środa, grudzień 12, 2018

    Najnowsze wydanie


    PI 5/2018

Okładka

 

Rekordowe Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja 2017

forum215. jubileuszowa edycja Forum Wentylacja – Salon Klimatyzacja zakończyła się dużym sukcesem. Były to największe targi od 15 lat z rekordową liczbą wystawców i uczestników, rekordową powierzchnią targów oraz liczbą wydarzeń towarzyszących.

Targi odbyły się w dniach 7-8 marca 2017 r. w Warszawie i były największym w Polsce wydarzeniem dedykowanym branży wentylacyjnej, klimatyzacyjnej i chłodniczej. Gościli na nim producenci, dystrybutorzy, projektanci, instalatorzy, użytkownicy instalacji, architekci, inwestorzy, przedstawicieli firm wykonawczych, pracownicy naukowi, przyszli inżynierowie oraz przedstawiciele organizacji i mediów branżowych. W Forum udział wzięło 5988 uczestników z Polski i zagranicy. Odwiedzający reprezentowali 22 kraje: Austrię, Belgię, Białoruś, Chiny, Chorwację, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Francję, Holandię, Litwę, Łotwę, Niemcy, Norwegię, Polskę, Słowację, Szwecję, Ukrainę, USA, Wielką Brytanię i Włochy. Na powierzchni 9000 m2 swoje rozwiązania prezentowało 182 wystawców.

Wydarzenia Forum 2017

Seminaria. W czasie dwóch dni targów wygłoszono 66 wykładów i prezentacji. Omawiano m.in. zagadnienia związane ze zmianami w przepisach i normach oraz zakresu praktyki projektowej, prezentowane też były bloki tematów: energia w klimatyzacji, wentylacja pożarowa, instalacje w obiektach służby zdrowia, wentylacja naturalna i technika kominowa. Ciekawostką programu seminaryjnego były Warsztaty Projektanta, podczas których zaprezentowano przykłady najciekawszych rozwiązań instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych w budynkach oddanych do użytku w latach 2015-2016 i zgłoszonych przez biura projektowe do Nagrody Pascal 2017.

Arena Technologii. Tegoroczna Arena Technologii miała dwa odrębne tematy: systemy VRF i wentylatory oddymiające. W jednym miejscu można było zobaczyć 20 urządzeń takich producentów, jak:

 • VRF: Daikin, Elektronika, Free, HTS, Johnson Controls, Klima-Therm, Mitsubishi Electric; 
 • wentylatory oddymiające: Aereco, Harmann, Konwektor, Lindab, Schako, Scroll, Ventia, Vents-Group, Venture Industries.

forum1Strefa Instalatora. Po raz drugi na targach zorganizowano specjalną strefę dedykowaną instalatorom systemów wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia, gdzie można było podwyższyć swoje umiejętności zawodowe i zapoznać się z ciekawymi rozwiązaniami technicznymi. Na modelowej instalacji wentylacyjnej można było przetestować różne typy urządzeń pomiarowych i regulacyjnych oraz uzyskać od ekspertów bezpośrednie porady z zakresu technik pomiarowych. Instalatorzy mogli wziąć udział w pokazach montażu kanałów wentylacyjnych z płyt. Osobny punkt konsultacyjny poświęcony był technikom mocowania kanałów wentylacyjnych. Na stanowisku prezentującym montaż klimatyzatorów możliwe było samodzielne przeprowadzenie czynności instalacyjnych: przygotowanie przewodów, łączenie elementów. Instruktorzy pokazywali także techniki lutowania przewodów chłodniczych.

Konkurs Najciekawszy Produkt 2017. W tym roku do konkursu wystawcy zgłosili aż 52 nowości: produkty i urządzenia wprowadzone na polski rynek po dniu 1 stycznia 2016 r. Głosami odwiedzających targi tytuł Najciekawszy Produkt 2017 zdobyli:

 • w kategorii wentylacja: sterownik C6.1 do współpracy z automatyką zastosowaną w centralach wentylacyjnych z typoszeregu Komfovent DOMEKT firmy Ventia;
 • w kategoria klimatyzacja: klimatyzatory Serii M: MSZ-LN firmy Mitsubishi.

Warsztaty Chłodnicze. Tematami przygotowanych we współpracy z Fundacją Ochrony Klimatu PROZON warsztatów były m.in: nowelizacja ustawy F-gazowej i jej wpływ na działalność branży chłodniczej i klimatyzacyjnej, Chemours Opteon™ – profesjonalne rozwiązania dla chłodnictwa, Akademia CO2 – wprowadzenie branży w chłodnictwo oparte na dwutlenku węgla, REAL Alternatives – europejski program edukacyjny dla techników chłodnictwa i klimatyzacji, doświadczenia UDT z kontroli – prawa i obowiązki przedsiębiorcy.

Pokaz Mini-laboratorium. Drugiego dnia targów na stoisku Fundacji PROZON odbył się pokaz w ramach Minilaboratorium. Można było dowiedzieć się, jakie parametry czynnika chłodniczego należy badać i dlaczego, jak rozpoznać postępujący proces degradacji oleju sprężarkowego, dlaczego należy wzorcować urządzenia pomiarowe oraz jak odróżnić wagę legalizowaną od wagi nie mającej legalizacji.

Warsztaty CAD. W ramach Akademii BIM AEC Design odbyły się praktyczne warsztaty dla producentów oraz projektantów instalacji wewnętrznych. Osobne stoiska dla projektantów miały firmy Lindab i Alnor. Lindab prezentował CADvent oraz lindQST, Alnor wspólnie z Tomicad – aplikację projektową Wentyle.

Strefa Wiedzy SPW. W Strefie Wiedzy, której pomysłodawcą i organizatorem było Stowarzyszenie Polska Wentylacja, można było zaopatrzyć się w literaturę fachową w stoisku Księgarnia SPW, zapoznać się z projektami instalacji zgłoszonymi do Nagrody Pascal 2017, a także ze szczegółami technicznymi produktów zgłoszonych do Konkursu Najciekawszy Produkt i zagłosować na swoich faworytów.

forum3Nagrody Branżowe SPW

7 marca, podczas Gali Branżowej, Stowarzyszenie Polska Wentylacja ogłosiło laureatów nagród branżowych:

 • PASCAL – nagrody dla biur projektowych za najciekawsze realizacje instalacji wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia;
 • DELTA – nagrody biznesowej za najlepsze wyniki działalności gospodarczej;
 • Nagród Specjalnych Zarządu SPW – dla osób, które w naszej branży wyróżniają się osiągnięciami.

Nagrody PASCAL 2017 otrzymali:

 • Mercury Engineering, za projekt instalacji w budynku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie;
 • MK Inżynieria, za projekt instalacji w budynku Hala produkcji części dla przemysłu motoryzacyjnego w Krotoszynie;
 • Ove Arup & Partners International, za projekt instalacji w budynku AXIS w Krakowie. Wyróżnienia otrzymali:
 • BuroHappold Polska, za projekt instalacji w budynku Q22 w Warszawie;
 • POL-CON Consulting, za projekt instalacji w budynku Warsaw Spire w Warszawie;
 • SINAP, za projekt instalacji w budynku Gdański Business Center w Warszawie;
 • Qumak, za projekt instalacji w budynku Centrum Badawcze Polskiego Internetu Optycznego w Poznaniu.

Nagrody DELTA 2017 przyznano w trzech kategoriach:

 • w kategorii firm założonych w 2007 r. lub później – firmom: Action Energy, Harmann Polska i Euroklimat;
 • w kategorii firm założonych w latach 2006-1997 – firmom: Free Polska, Refsystem i Ziehl-Abegg Polska;\
 • w kategorii firm założonych w 1996 r. lub wcześniej – firmom: Womar, Wienkra i Klimor.

Nagrody Specjalne Zarządu SPW otrzymali Bartosz Łojewski, Marek Maj i Andrzej Różycki.

homeWyszukiwarka

homeTagi

homeReklama

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem