonecznej. Ich celem jest obniżenie zużycia i tym samym kosztów energii oraz zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Bezpłatne doradztwo inżynierskie i kalkulator oszczędności. Co ważne i przydatne – ci, którzy zdecydują się na inwestycje w poprawę efektywności energetycznej w swoich budynkach mieszkalnych w ramach programu PolREFF, mogą liczyć na bezpłatne doradztwo ze strony zespołu specjalistów-inżynierów PolREFF w zakresie doboru optymalnych rozwiązań dla indywidualnych warunków i oszacowania ich rezultatu energetycznego. Porady inżynierów udzielane będą za pośrednictwem infolinii oraz dedykowanego adresu e-mail dostępnego na stronie internetowej programu www.polreff.org. Do dyspozycji osób planujących sfinansowanie inwestycji modernizacyjnych w ramach PolREFF na stronie internetowej programu dostępny jest również Kalkulator Oszczędności Energii. Przy jego użyciu można samodzielnie oszacować oszczędności osiągnięte po zrealizowaniu modernizacji. Beneficjenci programu mogą także skorzystać z Wirtualnego Doradcy Technologicznego, umożliwiającego wybór konkretnych urządzeń lub materiałów, które zostały zweryfikowane pod kątem energooszczędności przez inżynierów programu PolREFF.

Źródło: PolREFF

homeWyszukiwarka

Repowermap

homeTagi

homeReklama

20180321banner hvac200x400

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem