niedziela, maj 19, 2019

    Najnowsze wydanie


 PI 9_10/2018
Okładka 9 10

 

Nowe laboratorium badawcze biomasy, biogazu i biopaliw

foto 8.319.10. br. w Starachowicach odbyło się uroczyste otwarcie laboratorium badawczego biomasy stałej, biogazu i biopaliw oraz sposobów ich efektywnego wykorzystania energetycznego. Projekt zrealizowany wspólnie przez Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o. oraz Fundację - Agencję Rozwoju Regionalnego w Starachowicach powstał dzięki dofinansowanemu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podczas otwarcia obiektu Karol Kaczmarski, prezes ŚCITT poinformował, że placówka ta pozwoli w sposób profesjonalny określić potencjał odnawialnych źródeł energii, a znajdujący się w niej sprzęt umożliwi prowadzenie badań, które dają szansę na rozwój przemysłu związanego z tzw. zieloną energią. 

Strategia działania placówki oparta jest na zrównoważonym rozwoju energetycznym regionu, w celu wykorzystania zarówno lokalnych odnawialnych źródeł energii, jak i odpadów ściekowych czy komunalnych w technologiach pozwalających wytwarzać energię cieplną i elektryczną w kogeneracji. Laboratorium zostało podzielone na trzy obszary przestrzenne i funkcjonalne. Znajdują się w nim mikrobiogazownia, instalacja kogeneracyjna i część analityczna. Działania laboratorium skierowane są na współpracę z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, których nie stać na sfinansowanie i przeprowadzenie samodzielnych badań bez wsparcia profesjonalnych instytucji.
W laboratorium będzie można porównać efektywność energetyczną paliw (np. biogazu i gazu ziemnego), zbadać zarówno surowce organiczne, jak i nieorganiczne oraz sprawdzić kaloryczność energetyczną produktów ich spalania.
Projekt zrealizowano z Europejskiego funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województw Świętokrzyskiego na lata 2007-2013 i budżetu państwa, a jego wartość to ponad 4 mln złotych.

 

foto 8.3   foto 9.2
     
foto 9.3   foto 9.4


Źródło: Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii Sp. z o.o.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeWydarzenia

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem